امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28640
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 50
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «سانات کوشکومبایف» پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ ریاست جمهور قزاقستان در مصاحبه با ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «سانات کوشکومبایف» پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به‌ ریاست جمهور قزاقستان در مصاحبه با روزنامه «عصر آلماتی» به‌ بحث و بررسی مسائل مربوط به‌ ایران پرداخت.

این روزنامه به‌ اقدامات مختلف غرب علیه ایران و از جمله اعلام وجود شواهد انکار‌ناپذیر در رابطه با کشف یکی از کارخانه‌های نظامی مشغول به‌ ساخت سلاح هسته‌ای در جمهوری اسلامی و جنجال کشورهای اروپایی در ادامه این بحث اشاره کرده و نظر کشکومبایف را در این رابطه جویا شده است.

پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک قزاقستان نیز در پاسخ تأکید کرد: اقدام مخالفین جمهوری اسلامی حرف تازه‌ای نیست زیرا آنان همواره چنین اظهاراتی را بیان می‌کنند که همچون حباب بر روی آب می‌ماند.

وی با اشاره به‌ ادعاهای مخالفین ایران در رابطه با استفاده‌های غیرصلح‌آمیز از برنامه هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی، خاطر نشان کرد که مخالفین به‌ طور منظم بر روی نقشه ایران «سایت‌های مخفی» و «کارخانه‌های زیرزمینی» و غیره «کشف» می‌کنند ولی برخلاف این ادعاها هیچ مورد مستندی توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش نمی‌شود.

در ادامه مطلب آمده است که در خارج از ایران گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی با نام شورای به‌ اصطلاح ملی مقاومت ایران وجود دارد که مؤسس آن گروه تندرو «مجاهدین خلق» می‌باشد. این سازمان در بسیاری از کشورها، گروهی تروریستی شناخته شده ولی در سال 2009 اتحادیه اروپا و سپس در سال 2012 آمریکا این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف کردند.

وی در ادامه افزود: در این رابطه عبارت معروفی به‌ ذهن می‌رسد که «دشمن دشمن من، دوست من است».

این کارشناس برجسته سیاسی قزاقستان در رابطه با اهداف آمریکا در حمایت از این گروه تروریستی، تأکید کرد که آمریکا امیدوار است که از این طریق بتواند ابزار تکمیلی برای اعمال فشار بر ایران را به‌ دست آورد. این مسئله در حالی است که منافقین بیم دارند در بازی بزرگ سیاسی زیادی خواهند بود که دستپاچگی‌ فعلی‌ آنان نیز با این بحث مرتبط می‌باشد.

کشکومبایف در رابطه با نگاه غرب به‌ انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، تصریح کرد: چنین به‌ نظر می‌رسد که با انتخاب «حسن روحانی» به‌ عنوان رئیس جمهور ایران، طرفداران گفت‌وگو با جمهوری اسلامی در غرب استدلال‌های جدیدی به‌ نفع موقعیت خود به‌ دست آورده‌اند. بنابراین کشورهای غربی به‌ شناسایی محتاطانه محیط پیرامون رئیس جمهور جدید ایران و خود ایشان پرداخته‌اند.

وی غیرقابل پیش‌بینی بودن نتایج انتخابات در ایران را به‌ وجود مبانی مردم‌سالاری در جمهوری اسلامی مرتبط دانسته و حضور نمایندگان طیف‌های مختلف اجتماعی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را نمونه این امر تلقی کرد.

کشکومبایف در بخش دیگری از این مصاحبه، گفته است: تبریک پیروزی روحانی از سوی رقبای انتخاباتی‌اش نشانه‌ای از سطح تمدن و فرهنگ سیاسی این کشور است.

در ادامه این صاحب‌نظر قزاق معرفی ایران به عنوان «کشور سرکش» از سوی سیاست‌مداران غرب و رسانه‌های وابسته‌ را بی‌اساس دانسته و خاطرنشان کرد که ایران سرزمین علم و فرهنگ باستانی است و با گذشت هر روز آغوش خود را به‌ طور فزاینده‌ای بر روی جهانیان باز می‌کند و این واقعیت را می‌توان در هنگام سفر به‌ ایران بیشتر درک کرد.

وی افزود: در ایران می‌توانید گردشگران را از سراسر جهان مشاهده کنید ضمن این که این کشور از طریق گمرک و مرز، پیرامون خود را حصار نکشیده است.

در بخش دیگری از این مصاحبه، کشکومبایف در پاسخ به‌ این پرسش که «در حالی که اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت می‌کنند، آنگاه کشورهای آسیای مرکزی و از جمله قزاقستان چطور توانسته‌اند در این مسیر قرار نگیرند؟»، گفته است: قزاقستان موظف نیست به‌ تحریم‌های یک‌جانبه کشورهای غربی ملحق شود و این درحالی است که قزاقستان تحریم‌های سازمان ملل را هم نقض نمی‌کند. ضمنا تحریم‌های سازمان ملل در قیاس با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا خیلی ضعیف‌تر می‌باشند. قزاقستان نمی‌تواند ایران را در ردیف شرکای تجاری خود نداشته باشد و این زمینه همکاری سودآور و دارای چشم‌انداز مثبت می‌باشد. در قزاقستان چند‌صد شرکت با مشارکت سرمایه ایرانی وجود دارد اما تحریم‌های شدید کشورهای غربی به خصوص در عرصه مالی مانع توسعه تجارت کشورهای مختلف و از جمله قزاقستان با ایران شده است.

وی در ادامه با انتقاد از محدودیت‌های ایجاد‌ شده برای ایران در رابطه با خدمات بانکی و تبدیل ارز (دلار و یورو)، تصریح کرد: متأسفانه سال جاری صادرات فلزات قزاقستان به‌ ایران کاهش داشته که یکی از دلایل کاهش 20 درصدی تولید فلزات سیاه در قزاقستان می‌باشد. همچنین در زمینه تجارت مربوط به‌ غلات نیز مشکلاتی وجود دارد. در مجموع چنانچه بحث تحریم وجود نمی‌داشت مبادله تجاری بین 2 کشور می‌توانست حداقل پنج برابر وضعیت موجود (حدود یک میلیارد دلار) باشد بویژه این که قزاقستان خواستار عادی‌سازی اوضاع پیرامون ایران است. در ضمن، چین همسایه قزاقستان نیز مباحث مربوط به‌ تحریم‌های یک‌جانبه را قبول نداشته و به‌ طور فعالی در حال توسعه روابط سودمند تجاری با ایران می‌باشد.

پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک قزاقستان در بخش پایانی مصاحبه خود با روزنامه «عصر آلماتی» برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در این شهر را امکان‌پذیر دانسته است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار