امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28584
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر اطلاعیه پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری روسیه، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر اطلاعیه پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری روسیه، «ولادیمیر پوتین» و «امامعلی رحمان» در یک تماس تلفنی در زمینه چند توافق مهم تدوین‌شده در ماه آکتبر سال گذشته بین 2 کشور تبادل‌نظر کردند.

به گفته این منبع، پوتین و رحمان در این تماس تلفنی در مورد سفر زودهنگام رئیس جمهور تاجیکستان به مسکو و برخی از مسائل دستور کار این بازدید نیز گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده‌ است که بر اساس توافق رؤسای جمهور روسیه و تاجیکستان، این بازدید اول ماه اگوست ( 10 مرداد) انجام می‌شود.

کارشناسان این بازدید را به تحولات سیاسی سال جاری در تاجیکستان و از جمله انتخابات ریاست جمهوری که باید در ماه نوامبر برگزار شود، مرتبط می‌دانند.

این کارشناسان چگونگی سطح مناسبات دوشنبه با مسکو را از عوامل اساسی تأثیرگذار بر نتایج انتخابات آتی ریاست جمهوری تاجیکستان می‌دانند.

به گفته این کارشناسان، مسکو با توجه به این که شخصیت مطرح دیگری را در تاجیکستان هنوز نشناخته‌ است، به احتمال زیاد بار دیگر نیز در این انتخابات از امامعلی رحمان حمایت خواهد کرد.

با این حال، «آرکادی دوبن‌اف» تحلیلگر مسائل سیاسی از روسیه بر این نظر است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان، مسکو با دعوت رحمان این پیام را می‌دهد که از نامزدی وی در انتخابات حمایت می‌کند و همزمان از این مقام تاجیک خواهد خواست که تصویب و تدوین توافق‌نامه‌های امضاشده بین 2 کشور در زمینه تمدید زمان حضور پایگاه نظامی 201 روسیه در خاک کشورش را تسریع بخشد.

این تحلیلگر روند کنونی روابط 2 کشور را به تدریج در حال توسعه دانسته و حضور بیش از یک میلیون مهاجر تاجیک در خاک روسیه و همچنین وجود پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان را 2 عامل مهم برای روابط تنگاتنگ این کشورها عنوان کرده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار