امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2873
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 405
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، افشین علا شعر بسیار زیبایی برای حضرت ام البنین دارد که این غزل، بسیار ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، افشین علا شعر بسیار زیبایی برای حضرت ام البنین دارد که این غزل، بسیار دلنشین و تاثیر گذار است. به مناسبت فرار رسیدن سالروز وفات  حضرت ام البنین، گفت‌وگوی کوتاهی با این شاعر داشتیم که در ادامه می‌آید.

از علا ابتدا درباره حال و هوای سرودن این شعر پرسیدیم که گفت: غزل، خودش وصف حال است و خودش همه چیز را بیان می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برای سرودن شعر به سراغ شخصیت حضرت ام البنین رفته است، اظهار داشت: اولا علاقه شخصی من به ایشان باعث سرودن این شعر شد. ایشان یکی از چهره‌های تاثیر گذار تاریخ اسلام است و بی‌نهایت به ایشان ارادت دارم.

وی افزود: از سوی دیگر فکر می‌کنم نقش ایشان تاکنون کم‌رنگ بیان شده و در حد همسر شخصیتی چون علی(ع) از ایشان تکریم شده است در حالی که ایشان می‌تواند در جامعه ما نماد زن فداکار و اوج ظرفیت یک زن باشد برای عشق ورزیدن به فرزندان همسرش. او فرزندان خود را به گونه‌ای پرورش دهد که نمونه‌اش را در روز عاشورا می‌بینیم. ام البنین چند فرزند خود را از دست می‌دهد اما داغ اصلیش امام حسین(ع) است.

علا در پاسخ به این سوال که به یاد دارد این شعر را در چه حال و هوایی سروده است یا خیر اظهار داشت: به یاد نمی‌آورم. چون شعرهای آیینی این طور نیست که در مناسبت‌های خاص سروده شوند. مضامین شعر آیینی اگر آمیخته با جان شاعر نباشد و صرفا در مناسبت‌ها جوشش پیدا کند، اصالت خود را از دست می‌دهد. شعر و شعور آیینی باید در جان ما مستمر و خلاق باشد و به بهانه مناسبت‌ها نباشد.

**رهبر انقلاب همراه به شعرهای من محبت داشته‌اند

این شاعر همچنین درباره واکنش رهبر انقلاب و دیگر شاعران در زمانی که این شعر را در محضر رهبر انقلاب خوانده، گفت: واکنش خاصی به یاد ندارم. رهبر انقلاب هم شعر شناس است و هم همیشه به شعرهای من محبت داشته‌اند. در مورد این شعر هم فکر می‌کنم خیلی پسندیدند و محبت کردند.

علا در پاسخ به سوال که آیا برای دیگر شخصیت‌های کربلا یا زنان دیگر کربلا شعر سروده یا خیر، اظهار داشت: برای حضرت زینب، حضرت سکینه،حضرت رقیه و حتی برای ام وهب، مادری که سر فرزند شهیدش را به طرف دشمنان پرتاب کرد و گفت هدیه‌ای که در راه خدا دادم پس نمی‌گیرم، شعر سروده‌ام.

در ذیل متن شعر افشین علا در وصف حضرت ام‌البنین و نیز فیلم شعرخوانی وی در محضر رهبر انقلاب در ذیل می‌آید که در رمضان 1431 هجری قمری قرائت شده است.
 

زن رشک حور بود و تمنای خود نداشت
چون آسمان نظر به بلندای خود نداشت
اسمی عظیم بود که چون راز سر به مهر
در خانه‌ی علی سَرِ افشای خود نداشت

ام‌البنین(س) کنایه‌ای از شرم عاشقی است
کز حجب تاب نام دل‌آرای خود نداشت
در پیش روی چهار جگرگوشه‌ی بتول
آیینه بود و چشم تماشای خود نداشت
زن؟ نه! همای عرش‌نشینی که آشیان
جز کربلا به وسعت پرهای خود نداشت

در عشق پاره‌های جگر داده بود و لیک
بعد از حسین(ع) میل تسلای خود نداشت
عمری به شرم زیست که عباس(ع) وقت مرگ
دستی برای یاری مولای خود نداشت
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها