امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2869
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری الجزیره، رمان «ساقه بامبو» نوشته «سعود السنعوسی» نویسنده کویتی توانست ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری الجزیره، رمان «ساقه بامبو» نوشته «سعود السنعوسی» نویسنده کویتی توانست ششمین جایزه بوکر عربی را از آن خود کند.

بنابر این گزارش، کمیته داوران جایزه جهانی رمان عربی(بوکر عربی) روز گذشته در بیانیه‌ای که در ابوظبی قرائت شد، اعلام کرد رمان «ساقه بامبو» که دارای قهرمانی جوان از پدری کویتی و مادری فیلیپینی است کاری قوی و شجاعانه است که به صورت موضوعی مسئله کارگران خارجی در کشورهای عربی جنوب خلیج فارس را بررسی کرده و رمانی بنیه‌دار و محکمه‌گونه است.

در این بیانیه آمده است: این رمان عمیقی است که از هویت جوامع عرب جنوب خلیج فارس پرسش می‌کند و منطقه‌ای جدید در این عرصه را از فتح کرده است به‌گونه‌ای که قهرمان آن در وضعیتی سخت است که خود را در کشوری اسطوره‌ای که مادرش برایش حکایت کرده نمی‌بیند و خود را در بین روابط خانوادگی پدری و تعصب‌های جامعه سنتی عربی که حاضر به قبول ازدواج یک عرب با یک فیلیپینی نیست، قرار گرفته است، تعصباتی که نتیجه چنین ازدواجی را قبول نمی‌کند.

بنابر این گزارش، کمیته داوران بوکر عربی، شامل جلال امین نویسنده مصری، صبحی البستانی منتقد لبنانی، علی فرزات کاریکاتوریست سوری، باربارا میخائیلیک پیکولسکا پژوهشگر لهستانی و زاهیه اسماعیل الصالحی استاد ادبیات منچستر بوده‌اند.

جاناتن تیلر رئیس جایزه جهانی بوکر در انگلیس که بوکر عربی بخشی از این جایزه محسوب می‌شود در مراسمی که روز گذشته برای اعلام برنده جایزه بوکر عربی 2013 برگزار شد مدعی استقلال این جایزه جهانی شده و گفته است: رمان‌های برنده شده تا 21 زبان خارجی ترجمه می‌شود.

بنابر این گزارش، 133 رمان از کشورهای مختلف عربی در این جایزه حاضر شدند که در ژانویه گذشته 6 رمان به عنوان کاندیدا اعلام شدند که هر کدام 10 هزار دلار و برنده نهایی 50 هزار دلار جایزه دریافت می‌کنند.

به گزارش فارس، تاکنون 5 دوره از جایزه بوکر عربی برگزار شده است و در آن به ترتیب «بهاء طاهر» رمان‌نویس مصری، یوسف زیدان رمان‌نویس مصری به خاطر رمان «عزازیل» و «عبده خال» رمان‌نویس عربستانی برای رمان «پرتاب شراره سحابی» (ترمی بشرر) و محمد الاشعری نویسنده مراکشی به خاطر رمان «رنگین‌کمان و پروانه» و خانم «رجا العالم» رمان‌نویس عربستانی به خاطر «گردن سرخ» برنده این جایزه شده‌اند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها