امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28647
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تمام آیات سوره‌های مؤمنون و نور، همچنین آیات یکم تا آیه 20 سوره مبارکه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تمام آیات سوره‌های مؤمنون و نور، همچنین آیات یکم تا آیه 20 سوره مبارکه فرقان در هجدهمین جزء از قرآن کریم قرار دارند. 

محتواى سوره مؤمنون

این سوره چنانکه از نامش پیدا است بخش مهمى از آن سخن از اوصاف برگزیده مؤمنان است.

سپس بحث‏هایى در زمینه اعتقاد و عمل بیان مى‏کند که تکمیل کننده آن صفات است و روی هم رفته مجموع مطالب این سوره را مى‏توان به چند بخش تقسیم کرد:

بخش اول که از آیه «قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ» آغاز می‌شود تا چندین آیه بعد بیانگر صفاتى است که مایه فلاح و رستگارى مؤمنان است و خواهیم دید این اوصاف آنقدر حساب شده و جامع است که جنبه‏هاى مختلف زندگى فردى و اجتماعى را تحت پوشش خود قرار مى‏دهد.

و از آنجا که خمیرمایه همه آنها ایمان و توحید است.

در بخش دوم به نشانه‏هاى مختلف خداشناسى، و آیات آفاقى و انفسى پروردگار در پهنه عالم هستى، اشاره کرده و نمونه‏هایى از نظام شگرف عالم آفرینش را در آسمان و زمین و آفرینش انسان و حیوانات و گیاهان بر مى‏شمارد.

و براى تکمیل جنبه‏هاى عملى در بخش سوم به شرح سر گذشت عبرت‏انگیز جمعى از پیامبران بزرگ همچون نوح، هود، موسى، عیسى علیهم‏السلام‏ پرداخته فرازهایى از زندگى آنها را بیان مى‏کند.

در بخش چهارم روى سخن را به مستکبران کرده و با دلایل منطقى و گاه با تعبیرات تند و کوبنده به آنها هشدار مى‏دهد تا دل‌هاى آماده، به‌خود آید و راه بازگشت به سوى خدا را پیدا کند.

به این ترتیب محتواى این سوره مجموعه‏اى است از درس‌هاى اعتقادى و عملى و مسائل بیدار کننده و بیان خط سیر مؤمنان از آغاز تا پایان.

فضیلت سوره مؤمنون

روایاتی اسلامى که از پیامبر (ص) و ائمه اهل بیت علیهم‏السلام‏ به ما رسیده فضیلت بسیارى براى این سوره بیان شده است.

در حدیثى از پیامبر (ص‏) مى‏خوانیم: هر کس سوره مؤمنان را تلاوت کند فرشتگان در روز قیامت او را به روح و ریحان بشارت مى‏دهند و هنگامى که فرشته مرگ براى قبض روح او مى‏آید چنان بشارتى به او مى‏دهند که چشمش روشن مى‏شود.

و از امام صادق (ع‏) روایت شده است: هر کس سوره مؤمنون را بخواند و در هر جمعه آن را ادامه دهد خداوند پایان زندگى او را با سعادت قرار مى‏دهد و جایگاه او همراه با پیامبران و رسولان در فردوس اعلى و بهشت برین خواهد بود.

از این رو در بعضى از روایات از پیامبر (ص‏) نقل شده: هنگام نزول آیه‌های آغازین این سوره فرمود: ده آیه بر من نازل شده که هر کس آنها را بر پا دارد وارد بهشت خواهد شد!

تعبیر به اقام (بر پا دارد) به جاى قرأ (بخواند) گویاى همان حقیقتى است که هدف اصلى آن پیاده کردن محتواى این آیات در متن زندگى است نه مجرد خواندن.

ترتیل جزء هجدهم قرآن کریم شامل تمام آیات سوره‌های مؤمنون و نور، همچنین آیات یکم تا آیه 20 سوره مبارکه فرقان است که در ادامه می‌شنوید:  

ترتیل جزء هجدهم قرآن کریم با صدای مشاری العفاسی

محتواى سوره مبارکه نور

این سوره را در حقیقت مى‏توان سوره پاکدامنى و عفت و مبارزه با آلودگی‌هاى جنسى دانست که در چند مرحله پیاده شده است.

مرحله اول بیان مجازات شدید زن و مرد زنا کار است که در دومین آیه این سوره با قاطعیت تمام مطرح شده.

مرحله دوم به این امر مى‏پردازد که اجراى این حد شدید، مسئله ساده‏اى نیست و از نظر موازین قضایى اسلام شرط سنگینى در این زمینه دارد.

در مرحله سوم براى این که تصور نشود اسلام تنها به برنامه مجازات گنهکاران قناعت مى‏کند به یکى از مهمترین راه‌هاى پیشگیرى از آلودگی‌هاى جنسى پرداخته، مسئله نهى از چشم چرانى مردان نسبت به زنان و زنان نسبت به مردان و موضوع حجاب زنان مسلمان را پیش کشیده چرا که تا دو مسئله چشم چرانى و بى‏حجابى ریشه کن نشوند آلودگی‌ها بر طرف نخواهد شد.

مرحله چهارم باز به عنوان یک پیشگیرى مهم از آلوده شدن به اعمال منافى عفت دستور ازدواج سهل و آسان را صادر مى‏کند.

مرحله پنجم بخشى از آداب معاشرت اصول تربیت فرزندان نسبت به پدران و مادران را در همین رابطه بیان مى‏کند.

مرحله ششم بخشى از مسائل مربوط به توحید و مبدأ و معاد و تسلیم بودن در برابر فرمان پیامبر را ذکر مى‏کند.

ضمنا به مناسبت بحث‌هاى مربوط به ایمان و عمل صالح سخن از حکومت جهانى مؤمنان صالح العمل به میان آمده است.

فضیلت تلاوت سوره نور

در حدیثى از امام صادق(ع) مى‏خوانیم: «اموال خود را از تلف و دامان خود را از ننگ بى‏عفتى حفظ کنید به وسیله تلاوت سوره نور، و زنانتان را در پرتو دستوراتش از انحرافات مصون دارید که هر کس قرائت این سوره را در هر شبانه روز ادامه دهد احدى از خانواده او هرگز تا پایان عمر گرفتار عمل منافى عفت نخواهد شد».
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها