امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28486
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۳۲
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در نیویورک مطلع شده است اخراج یا استعفای اجباری 59 روزنامه‌نگار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در نیویورک مطلع شده است اخراج یا استعفای اجباری 59 روزنامه‌نگار ترکیه‌ای تحت فشار دولت صورت گرفته است.

گزارش‌های رسیده به «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» حاکی است چندین روزنامه‌نگار مستقل در ترکیه به تلافی پوشش مستقلانه تظاهرات‌های ضد دولتی در این کشور در حادثه پارک گزی اخراج یا وادار به استعفا شده‌اند.

بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان غیرانتفاعی، «اتحادیه روزنامه‌نگاران ترکیه‌» دست‌کم 22 مورد از اخراج روزنامه‌نگاران و 37 مورد از استعفای اجباری آنها را ثبت کرده است. این اتحادیه اعلام کرده این اقدام به تلافی پوشش مستقلانه حوادث پارک گزی صورت گرفته است.

اعتراض‌های ضد دولتی در ترکیه از روز 10 خرداد پس از آغاز شد که پلیس استانبول به معترضانی که در اعتراض به تخریب پارک گزی در میدان تقسیم استانبول تحصن کرده بودند، حمله‌ور شد.

تظاهرات‌ها ابتدا در مخالفت با تخریب این پارک آغاز شده بود اما پس از سرکوب خشن پلیس به تظاهرات‌های ضد دولتی تبدیل شد و به دهها شهر در سراسر ترکیه گسترش پیدا کرد.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نوشته تحقیقات این سازمان نشان می‌دهد صاحبان رسانه یا سردبیران روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها در کشور ترکیه تحت فشارهای دولتی روزنامه‌نگاران منتقد را از کار اخراج می‌کنند.

طبق گزارش‌ها یکی از روزنامه‌نگاران اخراج شده «یاووز بایدر» بوده که در روزنامه «صباح» قلم می‌زده و مقاله‌هایی در انتقاد از سیاست‌های دولت می‌نوشته است.

وی در تاریخ 19 جولای هم مقاله‌ای در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر کرده که در آن از رفتار صاحبان رسانه‌های ترکیه انتقاد کرده و آنها را به سرکوب آزادی بیان متهم کرده است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها