امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28395
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۳
تعداد بازدید: 190
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز»، درحالیکه حدود 10 ماه از حمله صورت گرفته به کنسولگری آمریکا در شهر «بنغازی» و مرگ ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز»، درحالیکه حدود 10 ماه از حمله صورت گرفته به کنسولگری آمریکا در شهر «بنغازی» و مرگ «کریستوفر استیونز» سفیر و 3 دیپلمات آمریکایی در این حادثه می گذرد، تحقیقات داخلی صورت گرفته در آمریکا از آسیب پذیری پست های آمریکا در افغانستان و نابسامانی در سفارت و در خطر بودن دیپلمات های آمریکایی حکایت می کند.

بر اساس یک گزارش داخلی جدید که سؤالات جدیدی را درباره تعهد وزارت امور خارجه آمریکا در قبال امنیت هیئت دیپلماتیک خود در افغانستان، آن هم با توجه به حمله سال گذشته میلادی به کنسولگری آمریکا در بنغازی، به وجود می آورد، تاسیسات مربوط به دیپلمات های آمریکایی در افغانستان با خطاهای امنیتی جدی روبرو است.

بر اساس این گزارش، این خطاهای امنیتی، خطرات غیر ضروری را برای کارمندان دیپلماتیک آمریکا در افغانستان به وجود می آورند که از جمله این خطرات عبارتند از ضعف آمادگی در وضعیت های اضطراری و عدم حفاظت کافی؛ این خطرات می توانند منجر شوند که اسناد محرمانه آمریکا در افغانستان به دست دشمنان این کشور بیفتد.

در گزارش محرمانه بازرس کل وزارت امور خارجه آمریکا که بر اساس قانون آزادی اطلاعات در اختیار روزنامه «واشنگتن تایمز» قرار گرفته است، مستقیما از دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا به دلیل ناکامی در بازدید از سفارت آمریکا در کابل پیش از تائید طرح امنیتی برای این تاسیسات انتقاد کرده است؛ سفارت آمریکا در کابل یکی از اهداف حملات رگباری شبه نظامیان طالبان در طول دو سال گذشته بوده است.

این روزنامه نوشته است که وقتی که بازرسان بازرس کل وزارت خارجه آمریکا به بررسی سفارت این کشور در کابل پرداختند، متوجه کسری پناهگاه های اضطراری، غذا، جیره بندی آب، تجهیزات پزشکی و تجهیزات مربوط به پشتیبانی ارتباطات که برای دفع و نجات از یک حمله ضروری است، شدند.

بازرسی های مشابه در جاهای دیگر نیز مشخص کرد که پست دیپلماتیک آمریکا در «هرات»، شهر غربی افغانستان، فاقد طرح اقدامات اضطراری و آموزش به کارمندان در زمینه چگونگی پاسخ گویی به یک حمله است؛ علاوه بر این، در این بررسی ها مشخص شد که یک تیم بازسازی استانی در «قلعه نو»، فاقد توافق با نیروهای ائتلافی ناتو به منظور تامین پشتیبانی های نظامی در صورت وقوع حمله است.

بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در گزارش محرمانه خود هشدار داده است که فقدان پناهگاه های اضطراری کافی، عدم وجود منابع و تجهیزات اضطراری کافی، فقدان فراوانی وسایل ارتباطاتی،‌ ناتوانی در شناسایی و تخریب اطلاعات حساس، خطر آسیب پذیری کارمندان سفارت آمریکا در کابل و همچنین به خطر افتادن اطلاعات حساس در جریان وقوع یک شرایط اضطراری را افزایش می دهد.

بر اساس آنچه در ادامه این گزارش آمده است، مشکلات مربوط به برنامه ریزی های امنیتی و منابع تنها علامت های خطر و هشدار برای امنیت دیپلمات های آمریکایی در افغانستان محسوب نمی شوند.

این روزنامه در ادامه به گزارش جداگانه ای که اوایل تابستان سال جاری میلادی توسط دفتر بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان اشاره کرده است؛ در آن گزارش آمده است که پرسنل نظامی و غیر نظامی آمریکا در افغانستان با افزایش خطرات امنیتی روبرو هستند زیرا مقامات وزارت خارجه آمریکا و آژانس توسعه بین الملل این کشور مجوز مشخصی برای پایان بخشیدن و یا فسخ قرارداد با پیمانکاران افغانی که با نیروهای دشمن در ارتباط هستند، ندارند و این مجوز صرفا در اختیار وزارت دفاع آمریکا است.

به عبارت دیگر، بر اساس گزارش بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان، جنگجویان دشمن در موقعیتی قرار دارند که می توانند از دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی که به پیمانکاران مجرم افغان داده می شود، برای حمله به نظامیان و پرسنل آمریکایی در افغانستان استفاده کنند.

بر اساس این گزارش، مقامات وزارت خارجه آمریکا به درخواست های مکرری که در طول هفته گذشته برای اظهار نظر آنها درباره خطرات امنیتی علیه کارمندان و پرسنل آمریکا در افغانستان مطرح شده است، پاسخی نداده اند اما با این حال، دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا اخیرا خواستار تامین بودجه گسترده برای تقویت پایگاه های این کشور در افغانستان شده است.

علاوه بر این، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز اخیرا اعلام کرده است که پایگاه های دیپلماتیک آمریکا به منابع و حمایت و سرمایه گذاری نیاز دارند.

در دو گزارش ارائه شده از سوی بازرس کل وزارت خارجه آمریکا و بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان به حمله تاریخ 13 سپتامبر سال 2011 میلادی به سفارت آمریکا در کابل اشاره شده که در جریان این حمله، برخی از کارمندان سفارت مجروح شدند و این تاسیسات نیز خسارت دید.

در گزارش بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در این باره آمده است که: درحالیکه هیچ مرگ و یا جراحت جدی در حمله 13 سپتامبر اتفاق نیفتاد، اما خطر غیر ضروری کارمندان سفارت را تهدید کرد و دلیل آن نیز فقدان منابع و محافظت بود.

خبر فقدان تدابیر امنیتی برای کارمندان سفارت آمریکا در افغانستان در حالی گزارش می شود که نتایج جدیدترین نظرسنجی صورت گرفته توسط روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» و شبکه خبری «ای بی سی» حاکی از آن است که تنها 28 درصد از آمریکایی ها برای جنگ کشورشان در افغانستان ارزش قائل هستند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها