امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28495
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: 169
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: قادر طهماسبی متخلص به فرید شاعر و محقق معاصر است اشعار وی غالباً دارای رویکرد ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: قادر طهماسبی متخلص به فرید شاعر و محقق معاصر است اشعار وی غالباً دارای رویکرد انتقادی، اجتماعی هستند. سراینده آثار «عشق بی غروب»، «به رنگ خون»، «شکوفه‌های فریاد»، «پری ستاره‌ها»، «پری شدگان»، «ترینه‌ها»، «پری بهانه‌ها»، «تلاوت» و ... نیمه ماه مبارک رمضان  همزمان با میلاد کریم اهل بیت به همراه جمعی از  شاعران این مرز و بوم خدمت مقام معظم رهبری رسیده است.
از وی درباره حال و هوای این جلسه و مسئولیت هنرمندان در قبال مسائل اصلی کشور و انقلاب اسلامی هم صحبت شدیم که در ادامه می‌آید.
 

در ابتدا از حال و هوای این جلسه و دیدار با رهبری بفرمایید.

عده‌ای از شعرا در این مراسم حضور یافتند و همه تشنه ارائه آثار بودند و شعرهای متعدد و متنوعی را آماده کرده بودند و چند مهمان هم از کشورهای تاجیکستان و هندوستان و چند کشور فارسی زبان حضور داشتند. در این جلسه سعی شد فرصت بیشتری به جوانان داده شود.

*شعر پیشرفت زیادی کرده است

همانطوری که مقام معظم رهبری هم فرمودند یکی از رسالت‌های شاعران پرداختن به موضوعات اجتماعی است، شما این موضوع را به چه شکلی دیدید؟

شاعر در هر موقعیتی که باشد در برابر جامعه خود رسالتی دارد و این موضوع در میان آثار شاعران کمرنگ بود، البته من خود هم شعر سیاسی و اجتماعی نخواندم و در شعرهای اجتماعی هم که خوانده شد آثار برجسته‌ای که انتظار می‌رفت نشنیدم و من را قانع نکرد.

شما به عنوان شاعر انتقادی و اجتماعی شناخته می‌شوید، خود شما چرا شعر انتقادی نخواندید؟

زمان کوتاهی بود و عده زیادی می‌خواستند شعر بخوانند و منم شعر کوتاهی خواندم که مورد تفقد قرار گرفت.

شما اشاره کردید که از شعرهایی که خوانده شد رضایتی نداشتید، چرا؟

شعرها نسبت به 10 سال گذشته پیشرفت زیادی داشته است اما انتظار بیشتری می‌رفت.
 
*جهت‌گیری‌های شاعر باید بیان نقدهای اجتماعی باشد

*در احوالات این دوره و زمانه شعر انتقادی نسرودید؟

جای تغییر و انتقادات هست اما چون در پایان دولت دهم هستیم و هنوز دولت جدید نیامده است،‌ نمی‌توان سخنی گفت. باید صبر کنیم تا ببینیم دولت جدید در راستای اهداف و پاسداشت اهداف انقلاب هست یا نه. کار شاعر تقدیری نیست و جهت‌گیری‌های شاعر بیان نقدهای اجتماعی است.

همانطوری که خودتان متذکر شدید شعرهای انتقادی کمی‌ می‌بینیم، در حالیی برخی منتقد اوضاع کشور هستند؟

به نظر دولت دهم هر چه در توان داشت انجام داد و شاعر هم حرف زیادی برای گفتن نداشت. مشکلات اقتصادی هم به دلیل تحریم‌ها است و جایی برای نقد نماند. کار شاعر انتقاد است و در سنگری که هست نباید آن را حفظ کند تا ارزش‌ها فراموش نشود.

*متاسفانه شاعران از عرفان فاصله گرفته‌اند/ مسائل اجتماعی در قالب دلتنگی‌ها بیان شود

در بخشی از بیانات رهبری می‌بینیم که به شرح دلتنگی‌ها و عدم افراط در بیان احساسات اشاره می‌کنند.

بخشی از وظایف شاعر شرح دلتنگی‌ها است و باید مسائل اجتماعی را در قالب دلتنگی‌های خود بیان کند و بر روی حس شاعرانه خود کار کند و شاعر باید از نوعی عرفان کابردی بهره ببرد، عرفانی که در جامعه ساری و جاری است. در گذشته شاعران عارف و عارفان شاعر زیادی داشتیم و همیشه عرفان با شاعران همراه بوده است که این موضوع تا حدی به دلیل عدم تفکیک در دروس بود اما در حال حاضر علم به حد زیادی تقسیم بندی شده است و بسیاری از شاعران از عرفان فاصله گرفتند.

آیا جدا شدن عرفان از شعر باعث سطحی شدن اشعار شاعران شده است؟

بله، شعر از لحاظ ادبی و الفاظ و استخدام از واژه‌های جدید غنی شده است و صنعت ادبی پیشرفت داشته است اما به دلیل دور شدن از عرفان شعرها دیگر جان لازم را ندارد. شعری که جان داشته باشد در جان شنونده می‌دمد و در او اثر می‌گذارد و با خود همراه می‌کند اما در حال حاضر این موضوع کمرنگ شده است و مشکلات موجود را در شعرها نمی‌بینیم یا شعرهای انتقادی هم که سروده می‌شود اثر گذاری لازم را ندارد.

*با بافتن الفاظ در کنار هم اتفاقی نمی‌افتد

جای خالی مسائل معنوی در میان شعرا به این موضوع دامن زده است؟

بله، شاعر باید با خدا و خودش خلوت داشته باشد و مسائل معنوی را در خود تقویت کند تا کلامش اثرگذار شود، شاعری که راه تعالی و تزکیه را بپیماید جلوه‌ای از نو را در شعر خود متجلی خواهد کرد. اما در حال حاضر عده‌ای به طمع نان و نام به شعر روی آوردند و شاعر واقعی در حاشیه می‌رود در حالیکه بار رسالتی بر عهده شاعر است و این کم شده است. عاشقی مراتبی دارد و تا این راه تعالی کسب نشود به جایی که در دیگران اثرگذار شویم نمی‌رسیم. صرفا با بافتن الفاظ در کنار هم و ساختن جملات شاعری و در نظر گرفتن یک سری مفاهیم اتفاقی نمی‌افتد. ما در شعر فقیر هستیم و امیدوارم در نسل‌های آینده این فقر جبران شود.

*جنگ تمام نشده جبهه عوض شده است

شعرا در گذشته اثرگذارتر بودند و در جان آدمی گاه آتشی می‌افروختند و در این زمینه می‌توان به شعر خود شما اشاره کرد که در جان عده بیشماری آتشی افکند.

شعرا در گذشته کار چند رسانه را انجام می‌دادند و یادم هست در میان جمعیت‌های هزاران نفری شعر می‌خواندم و مردم همه گریه می‌کردند. باید از شعر انتظاراتی داشت و وقتی شعری در مجلس خوانده می‌شود نباید از مجلس دست خالی برگشت و باید تحول را دید. در زمان دفاع مقدس وقتی شعری خوانده می‌شد د عمق وجود بسیاری اثر می‌گذاشت و با یک شعر عده بسیاری حرکت می‌کردند، الان هم دوران جنگ تمام نشده است و با یک شعر باید حرکت ایجاد کرد. جامعه ما هنوز در دوران جنگ است و فقط از شکل سخت افزاری به نرم افزاری تبدیل شده است و شکل جبهه عوض شده است و امروز بهانه کم نیست. وقتی مرد گروه گروه کشته می‌شوند و به شهادت می‌رسند چطور شاعران سکوت کرده‌‌اند. همین امروز هم من با هر شهیدی شهید می‌شوم و در دلم آتشی می‌افتد. ما در حال حاضر به آرامش نسبی رسیدیم اما نیابد حرکت‌های دشمن را فراموش کنیم و یادمان باشد که جبهه‌ها عوض شده‌اند.

سِـــرّ نی در نینـــوا می مـاند اگر زینـب نبـود / کــربــلا در کـربــلا می مـاند اگر زینب نبود

چهره‌ی سرخ حقیقت بعد از آن طوفان رنـگ / پشـت ابری از ریا می مـاند اگر زینب نبود
 

در حال حاضر مجموعه شعری در دست چاپ دارید؟

داستان تلاوت 2 آخرین اثری است که از من منتشر شده است که به میدان آوردن عشق و محبت و دوستی و مسایلی است که در این سال‌ها می‌ بینیم یک مقدار این مقوله‌ها کمرنگ می‌شوند. بعضی‌ها می‌گویند چرا سیاسی نیست؟ چرا به این لطافت؟ من می‌گویم امروز جامعه به این مولفه‌ها بیشتر نیازمند است. من یادم هست که روزهای اوایل انقلاب و جنگ چقدر مردم به هم عشق داشتند. اینها یادم هست و وقتی امروز جامعه را با آن موقع می‌سنجم، می‌بینم این مسئله نان را به نرخ روز خوردن یک مقدار دارد پر رنگ‌تر می‌شود! بالاخره ما به عنوان شاعر تا یک اتفاق پررنگ‌تر نشده باید حرفمان را بگوییم.

*رمانم با لحنی شاعرانه نگاشته شده است

یعنی فعلا به شعر نمی‌پردازید؟

در جای خودش شعر هم گفتم. یک سری اشعار که شعرهای آیینی من است -با ارادتی که به ائمه اطهار داریم- این شعرها هنوز چاپ نشده است. ما گدای اهل بیتیم و هرچه هم می‌خوریم از سفره اهل بیت می‌خوریم. یک قسمت دیگر اشعارم به مسائل دیگر می‌پردازد.

بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت که رمان شما سیاسی و بالحنی تندی باشد اما آثار شاعرانگی در این آثار دیده می‌شود.

من هم می‌توانستم رمانی بنویسم و سر و صدا ایجاد کنم، اما با همان لحن شاعرانه و زبان شعری‌ام، این کتاب را نوشتم. گفته می‌شود برخی کارها سیاسی هستند و حمایت می‌شوند. چون زبان اشعار من روایی است، در این کتاب هم زبان شعر را به کار گرفتم که این شیوه در نوشتن رمان کمتر استفاده می‌شود. رمان‌نویسی به این شکل زیاد متداول نیست، ولی در حال حاضر کارهایی به این شکل انجام می‌شود. نکته‌ای که عده‌ای از دوستان به من گوشزد کردند، این بود که فصلی از رمان رنگ و بوی سیاسی پیدا کرده است.

ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، اگر مطلبی دارید بفرمایید.

امروز اگر در جامعه مشکلاتی داریم جای یک چیزی خالی است و آرزوی من اینست که اثر خوب و برجسته بسرایم و در جامعه رها کنم و این موج فراگیر شود. وقتی معنویتی باشد اثرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها