امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28659
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 55
ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد سرنوشت طرح ممنوعیت دوشغله بودن و برگشت آن از شورای ...

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد سرنوشت طرح ممنوعیت دوشغله بودن و برگشت آن از شورای نگهبان، گفت: این طرح بعد از ایرادهای کلی و جزئی شورای نگهبان به مجلس برگشت داده شد و در کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون اصلی با حضور نماینده‌ای از شورای نگهبان در حال بررسی است و هنوز رفع ایرادهای آن تمام نشده است.

نماینده لاهیجان و  در مجلس افزود: طرح دوشغله‌ها هم از نظر مصادیق و هم از نظر تطبیق با اصل 141 قانون اساسی، ایرادهای فراوانی دارند و با توجه به اینکه طرح‌های برگشتی از شورای نگهبان در اولویت هیئت‌رئیسه قرار دارند، اما این طرح هنوز در کمیسیون اجتماعی در حال رفع ایراد است و در اولویت هیئت رئیسه قرار نگرفته است و احتمالاً هفته آینده از سوی کمیسیون اجتماعی به هیئت رئیسه ارسال شود.

ندیمی در مورد این که با وجود بیکار بودن فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آیا چند شغله بودن برخی مدیران دولتی درست است، افزود: طرح دوشغله‌ها به معنای ایجاد اشتغال جدید نیست و موضوع اشتغال ربطی به این طرح ندارد، زیرا اشتغال براساس قانون مدیریت خدمات کشوری و از طریق آزمون، مصاحبه و گزینش انجام می‌شود.

وی افزود: این طرح ناظر بر این است که یک کارمند دولتی در عین داشتن شغل، نمی‌تواند به عنوان عضو موظف یا غیر موظف هیئت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه آن دستگاه قرار گیرد و بابت آن حقوق دریافت کند.

ندیمی افزود: از طرفی باید منافع دستگاه‌های دولتی رعایت شود و اگر از تجربه یک کارمند و یا مدیر در هیئت‌مدیره شرکت‌های زیرمجموعه استفاده شود، به شرط اینکه بابت آن حقوق و مزایا دریافت نکنند و همچنین در ساعات غیرموظفی اداری باشد، ایرادی ندارد و اگر یک معاون وزیر نتواند در هیئت مدیره شرکت‌های زیر مجموعه خود به طور غیرموظف حضور پیدا کند، یک کارمند از همان دستگاه به جای او حضور می‌یابد، بنابراین این طرح به معنای ایجاد اشتغال جدید نیست و جابجایی نیروهای درون سازمانی و از کارمندان موجود شاغل در همان دستگاه انجام می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که به عنوان مثال، مدیریک بانک دولتی همزمان در هیئت‌مدیره یک شرکت سیمانی حضور دارد که آن بانک در آن سهام دارد، آیا این خلاف قانون و منشاء فسادهای بعدی نیست، گفت: موضوع این است که مشاغل باید تعریف شده باشد که اولاً شغل به معنای این است که ارتباط سازمانی وجود داشته باشد، همچنین حقوق و پاداش بگیرد، اما اگر حضور در یک هیئت مدیره صرفاً به خاطر ارتباط سازمانی و بدون حقوق و پاداش باشد و در ساعت غیرکاری باشد، ایرادی ندارد.

وی گفت: کسی که در عضو هیئت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه یک سازمان حضور دارد، نباید بابت این حضور حقوق و مزایا دریافت کند، اما در عین حال یک مسئله باید رعایت شود که مثلاً منافع سازمان که در قالب مثلاً 20 درصد سهام دولتی در آن شرکت سیمانی است، باید لحاظ شود و از این منافع سازمانی دولت دفاع شود.

ندیمی در پاسخ به این پرسش که آیا مالکیت به معنای مدیریت است و آیا نمی‌توان برای حفظ منافع 20درصد سهام شرکت دولتی، از یک مدیر غیردولتی برای دفاع از منافع سازمان استفاده کرد، گفت: اینجا دو بحث مطرح است، یکی بحث قانونی که آیا رئیس یک سازمان دولتی می‌تواند در هیئت‌مدیره یک شرکت زیرمجموعه آن سازمان قرار گیرد و یک بحث اقتصادی و مدیریتی است که مالکیت و مدیریت از هم جدا است و می‌توان برای مدیریت یک مجموعه یک مدیر قوی از بیرون به کار گرفت.

نماینده لاهیجان درباره این که اگر یک مدیر دولتی در شرکت‌های خصوصی که دولت و یا شرکت‌های دولتی در آن سهامدار است، حضور پیدا کند، چگونه است، برای دفاع از منافع سهام دولتی باید یک فرد مورد اعتماد در آن شرکت قرار گیرد، اما اگر یک شرکت 100 درصد خصوصی و یا تعاونی بود، آنجا خود مدیریت می‌تواند تصمیم بگیرد که چه کسانی در هیئت مدیره باشند و هیچ الزام قانونی ندارد که چه کسانی در آن حضور داشته باشند.

ندیمی تاکید کرد: تصویب طرح ممنوعیت دو شغله منجر به اشتغال جدید نمی‌شود، اما اگر این طرح تصویب نشود، اتفاقاتی و سوء استفاده هایی در برخی شرکت‌ها انجام می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به اینکه آیا حضور یک مدیر سیاسی و یا دولتی در هیئت مدیره برخی شرکت‌های تخصصی به معنای نان به هم قرض دادن و فسادهای بعدی نمی‌شود، گفت: اگر قانون تصویب شود، باید رابطه سازمانی رعایت شود و شرکت‌های زیر مجموعه یک شرکت دولتی از افراد داخل آن سازمان بدون دریافت حقوق حضور داشته باشند، اما شرایط تصدی‌گری از نظر اقتصادی یک سئوال دیگر است که در طرح دو شغله‌ها به آن ورود نمی‌شود و صرفاً مباحث قانونی در آن دنبال می‌شود.

ندیمی گفت: البته از نظر اقتصادی و مدیریتی باید بین انتصاب افراد در یک شغل و تجربه و تحصیل آن رابطه وجود داشته باشد و انتصاب براساس شایستگی‌ها باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد سرنوشت طرح دو شغله‌ها گفت: این هفته سه یا چهار طرح اولویت‌دار مانند طرح اصلاح کنکور در دستور کار هیئت‌رئیسه قرار دارد، اما احتمالاً از هفته آینده این طرح در دستور کار هیئت‌ رئیسه قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها