امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2839
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 238
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، کنست (پارلمان اسرائیل) سه‌شنبه به درخواست «زهاوا گال‌آن»، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، کنست (پارلمان اسرائیل) سه‌شنبه به درخواست «زهاوا گال‌آن»، نماینده کنست از حزب «مرتز»، جلسه‌ای برای گرامیداشت نود و هشتمین سالگرد نسل‌کشی ارامنه برگزار کرد و به همین خاطر، بحثی درباره سیاست اسرائیل در قبال این حادثه آغاز شد.

«گال‌آن» در این باره گفت: اکنون زمان آن است که اسرائیل مانند 27 کشور دیگر، نسل‌کشی ارامنه را به رسمیت بشناسد.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد تنظیم قانونی درباره این مسئله در رای‌گیری اولیه تصویب شد و سپس به کمیته‌ای از کنست که مسئول تصمیم‌گیری درباره چگونگی پیشبرد این قانون است، ارسال شد.

یادبود نسل‌کشی ارامنه سالانه در 24 آوریل برگزار می‌شود. طبق تخمین تاریخ‌نگاران حدود یک و نیم میلیون ارمنی در دوران جنگ جهانی اول به دست ترک‌های عثمانی کشته شده‌اند. اما ترکیه این موضوع را تکذیب می‌کند و می‌گوید درباره آمار کشته‌شده‌ها اغراق شده و این افراد قربانی ناآرامی‌ها و جنگ داخلی بوده‌اند.

یدیعوت آحارونوت نوشت: سال‌ها بود اسرائیل به خاطر ترس از عصبانیت ترکیه، از اظهارنظر درباره این حادثه خودداری می‌کرد چراکه تا پیش از ماجرای کشتی مرمره در سال 2010 که منجر به کشته شدن 9 فعال ترک شد، ترکیه نزدیک ترین متحد اسرائیل در جهان اسلام به شمار می‌آمد.

به‌رغم تلاش باراک اوباما برای برقراری رابطه میان این دو، «گال‌آن» تاکید کرد که دلیلی برای تکذیب این ماجرا وجود ندارد. وی در این باره تاکید کرد: آشتی با ترکیه اقدامی استراتژیک و مهم است اما این مسئله نباید به رسمیت شناختن ماجرای نسل‌کشی ارامنه را تحت تاثیر قرار دهد.

علاوه بر او نیز، «آیلت شاکد»، یکی دیگر از نمایندگان کنست نیز به حمایت از به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه پرداخت و گفت: چه تعدادی از ما درباره نسل‌کشی ارامنه اطلاعات دارند؟ چرا ما ممانعت ترکیه از پذیرفتن مسئولیت چنین جنایت‌های فجیعی را قبول کرده‌ایم؟ ما باید علیه سکوت خود و جهان در قبال این اتفاق اقدام کنیم.

«ریوون ریولین»، یکی دیگر از نمایندگان کنست نیز گفته، ترکیه همواره متحد اسرائیل بوده و خواهد بود. گفت‌وگو با ترکیه در زمان کنونی قابل درک و لازم است اما این شرایط نمی‌تواند اقدام کنست در تکذیب بیچارگی یک ملت دیگر را توجیه کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها