امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2872
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه رخشانی صبح امروز در نشست معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در وزارت بهداشت اظهار داشت: ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه رخشانی صبح امروز در نشست معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در وزارت بهداشت اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا با رویکرد اقتصادی، ارائه خدمات مطلوب‌‌تر، مؤثرتر و ارزان‌تر سیاست‌های وزارت بهداشت را به سمت سیاست‌های صحیح برگردانیم.

وی طب سنتی را یکی از مسائلی عنوان کرد که مردم به آن توجه دارند و افزود: این نوع طب هم به صرفه اقتصادی است و هم به سلامت مردم کمک می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: ما پزشک خانواده را در هیچ جا رها نکرده‌ایم و همه دانشگاه‌ها موظف هسنند زیرساخت‌ها را در شهرهایشان آماده کنند ولی به دلیل محدودیت منابع مجبور شدیم که پزشک خانواده را در چند دانشگاه اجرا و متمرکز کنیم.

رخشانی با تأکید بر اینکه برخی بر این باورند که پزشک خانواده باید به یکباره اجرا شود، تصریح کرد: این کار اصلا امکانپذیر نیست و باید با یک تعداد دانشگاه کار را شروع کرد البته قرار نیست که منتظر بمانیم تا همه چیز آماده شود بعد این برنامه را اجرا کنیم.

وی تفاوت بین پزشک عمومی و متخصص را در مسائل اقتصادی یکی از زمینه‌های ایجاد مشکل در بخش سلامت عنوان کرد و گفت: آن قدر تفاوت بین پزشک عمومی و متخصص به وجود آمده که همه پزشکان عمومی می‌خواهند بلافاصله در آزمون دستیاری شرکت کنند و متخصص شوند در حالی که اکنون برای اجرای پزشک خانواده لنگ پزشک عمومی هستیم.

وی اظهار داشت: طبق استاندارد جهانی باید به ازای هر یک هزار نفر یک پزشک عمومی فارغ‌التحصیل شود که اکنون این رقم در کشور ما به ازای هر 900 نفر یک پزشک عمومی فارغ‌التحصیل است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت راه‌اندازی و گسترش شبکه شمس (شبکه مدیریت سلامت) را یکی دیگر از راهکارهای پیشبرد اهداف در حوزه سلامت دانست و خاطر نشان کرد: اکنون فقط 30 درصد شبکه اینترانت وزارت بهداشت را در دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور با 7500 نقطه الکترونیکی کامل کرده‌ایم در حالی که باید 25 هزار نقطه اتصال به شبکه اینترانت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سونامی بیماری‌های غیرواگیر هزینه زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند، گفت: اکنون هزینه بستری هر بیمار برای ما بین یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار تومان هزینه است در حالی که باید به دنبال سبک زندگی سالم و ترویج آن برای پیشگیری از بیماری باشیم که توسعه غربالگری بیماری‌ها می‌تواند در این امر بسیار کمک کند.

رخشانی گفت: از مجموع 76 میلیون نفر جمعیت کشور سالانه 6 میلیون نفر به بیمارستان‌ها برای بستری یا دریافت خدمات تخصصی مراجعه می‌کنند و 70 میلیون نفر بقیه فقط به مراقبت‌های سرپایی نیاز دارند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: مسئولان ما باید به این باور برسند که اگر تخت‌های بیمارستانی خالی باشد به آن افتخار کنند چرا که نشانگر آن است که کسی مریض نمی‌شود اما الان هر جا که مراجعه می‌کنیم تمام تخت‌های ICU و CCU‌ آن پر است که مایه افتخار نیست.

وی اولویت بعدی خود را در حوزه سلامت، بازنگری در خدمات درمانی عنوان کرد و گفت: این استراتژی در حوزه سلامت حداقل به 30 سال پیش برمی‌گردد که دنیا آن را طی کرده است چرا که حتی کشورهایی با سرانه درمانی بالا مانند آمریکا هم نمی‌توانند همه خدمات سلامت را ارائه کنند.

رخشانی توانمندسازی مردم را از بحث‌های دیگری دانست که باید به آن توجه شود و اضافه کرد: ما همیشه فکر می‌کردیم قیم مردم هستیم در صورتی که تا مردم شریک سلامت خود نشوند وزارت بهداشت از پس هیچ کاری برنمی‌آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ثبت اطلاعات بیمار جزو مواردی است که در آن مشکل داریم و باید به ترمیم آن توجه شود. تعامل با سازمان‌های مرتبط با سلامت و بیمه‌ها نکته دیگری بود که معاون وزیر بهداشت بر آن تأکید کرد و افزود: یکی دیگر از راهکارها برای حفظ سلامت مردم تعامل با سازمان‌های مرتبط با حوزه سلامت است و اینکه در وزارت بهداشت بنشینیم و تصمیم بگیریم کار درستی نیست.

رخشانی اذعان داشت: تحریم‌ها را باید جدی بگیریم چرا که اگر مراقب نباشیم نمی‌توانیم کارها را ادامه دهیم و باید از اسراف‌کاری‌ها پرهیز کرد و برگزاری خیلی از همایش‌ها ضرورتی ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها