امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2876
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 194
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، محمدجواد کبودراهنگی یکی از پیشکسوتان تئاتر استان همدان که نمایش «کمند گیسو» را برای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، محمدجواد کبودراهنگی یکی از پیشکسوتان تئاتر استان همدان که نمایش «کمند گیسو» را برای اجرا در دستور کار دارد، با حضور در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن بازدید از این رسانه، گفت‌وگویی با خبرنگار حوزه فرهنگ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس داشت که در زیر مشروح آن را می‌خوانید:

فارس:ابتدا از کار جدیدتان که به زودی روی صحنه می‌رود، توضیحی بفرمائید؟

کبودراهنگی: نمایش «کمند گیسو» به نویسندگی محسن پورقاسمی است که قبلاً این نمایش به صورت عروسکی کار شده بود و ما تصمیم گرفتیم آن را به صورت زنده دوباره کار کنیم.

این نمایش دارای 30  نفر عوامل است و تمرینات آن یک ماه و نیم به طول انجامید.

فارس:«کمند گیسو» که قبلاً اجرا شده چه لزومی دارد مجدد به شکل زنده اجرا شود؟

کبودراهنگی: نمایش قبلی عروسکی بود و طرفداران خاص خود را داشت، همچنین در شکل زنده به لحاظ محتوا تغییر کرده است به طوری که اجرای نمایش به شکل سنتی بوده و شکل عامیانه آن حفظ شده است.

فارس: نمایش برای چه گروه سنی مناسب است و اجرای آن از چه زمانی آغاز می‌شود؟

کبودراهنگی: این نمایش که به گویش همدانی کار شده و موزیکال است برای گروه سنی نوجوان به بالا در نظر گرفته شده است.

این کار ترکیبی از هنرجویان و پیشکسوتان تئاتر است که از پنج اردیبهشت ماه در سالن بوعلی سینا اجرا می‌شود.

این گروه که وابسته به اداره ارشاد همدان است و قصد داریم پس از اجرا در همدان این نمایش را در جشنواره آئینی سنتی هم اجرا کنیم.

فارس: علت اینکه بیشتر کارهای تولیدی شما در حوزه آئینی ـ سنتی و آئینی ـ مذهبی است، چیست؟

کبودراهنگی: نه اینطور نیست کارهای غیر آئینی هم تولید می‌کنم اما همانطور که شما گفتید بیشتر کارهای آئینی به ویژه در ایام محرم را می‌پسندم.

علت گرایش بنده به نمایش آئینی این است که آئین‌ها باورهای ماست و از باورهای ما نشأت گرفته، به همین خاطر نظر من این است که باید تئاتر را از خودمان شروع کنیم و ببینیم چه داریم هرچند کمی هم فراموش کرده‌ایم.

فارس: نحوه تهیه بلیط این نمایش چگونه است؟

کبودراهنگی: همشهریان برای تماشای این نمایش باید بلیط خرید کنند هر چند که فرهنگ بلیط در شهر ما سالهاست از بین رفته است.

خیلی‌ها تصور می‌کنند که تئاتر یک هنر رایگان است که این تصور غلطی است و هر کس علاقمند دیدن نمایش است باید بلیط تهیه کند.

فارس: شما معتقد به از بین رفتن فرهنگ گیشه نمایش در همدان هستید، در این خصوص بیشتر توضیح دهید؟

کبودراهنگی: امروز فرهنگ گیشه در همدان جایگاه خود را از دست داده است هرچند نمایش‌های مذهبی فرق می‌کند و رایگان بودن آن ایرادی ندارد اما با توجه به هزینه‌هایی که برای نمایش می‌شود، باید بلیط خریده شود.

فارس: از چه ارگان‌هایی در اجرای این نمایش انتظار همکاری داشتید؟

کبودراهنگی: متأسفانه برای واگذاری سالن از سوی ارگان‌های مرتبط ما خیلی اذیت شدیم.

شهرداری برای در اختیار گذاشتن تالار فجر که در بهترین نقطه همدان واقع شده و برای اجرای نمایش مناسب است درخواست 4 میلیون تومان از ما کرد و تنها حاضر به دادن تخفیف 10 درصدی بود.

از شهرداری انتظار همکاری داشتیم چرا که تالار فجر سالن تئاتر است و ما که قراردادی با جایی نداریم و باید برای هنر نمایش که علاقمندان زیادی در سطح شهر دارد، سالن تالار فجر را رایگان در اختیار تئاتر می‌گذاشتند.

سالن‌ها واقعاً باید در اختیار گروه‌ها باشد و تنها استاندار می‌تواند در این زمینه کمک خوبی داشته باشد.

در اختیار گذاشتن تالار فجر برای استفاده جلسات و همایش‌ها حیف است چرا که تالار فجر با قرار گرفتن در بهترین نقطه شهر، مجموعه‌ای است مانند تئاتر شهر تهران که می‌تواند موجب رونق و جذب تماشاگر برای تئاتر شود.

فارس: چه سازمان‌‌های دیگری در اجرای این نمایش همکاری لازم را با شما نداشتند؟

کبودراهنگی: با توجه به اینکه کارهای کودک الآن گیشه دارد، آموزش و پرورش هم همکاری لازم را با ما نداشت به طوری که نظر ما بر این بود که دانش‌آموزان در ایام اجرای نمایش با همکاری مدارس در سالن حضور یابند که آموزش و پرورش همکاری نکرد.

مدیران نواحی آموزش و پرورش بر آن بودند که با توجه به نزدیکی امتحانات این امر پذیرفته نیست، در حالی که هنوز یک ماه به آغاز امتحانات باقی مانده و دیدن نمایش وقت چندانی از دانش‌آموزان نمی‌گیرد.

فارس: سالن بوعلی سینا چگونه در اختیار شما قرار گرفت؟

کبودراهنگی: بنده از مدیران ارشاد که سالن بوعلی سینا را در اختیار ما گذاشتند، تشکر می‌کنم زیرا با همکاری مناسبی که داشتند، سالن بوعلی سینا رایگان به ما داده شد.

 ارشاد سالن‌ها را رایگان در اختیار ما گذاشت اما ما مشکل دیگری نیز داریم، و آن اینکه ما به چه طریقی باید به تماشاگران اطلاع دهیم باید تبلیغات داشته باشیم.

فارس: مگر تبلیغات شما در سایت ارشاد و یا با هزینه‌های ارشاد انجام نمی‌شود؟

کبودراهنگی: تبلیغات تنها از طریق سایت اطلاع‌رسانی کافی نیست بلکه تبلیغات نیاز به بنر، بروشور و تیزر دارد تا بتوان همشهریان از اجرای چنین نمایشی آگاه کرد.

با این وضعیت دیگر انگیزه‌ای برای اهالی تئاتر نمانده که امیدواریم با سر و سامان بخشیدن از سوی متولیان امر، چراغ هنر نمایش روشن بماند.
انتهای پیام/89003/غ40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار