امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28653
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدحسین بشرویه‌ای معروف به بدیع‌الزمان فروزانفر فرزند آقا شیخ علی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدحسین بشرویه‌ای معروف به بدیع‌الزمان فروزانفر فرزند آقا شیخ علی بشرویه‌ای در سال 1276 ه. خ. در یک خانواده کُرد از شهرهای خراسان زاده شد.

پدر وی آقا شیخ علی بشرویه‌ای از بزرگان منطقه بشرویه و از شعرای دوره مشروطه بود. مقدمات علوم را در زادگاه خود آموخت و آنگاه راهی مشهد شد و از محضر استادان ادب حوزهٔ خراسان همچون ادیب نیشابوری و‍ ادیب پیشاوری بهره برد. حدود سال 1300 به تهران رفت و تحصیلات خود را در مدرسهٔ سپهسالار ادامه داد و چندی حجره‌ای در مسجد سپهسالار داشت. در جوانی در همان مدرسه به تدریس پرداخت و چندی بعد در سال 1305 به سمت معلمی دارالفنون و دارالمعلمین عالی منصوب شد. در سال 1313 به معاونت دانشکدهٔ معقول و منقول (الهیات) منصوب شد.

در سال 1314 هیئت ممیزهٔ دانشگاه تهران مرکب از نصرالله تقوی، علی‌اکبر دهخدا و ولی‌الله نصر تألیف ارزندهٔ او به نام «تحقیق در زندگانی مولانا جلال‌الدین بلخی» را ارزیابی و به او گواهینامهٔ دکتری اعطا کرد.

از این استاد برجسته آثار فراوانی برجاست، سخن و سخنوران (1308-1312) اثر برجستهٔ فروزانفر، سرمشقی برای تحقیق در تاریخ ادبیات ایران، و دریچه‌ای به نقد شعر فارسی بود. منتخبات ادبیات فارسی (1313)، رساله در تحقیق احوال و زندگانی مولانا جلال‌الدین محمد مشهور به مولوی (1315)، تاریخ ادبیات ایران (1317)، فرهنگ عربی به فارسی (با مشارکت چهار نفر از استادان) (1319) و... آثار ارزشمند این استاد برجسته است.

به تازگی انتشارات دانشگاه تهران اقدام به انتشار آثار مرحوم فروزانفر کرده است؛ هیات امنای آثار مرحوم فروزانفر متشکل از سه نفر هستند که این آثار زیر نظر این سه تن منتشر خواهد شد، «اعلا ستوده» وکیل دو دختر شادروان فروزانفر، «غلامحسین مراقبی» و «مجید جهانی» هیات امنای انتشار آثار هستند.

در راستای چاپ آثار، قراردادی با انتشارات دانشگاه تهران برای باز چاپ آثار فروزانفر در یک روند مشخص منعقد شده است تا هم از پراکندگی آثار جلوگیری شود و هم اینکه انتشارات دانشگاه تهران نخستین ناشری بوده که آثار مرحوم بدیع الزمان فروزانفر را منتشر کرده است.

نخستین آثری که منتشر خواهد شد «فرهنگ تازی به پارسی» است که در سال 1319 منتشر شده بود و مجدد چاپ خواهد شد.

زبان فارسی طی سال‌ها گسترده و تحول زیاد داشته است، از این رو با استفاده از زیر نویس و باز کردن کروشه واژه‌هایی که معانی گوناگون دارند در این بخش‌ها مطرح می‌شوند.

یکی دیگر از کتاب‌ها «کلیات شمس» است، فرهنگ واژگان این اثر در دست است که با ویرایشی زیر نظر هیات امنا منتشر خواهد شد.

مرحوم بدیع‌الزمان فروزانفر حدود 20 اثر دارد که این آثار به شکلی بدیع، جدید و با توضیحات بزودی چاپ می‌شود. احتمالا تا 45 روز دیگر 5 اثر از این استاد برجسته به انتشارات دانشگاه تهران تحویل داده می‌شود. «فیه ما فیه»، «خلاصه مثنوی»، «سه مقاله درباره حافظ»، «فرهنگ واژگان کلیات شمس» و «فرهنگ تازی به پارسی» از جمله این آثار هستند. تمام آثار زنده یاد فروزانفر به صورت شکیل و یکدست روانه بازار کتاب خواهد شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها