امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۱:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28633
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 49
«مهدی دخل الله» وزیر اسبق اطلاع رسانی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: کشورش از زمانی که ...

«مهدی دخل الله» وزیر اسبق اطلاع رسانی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گفت: کشورش از زمانی که تروریست‌ها اسلحه شیمیایی در منطقه خان العسل به کار بردند، از سازمان ملل خواست که درباره این موضوع تحقیق کند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد که اسلحه شیمیایی مذکور در کارخانه‌های ترکیه تولید شده است،‌ تاکید کرد که کمیته سازمان ملل به درخواست و اصرار دمشق به سوریه آمد. روسیه نیز در این زمینه تحقیق کرده و آشکارا اعلام کرد که تروریست‌ها علیه شهروندان خان العسل در نزدیکی حلب از اسلحه شیمیایی استفاده کرده‌اند.

دخل الله با بیان اینکه سازمان ملل همواره اصرار داشت که در تحقیقاتش در این زمینه کاملا آزاد باشد که این امر با حاکمیت سوریه در تضاد است، افزود:‌ سوریه همواره بر حاکمیت و سیادت اراضی خود تاکید دارد و اصرار دارد که تحقیق مذکور در منطقه خان العسل صورت بگیرد.

وی با اشاره به اصرار کمیته سازمان ملل که اخیرا وارد سوریه شده بر آزادی نقل و انتقال فردی در سوریه، گفت: دمشق با این مخالف است زیرا نمی‌خواهد سناریوی عراق در سوریه تکرار شود. (بحران) عراق با تحقیق درباره اسلحه کشتار جمعی آغاز شد که طی آن سیادت عراق زیر پا گذاشته شد.

وزیر اسبق اطلاع رسانی با اشاره به درگیری‌های پراکنده بین ارتش و افراد مسلح، یاد آور شد که افراد مسلح اکثراً تک تیر انداز بوده و در نقاط زیادی منتشر شده‌اند که از نظر فنی نیز استفاده دمشق از سلاح شیمیایی در نبرد با تروریست‌ها بی‌فایده است زیرا هم در نقاط مختلف پراکنده هستند و همچنین در نقاط مسکونی موضع گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه روسیه عضو دائم شورای امنیت و دارای مسئولیت‌های بین‌المللی است، به نتیجه تحقیقات روسیه در زمینه استفاده از اسلحه شیمیایی توسط افراد مسلح پرداخت و افزود:‌ مسکو در قبال این موضوع هیچ گاه سهل انگاری نمی‌کند بویژه اینکه روسیه خواستار نظارت بین‌المللی بر سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی شده بود.

وی با بیان اینکه در سازمان ملل، دیدگاه واقع گرایانه‌ای در قبال گزارش روسیه وجود دارد، افزود: گزارش روسیه در سازمان پذیرفته شده است زیرا که توسط یک کشور عضو دائم شورای امنیت تهیه شده است.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها