امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28468
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۲
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری العهد، سه سازمان حقوق بشری شامل انجمن حقوق بشر بحرین، مرکز بازپروری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری العهد، سه سازمان حقوق بشری شامل انجمن حقوق بشر بحرین، مرکز بازپروری قربانیان شکنجه "الخیام" و موسسه عربی حقوق بشر تجمعی را در همبستگی با ریحانه الموسوی برگزار کردند که در آن شماری از شخصیت های مدنی و بانوان شرکت داشتند.

این سه سازمان در نامه خود به نمایندگان سازمان ملل متحد خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب ویژه رسیدگی به پرونده های شکنجه و ظلم به زنان بحرینی شدند که به خاطر اعمال حق خود در بیان عقیده و تجمع مسالمت آمیز در این کشور بازداشت شده اند.

این نامه از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواست تا فوری از مسئولان بحرینی بخواهد تا ریحانه الموسوی را آزاد کنند و مسئولان شکنجه و بازداشت خودسرانه وی مجازات شوند. این نامه همچنین خواستار اعزام گزارشگر ویژه مبارزه با خشونت علیه زنان به بحرین شد.

یوسف ربیع رئیس انجمن حقوق بشر بحرین گفت: ریحانه الموسوی از ماه آوریل گذشته با شکنجه های مختلف روبرو بوده است و آنچه برای ریحانه روی داد جدید نیست زیرا حتی گزارش کمیته انتصابی حقیقت یاب بحرین نیز در گزارش مشهور خود به شش مورد تجاوز در زندان اشاره کرده است که تا این لحظه درباره آن تحقیقاتی صورت نگرفته است.

وی افزود: آنچه موضوع ریحانه را شاخص می کند این است که وی دیوار سکوت را شکست و از میزان جرایمی که علیه زنان و مردان بازداشت شده در زندانها صورت می گیرد، پرده برداشت.

ریحانه الموسوی به همراه 50 مرد در پرونده موسوم به شبکه 14 فوریه از سوی رژیم بحرین محاکمه می شود که وی در اولین جلسه از محاکمه خود از شکنجه شدن و مجبور کردن او در بیرون آوردن لباس هایش در زندان برای اعتراف به اتهامات وارده سخن گفت.

مخالفان بحرینی تاکید کرده اند که محاکمه این افراد سیاسی و به خاطر دیدگاههای آنها و شرکت در فعالیت های مسالمت آمیز اعتراضی صورت می گیرد و علیه آنها پرونده سازی شده است.

یوسف ربیع این سوال را مطرح کرد که چگونه در کشوری که می گوید اسلام دین رسمی آن است، لباس های یک شهروند زن در اقدامی زشت و پلید و اهانت آمیز به کرامت انسانی جلوی مردان از تنش بیرون آورده می شود و ارزش های کشور زیر سوال می رود؟

وی تاکید کرد: ریحانه اتهامی ندارد زیرا وی فقط از حق انسانی و قانونی خود در آزادی بیان استفاده کرده است.

محمد صفا رئیس مرکز الخیام نیز در این تجمع خواستار فشار برای سفر فوری گزارشگر ویژه مبارزه با شکنجه سازمان ملل به بحرین شد و از اجرا نشدن مقررات ژنو از سوی رژیم بحرین انتقاد کرد.

مدیر موسسه عربی حقوق بشر نیز به نوبه خود گفت: تعرض به فعالان زن در بحرین به یک محور اصلی سرکوب آنها و جلوگیری از مشارکت آنها در فعالیت های عمومی تبدیل شده است.

بحرین از 11 فوریه سال 2011 میلادی با اعتراضات مردمی روبرو است که در مقابل نیروهای امنیتی با همراهی نیروهای سعودی به سرکوب آن پرداخته اند.

در این مدت ده‌ها نفر از معترضان شهید، صدها نفر زخمی و شماری نیز بازداشت و شکنجه شده‌اند و با پرونده سازی، احکام سنگین زندان برای آنها صادر شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها