امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2877
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 252
«عسکر آقایف» رئیس جمهور سابق قرقیزستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، با اشاره به ‌دست داشتن آمریکا در انقلاب‌های رنگی در قلمرو ...

«عسکر آقایف» رئیس جمهور سابق قرقیزستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، با اشاره به ‌دست داشتن آمریکا در انقلاب‌های رنگی در قلمرو شوروی سابق، تصریح کرد: «استفن یانگ» که در آن موقع سفیر آمریکا در قرقیزستان بود، با اتفاق افتادن کودتای 24 مارس سال 2005، در همه جا با افتخار اعلام می‌کرد که موفق به ‌ایجاد ارزان‌ترین انقلاب شده است.

به ‌اعتقاد آقایف، وقوع «انقلاب‌های رنگی» در فضای شوروی سابق و مشخصا در اوکراین، گرجستان و قرقیزستان منجر به ‌محکومیت مردم برای تجربه کردن بحران‌های طولانی شده و قرقیزستان را برای مدت طولانی ‌عقب انداخته است.

رئیس جمهور سابق قرقیزستان «انقلاب رنگی» سال 2005 در کشورش را کودتا می‌داند که با مدیریت مستقیم آمریکا صورت گرفته است.

وی با توجه به ‌تلاش‌های کشورهای غربی برای تشدید اوضاع در ایران و پیرامون آن، خواهان فائق آمدن مردم ایران بر فشارهای خارجی بوده و امیدوار است که مردم کشورمان در انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری در چارچوب منافع ملی جمهوری اسلامی انتخاب خود را انجام خواهند داد.

نخستین رئیس جمهور قرقیزستان از زمان وقوع «انقلاب رنگی» قرقیزستان در 24 مارس سال 2005 تاکنون در مسکو به ‌سر برده و به ‌فعالیت‌های علمی مشغول می‌باشد.

آقایف در حال حاضر هماهنگ‌ساز برنامه «تحلیل سیستماتیک و مدل‌سازی ریاضی تحرکات جهانی» وابسته به هئیت رئیسه آکادمی علوم روسیه بوده و همزمان در دانشگاه دولتی مسکو پروژه‌های مطالعاتی انجام می‌دهد.

رئیس جمهور سابق قرقیزستان می‌گوید که «در جهان علم به ‌مراتب راحت‌تر از جهان خشن سیاست هستم زیرا در جهان سیاست تا زمانی نیازمند فرد می‌باشند که وی قدرت را در اختیار دارد...»

با مشروح مصاحبه اختصاصی آقایف با فارس که با کمک «الکساندر کنیازوف» کارشناس مطرح روس تهیه شده است در 2 قسمت آشنا می‌شوید.

فارس: جناب عسکر آقایف، شما از زمان ورود به ‌روسیه به ‌طور فعال در عرصه علمی مشغول می‌باشید. لطفاً بفرمائید که در سال‌های اخیر در زمینه‌های علمی چه دست‌آوردهایی داشته‌اید؟

آقایف: در ماه آگوست سال 2011 کل جهان را نوعی وحشت در رابطه با ‌موج دوم بحران اقتصادی جهانی یک فرا گرفته بود. به ‌نظر می‌رسید که اقتصاد جهانی در جلو چشمانمان فرو می‌پاشد. در آن روزها رسانه‌های روسی از کشف علمی مهم من و «ویکتور سدوونیچی» رئیس دانشگاه دولتی مسکو خبر داده بودند.

منظور من انتشار مقاله مورد اشاره در دسامبر  سال 2010 در مجله «سیاست اقتصادی» است. در آن مقاله برخی مدل‌ها و محاسبات ریاضی ارائه شد که اجازه می‌داد تا بر اساس حرکت قیمت‌های بازار نفت و طلا بتوان زمان شروع اینگونه بحران‌ها را فقط با تفاوت چند روز پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی‌های ما در رابطه با ‌زمان فروپاشی بازار آمریکا فقط یک روز تفاوت داشت. در آن موقع ما بر هم خوردن بازار آمریکا را در 3 آگوست 2011 پیش‌بینی کرده بودیم ولی این اتفاق در تاریخ 4 آگوست افتاد.

در حال حاضر همه وقت و توان من را پژوهش‌های علمی به ‌خود اختصاص داده است و به ‌مطالعات فرآیندهای اقتصاد جهانی در شرایط بحران مشغول می‌باشم. در عرصه علمی شاید در حال حاضر موضوع مبرم‌تری از این را نتوان پیدا کرد. در مدت چند سال پژوهش نتایجی حاصل شد که به ‌صورت مدل‌های ریاضی جهت پیش‌بینی خط‌سیر بلند‌‌مدت رشد دموگرافی، اقتصادی، انرژی و اکولوژی در قرن 21 در سطوح جهانی، منطقه‌ای و ملی، معرفی و تأئید شده است.

فارس: به نظر شما از سال 2005 به‌ بعد چه تغییرات مثبت و یا منفی در قرقیزستان به‌ وقوع پیوسته است؟

آقایف: من از کشورم در تاریخ 24 مارس سال 2005 موقعی خارج شدم که مستقیما با تهدید کشته شدن مواجه بودم. به ‌طور داوطلبانه خارج شدم و طبق قانون اساسی به ‌پارلمان در مورد سلب قبل از مهلت مسئولیت ریاست جمهوری از جانب خود درخواست ارائه دادم. بدون ایجاد تهدید برای جان هموطنان خود کنار رفتم و آخرین دستورم به ‌عنوان رئیس جمهور این بود که «شلیک نکنید!.»

من هرگز ارزیابی‌های خود در مورد کودتای ماه مارس سال 2005 که «قربان‌بیک باقی‌اف» را در کرسی ریاست جمهوری قرار داد و سپس بر اثر حوادث ماه آوریل سال 2010 از قرقیزستان رانده شد، پنهان نکردم.

تاکنون نیز تغییر نظام ریاست جمهوری–پارلمانی کشور به‌ سیستم مدیریت پارلمانی برایم جای شک و تردید دارد. اضطراب و نا‌امیدی در حال افزایش است اما در شرایط دشوار کنونی که در خارج از کشور به‌ سر می‌برم، مایل نیستم خط کاملا منفی‌نگرانه را دنبال کنم.

در کشور، تا جایی که من درک می‌کنم یک مبارزه شدید داخلی سیاسی تحت تأثیر و نفوذ مستقیم عوامل خارجی ادامه دارد. من هنوز هم امیدواریم که باز هم راه‌حل بی‌سروسامانی‌هایی که برای کشورم اتفاق افتاده است، به ‌صورتی که بتواند منافع همه شرکت‌کنندگان در روند سیاسی و از همه مهم‌تر منافع مردم قرقیزستان را برآورده کند، پیدا خواهد شد.

فارس: بحران‌های سیاسی که همواره در سطح مدیریتی قرقیزستان به ‌نظر می‌رسد، حاکی از آن است که چنانچه تلاش برای به ‌دست آوردن قدرت از هر راهی و با هر قیمتی موجب اتحاد مخالفین می‌شود (چیزی که در آستانه حوادث 24 مارس سال 2005 به ‌نظر رسید) اما در مرحله بعدی مبارزه، میان خود آن‌ها در داخل قدرت اتفاق می‌افتد. از 2 پرسش کلاسیک «مقصر کیست؟» و «چه باید کرد؟»، مخالفین قرقیزی تنها برای سؤال اول پاسخ داشتند. این پاسخ در 24 مارس همان سال داده شد. ولی تاکنون جواب سؤال دوم وجود ندارد. از این نگاه، شما وضع موجود سیاسی قرقیزستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آقایف: هنگامی که درباره قرقیزستان فکر می‌کنم، نوعی احساس نگرانی و اضطراب مرا فرا می‌گیرد. از جانب نخبگان سیاسی قرقیزستان علاقمندی صمیمانه‌ای برای متفق‌القول شدن به‌ منظور بهبود امور کشور را مشاهده نمی‌کنم.

من از واقعیت‌های حیات سیاسی کشور و افرادی که در آن نقش بازی می‌کنند به ‌اندازه کافی فاصله دارم ولی باز هم می‌توانم بگویم که مجادله و مخالفت‌‌های میان آن‌ها می‌تواند مشکلات جدیدی را برای قرقیزستان به ‌بار آورد.

وجود هرج و مرج در سطح عالی بر روی مردم تأثیر گذاشته و آن‌ها را نیز گرفتار اختلاف می‌کند. در نتیجه به ‌جای یکپارچگی و وحدت، پراکندگی حکومت می‌کند که تنش‌های اجتماعی و سیاسی را به ‌بار آورده و وضعیت اقتصادی کشور را پیچیده‌تر می‌کند. چیزی که امروز در قرقیزستان مشاهده می‌شود.

فارس: «الکساندر کنیازف» کارشناس مسائل منطقه در کتاب خود با نام «کودتای 24 مارس 2005 قرقیزستان» نوشته بود که «حوادث 24 مارس 2005 دموکراتیک‌ترین کشوری را که تاکنون در آسیای مرکزی وجود داشت، از بین برد». شما با این ارزیابی موافق هستید؟ به‌ نظر شما در ساختار مدیریتی کشور چه مکانیسم‌هایی باید عوض شود؟ آیا مدل مدیریتی فعلی ایده‌آل است؟

آقایف: ارزیابی الکساندر کنیازف کاملا درست است. بعید است که شما بتوانید در کمتر کشور دنیا و حتی در آمریکا بنابر ادعای خودشان «تکیه‌گاه دموکراسی» ساختار ایده‌آل مدیریتی را پیدا کنید.

ساختار مدیریتی آمریکا که ‌سال‌های طولانی تبلیغ می‌شود، بارها با شکست‌های مهلکی مواجه شده است. بحران اقتصادی سال‌های 1930 را به ‌یاد بیاورید که از آمریکا زبانه کشید. و بحران جهانی کنونی؟ به خاطر آنکه ساز و کارهای مدیریتی آمریکا در سطح سیاسی، اقتصادی و مالی ناقص می‌باشند، کل دنیا رنج می‌برد.

ابزارهای سیاسی موجود در ایالات متحده که بر همه دنیا دموکراسی آمریکایی را تحمیل می‌کنند، در سال‌های اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا بدبختی‌های زیادی را به ‌بار آورده‌اند.

«استفن یانگ» که در آن موقع سفیر آمریکا در قرقیزستان بود، با اتفاق افتادن کودتای 24 مارس سال 2005 همه جا با افتخار اعلام می‌کرد که موفق به‌ ایجاد ارزان‌ترین انقلاب شده است. بنا به‌گفته وی، «انقلاب لاله» در قرقیزستان فقط 2 میلیون دلار هزینه داشته است در حالی که چنین انقلابی در صربستان مبلغ 40 میلیون دلار و در گرجستان 20 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته است. این حرف‌های خود یانگ است. وی به ‌طور علنی بر این روند در قرقیزستان مدیریت می‌کرد.

در فضای شوروی سابق و مشخصا در اوکراین، گرجستان و قرقیزستان «انقلاب‌های رنگی» منجر به ‌محکومیت مردم این کشورها برای تجربه کردن بحران‌های طولانی شدند و قرقیزستان را برای مدت طولانی ‌عقب انداختند.

پس از حادثه 11 سپتامبر، آمریکا اقدامات گسترده‌ای را علیه تروریسم دنبال کرد. البته ما پایگاه هوایی واگذار کردیم زیرا این یک تصمیم هماهنگ در جهت حمایت از آمریکا برای مبارزه با تروریسم در افغانستان بود. در آن موقع هیچگونه تجارتی وجود نداشت. این به نوعی سهم ما برای مبارزه با تروریسم بود اما آمریکایی‌ها همه چیز را وارونه کردند. اگر آن‌ها صادقانه عمل می‌کردند و اگر تلاش‌های خود را بر روی مبارزه با تروریسم در افغانستان متمرکز می‌‌کردند، شاید می‌شد تروریسم را شکست داد.

ولی هدف اصلی چیز دیگری بود. موقعی که من بحث تعیین زمان حضور را مطرح کردم، از سوی «کاخ سفید» نارضایتی مشاهده شد. علاوه بر این، (حالا دیگر در این باره می‌شود گفت) دولت آمریکا از من تقاضای اجازه فرود هواپیمای جاسوسی در فرودگاه ماناس را کرده بود. من بلافاصله گفتم که این موضوع بررسی نخواهد شد.

من فکر می‌کنم که البته آمریکا می‌خواست در تمام مناطقی که تحقق «سناریو‌های رنگی» را در دستور کار خود قرار داده بود، فضای هرج و مرج مدیریت‌شونده ایجاد کند و از این طریق نخبگانی را به ‌قدرت برساند که به ‌طور کامل از سیاست‌های واشنگتن تبعیت کنند. اما این سناریو‌ها در حال مواجه شدن با شکست می‌باشند. مثلا در برخی از کشورهای عربی گروه‌های ضد‌آمریکایی به ‌قدرت رسیدند.

هم‌اکنون وضعیت سوریه که غرب در پی ناکامی«سناریو‌های رنگی» دست به‌ تجاوز مستقیم زده است، نگرانی بزرگی ایجاد کرده است. در جهت تشدید اوضاع ایران که به ‌زودی شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود، دامن زده می‌شود. برای مردم ایران فائق آمدن بر فشارهای خارجی را خواستارم و با توجه به ‌تجربه تلخ کشور ما و سایر کشورهایی که هدف تحقق سناریو‌های آمریکایی قرار گرفتند، آرزومندم که مردم در چارچوب منافع ملی جمهوری اسلامی انتخاب خود را انجام دهند.
ادامه دارد....

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها