امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28637
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 54
به گزارش فارس به نقل از المنار، اخیراً اتحادیه اروپا شاخه نظامی حزب الله را در لیست تروریسم قرار داده است.  این اقدام که در هفته‌های اخیر بر سر زبان ...

به گزارش فارس به نقل از المنار، اخیراً اتحادیه اروپا شاخه نظامی حزب الله را در لیست تروریسم قرار داده است.  این اقدام که در هفته‌های اخیر بر سر زبان افتاد، گرچه عجیب بود اما تصادفی نبود. در روزهای گذشته کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا گزارش 19 صفحه‌ای ماتیو لیویت را استماع نمود. این فرد که عضو مرکز حامی اسرائیل یعنی "مرکز واشنگتن" است، مسئول تخریب چهره حزب‌الله در جهان است. این شخص با بزرگنمایی و تحریف واقعیت‌های حزب‌الله در اروپا، جرایمی را به آن نسبت داده است که به ذهن خطور نمی‌کند. گنجاندن نام حزب‌الله در لیست تروریسم با موافقت و مخالفت اعضای اتحادیه اروپا روبرو شده است.  برخی از اعضای اتحادیه اروپا مانند همه کشورها از گنجاندن تمام بخش‌های حزب‌الله درلیست تروریسم مخالفند. دلیل این امر، نگرانی آنها در خصوص نیروهای خود در یونیفل و یا اکتفا به لزوم کنار آمدن با حزب‌الله است، در این میان عده‌ای چون آلمان، انگلیس و فرانسه عکس این قضیه را دنبال می‌کردند. سرانجام راه حلی میانه انتخاب شد و شاخه نظامی حزب‌الله در لیست تروریسم قرار گرفت.

دلایل اتخاذ تصمیم اتحادیه اروپا

1- بد نیست در آغاز اشاره کنیم که سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا، همچنان در سیطره سه کشور بزرگ (فرانسه، آلمان و انگلیس) قرار دارد و این اقدام اتحادیه اروپا، حاکی از آن است که نخبگان این سه کشور، اراده خود را بر تمامی اعضا تحمیل می‌کنند. واقعیت آن است که وابستگی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا ( که از آن به Hard politics یاد می‌شود) همچنان از وابستگی های دیگر این اتحادیه بیشتر است.

2- این تصمیم نشان می‌دهد که این سه کشور بدلیل بهره‌مند نبودن از ابزارهای پرکاربرد در مقام مقابله با حزب‌الله، تا حد زیادی به این گام نمادین توجه نموده اند.

3- بحث‌ها، مناقشات و تلاش‌های دولت‌های این اتحادیه، حاکی از آن است که مقابله اروپائی‌ها با حزب‌الله، تنها بخاطر تبدیل شدن این حزب به بازیگری بسیار تأثیرگذار در خاورمیانه است.این تصمیم اتحادیه اروپا نشان می دهد که این اتحادیه، دنباله رو سیاست های واشنگتن است.

4- اتخاذ این تصمیم که به طور مستقیم با مسئله سوریه پیوند خورده است، حاکی از آن است که اروپائیها با اتخاذ این رویکرد در پی بهره‌گیری مفید از بحران سوریه و نتایج حاصل از آن هستند. اروپائیها بعد از به کار بستن تمامی تلاش‌های سیاسی و نظامی خود در حمایت از شورشیان سوری، دریافتند که باید برگه‌های برنده بیشتری با کارآیی بالا را در سوریه رو کنند.

5-  سه کشور بزرگ اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) بیش از دیگران با سیاست‌های آمریکا همراهی کرده‌اند. دلیل این همراهی  این بوده که هر دو سعی کرده‌اند ضعف و شکست خود در منطقه را جبران کنند.

6- افزایش تأثیر لابی صهیونیستی در سیاست‌های خارجی اروپا بخصوص در فرانسه

خطرات تصمیم اتحادیه اروپا برای حزب‌الله

1- این تصمیم اتحادیه اروپا در راستای تلاش آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای خلیج فارس برای مخدوش کردن چهره حزب‌الله در نزد افکار عمومی جهان است.

2- این اقدام رژیم صهیونیستی را تشویق می‌کند تا به دشمنی‌های خود در لبنان ادامه دهد.

3- به احتمال زیاد دشمنان اروپایی حزب‌الله در ادامه فعالیت‌های تحریک‌آمیز خود، همه بخش‌های حزب‌الله را درلیست تروریسم قرار خواهند داد.

4- با اینکه کاملاً بعید به نظر می‌رسد این تصمیم اتحادیه اروپا در زمان در نظر گرفته شده اجرایی شود، ولی باید بدان توجه نمود در حال حاضر اروپائی‌ها قصد دارند برای حزب‌الله تلگراف بفرستند با این مضمون که هرکس با حزب‌الله ارتباط دارد نباید با شاخه نظامی آن ارتباط داشته باشد مگر آنکه عکس آن ثابت شود.

در ادامه ممکن است اروپائیها با این اقدام، در پی اعمال مجازاتی سنگین علیه لبنانی‌های خارج نشین و برخی مؤسسات و حواله های مالی باشند. اروپائیها تصمیم گرفتند با حزب‌الله مقابله کنند. این اقدام نیازمند برخی ابزارهاست که اروپای درهم شکسته به بیشتر این ابزارها دستیابی ندارد.

تیشه مصوبه اتحادیه اروپا به ریشه آن‌ها

1- اتحادیه اروپا صرفاً دنباله‌رو سیاست‌های آمریکاست و تا حد زیادی متأثر از فشارهای صهیونیستی است.

2- به دلیل ناممکن بودن جدا کردن شاخه نظامی حزب‌الله از بدنه آن، تصمیم اتحادیه اروپا از لحاظ فنی تقریباً قابل اجرا نیست.

3- تصمیم اتحادیه اروپا، برقراری ارتباط با حزب‌الله را با چالش روبرو خواهد کرد. این به معنای بسته شدن کانال ارتباط و گفت‌وگو با این حزب است. امری که بسیاری از تحلیلگران اروپایی آن را ضروری می‌دانند.

4- به چالش کشیده شدن ارتباط با حزب‌الله، به کم رنگ شدن تأثیرات اروپا بر سیاست لبنان خواهد انجامید. این بدان معناست که هر اقدامی از جانب این کشورها یا تلاشی برای دخالت در امور داخلی لبنان به دلیل ضرورت گفت‌وگو با حزب‌الله و توجه به مواضع آن، باید مورد توجه واقع شود.

5- حزب‌الله در بسیاری از پرونده‌های حساس منطقه‌ای مانند سوریه، فلسطین و عراق که برای اروپائیها مهم است، تأثیرگذار است. از همین رو برقراری ارتباطات خوب با حزب‌الله باب ورود به این پرونده است.

تصمیم اتحادیه اروپا شفافیت و  صداقت دستگاه سیاسی اتحادیه اروپا را زیر سؤال برد.

6- اروپائیها سعی دارند اتحادیه اروپا را مظهر دموکراسی و آزادی معرفی نمایند، اما با یکی از مهمترین جنبش‌های آزادی‌خواه وطن پرست در خاورمیانه با دهها میلیون نیرو بدین شکل برخورد می کند.

7- مسئله تحقیق درباره نقش حزب‌الله در فعالیت تروریستی شکل گرفته در بلغارستان (یکی از مهمترین بهانه‌های گنجاندن نام حزب‌الله  در لیست تروریسم) شفافیت و صداقت دستگاه سیاسی و امنیتی برخی از کشورهای اتحادیه اروپا را زیر سؤال برد. بعد از آنکه دولت جدید بلغارستان از نبود شواهد کافی درخصوص دست داشتن حزب‌الله در انفجار بورگاس سخن گفت، موج انتقادات شدید اسرائیلی‌ها و حمله گسترده رسانه‌ای آنها بالا گرفت. بعد از آن نیز سفیر رژیم صهیونیستی در بلغارستان با وزیر خارجه این کشور دیدار کرد. در پایان این دیدار، وزیر مذکور اعلام کرد دولت بلغارستان دست داشتن حزب‌الله در این انفجار را نفی نمی‌کند، ولی از اتحادیه اروپا می‌خواهد از گنجاندن نام این حزب در لیست تروریسم خودداری کند و در اینباره به انفجار بورگاس استناد نکند.

حزب‌الله پوچی و بی‌اعتبار بودن قضیه گنجاندن نام خود در لیست تروریسم را به اروپائیها و دیگران متذکر شده و ضمن عدم انکار پیامدهای منفی تصمیم اتحادیه اروپا، اعلام کرده است که تسلیم منطق زور نخواهد شد. منطقی که دوست دارد خودش تعیین کننده مشروعیت و غیر مشروعیت، قانون و غیر قانون و درست و اشتباه باشد. قدرت این منطق بر اساس به رسمیت شناخته شدن آن در نزد دیگران است. لذا به محض رد آن و عدم قبول اصول و کلیات آن، اساس قدرت آن از بین خواهد رفت. باید گفت تصمیم اتحادیه اروپا باید عاملی جهت تعامل بیشتر با افکار عمومی اروپائیها اعم از انجمن‌ها و مؤسسات و شخصیت‌های مستقل و غیر متأثر از فشارهای سیاسی باشد و این در حالی است که نخبگان سیاسی انگلیس و فرانسه همچنان زندانی تاریخی هستند که تکرار نخواهد شد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار