امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۹:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28824
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، چند روزی است که در منابع مختلف خبری از تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر قرار دادن ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، چند روزی است که در منابع مختلف خبری از تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر قرار دادن شاخه نظامی حزب‌الله در فهرست تروریسم خبر می‌دهند، سوالی که هم اکنون در لبنان مطرح می‌شود، این است که بازتاب‌های واقعی چنین اقدامی چه خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، از بعد تکنیکی اتحادیه اروپا این توان دارد تا اموال حزب الله را تعلیق کرده و مانع انتقال آنها از اشخاص یا سازمان‌ها یا طرف‌هایی شود که با شاخه نظامی حزب الله تعامل و همکاری دارند.

این درحالی است که این کشورها می‌توانند به همکاری‌ قضایی با دستگاه‌های قضایی کشورهای خود و دیگر کشورهای اروپایی جهت بازداشت افراد یا طرف‌هایی اقدام کنند که دارای رابطه با شاخه نظامی حزب الله و یا متهم به این امر هستند.

اما برای این‌که اتحادیه اروپا بتواند چنین اقداماتی را به اجرا بگذارد و آن را عملی کند، نیازمند اثبات این قضیه است که تمام این اموال از آن شاخه نظامی حزب الله بوده و یا این افراد و طرف‌ها با این شاخه حزب الله در ارتباط و تعامل هستند و بالطبع نیاز به تذکر نیست که چنین اقدامی چقدر سخت و مشکل است.

افزون بر اینکه تحریم شاخه نظامی حزب الله به معنای عدم ارتباط با اعضای این حزب نیست، همچنین این تصمیم تاثیری بر آزادی نقل و انتقال و تردد اعضای حزب در اروپا ندارد.

بر این اساس صدور این قطعنامه تنها پیام هشدار سیاسی آشکار و شفافی است که بیانگر ناامیدی کشورهای اروپایی از فعالیت‌هایی است که اتحادیه اروپا آن را به بهانه دخالت حزب الله در سوریه اقدام «تروریستی» نامیده است.

حزب الله از تاثیر این تصمیم بر حزب چه از بعد از سیاسی و چه مالی و چه اقتصادی کاسته است و حتی «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله در سخنرانی اخیر خود گفت که رهبران حزب از اتخاذ این تصمیم هیچ‌گاه غافلگیر نشده و این تصمیمی است که از مدت‌ها پیش آن را پیش بینی کرده و در انتظار آن بوده و آن را نتیجه فشارهای اسرائیلی و آمریکایی بر 28 کشور عضو اتحادیه اروپا دانست.

سید حسن نصرالله در سخنان خود جدا کردن شاخه سیاسی و شاخه نظامی حزب الله را بدعتی دانست که در پس آن انگلیس ایستاده و کشورهای اروپایی بدون هیچ دلیل و مدرک قابل اثباتی تسلیم این اتهامات شده‌اند.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که این موضع گیری هیچ مطابقت و انسجامی با اصول و مبادی و ارزش‌هایی ندارد که اروپا از آنها دم می‌زند و براساس آن تلاش می‌کند، مقاومت را در فهرست تروریسم خود قرار دهد.

این درحالی است که چنین اقدامی به سود اروپایی‌ها نیست، چون در این میان طرف‌هایی هستند که خواهان درگیر شدن کشورهای اروپایی در نزاعی هستند که به منافع این طرف‌ها خدمت کند و این طرف‌ها تنها محدود به اسرائیل نمی‌شود.

پس از آن دبیرکل حزب الله این سوال را بر اتحادیه اروپا مطرح کرد که کشورهای اروپایی در دشمنی ورزیدن با مقاومت چه سودی را دنبال می‌کند که دارای تاثیر بسیار در لبنان و منطقه و دارای محبوبیت و پایگاه مردمی بسیار وسیع و گسترده‌ای در ملل منطقه است؟

همچنین سید حسن نصرالله سوال دیگری را مطرح کرد، این‌که چرا اتحادیه اروپا رژیم صهیونیستی را که یک رژیم تروریستی در فهرست تروریسم خویش قرار نمی‌دهد، چرا شاخه نظامی اسرائیل، یعنی ارتش این رژیم را در فهرست تروریسم قرار نمی‌دهد، در حالی‌که خود اروپایی‌ها اعتراف می‌کنند که اسرائیل اراضی و سرزمین‌هایی عربی را در کرانه باختری و جولان و دیگر مناطق به اشغال خود در آورده و چرا هیچ یک از قطعنامه‌های بین‌المللی از ده‌ها سال پیش تاکنون علیه این رژیم به اجرا در نمی‌آید؟

به همین دلیل سید حسن نصرالله ارزش چنین تصمیمی را در درجه اول معنوی و سیاسی و روحی و روانی دانست و منظور اتحادیه اروپا از شاخه نظامی را همان مقاومت دانست و تاکید کرد که آنچه مد نظر اتحادیه اروپاست، همین مقاومت لبنانی است و تلاش می‌کنند که مقاومت را سازمانی تروریستی معرفی کنند و چنین تصمیمی توهین به رزمندگان مقاومت و خانواده‌های آنها و از خود گذشتگی‌های آنها علیه اشغالگری اسرائیل در تجاوز به نیمی از لبنان و همچنین اهانت به لبنان و دولت و مردم لبنان تلقی می‌شود.

این درحالی است که در عمل امکان جدا کردن شاخه نظامی حزب از شاخه سیاسی آن وجود ندارد و این نکته‌ای است که سید حسن نصرالله نیز به آن اشاره می‌کند و موجب شد تا فرستاده اتحادیه اروپا طی روزهای گذشته دیدارهایی با مسئولان حزب داشته باشد و در آنها بر حفظ روابط این اتحادیه با حزب تاکید کند.

همچنین در این نشست‌ها فرستاده اتحادیه اروپا تاکید کرد که این تصمیم اتحادیه به معنای توجیه حمله و هجوم هیچ کشوری و یا رژیم صهیونیستی به لبنان نیست و این تنها پیامی سیاسی به حزب الله است و ارتباطی با دولت لبنان ندارد.

در مقابل نیز مسئولان حزب بار دیگر تاکید کردند که این اقدام اتحادیه اروپا اهانتی به مردم لبنان و بسیاری از کشورهای عربی به شمار می‌آید و این بدین معناست که اتحادیه اروپا به لبنانی‌ها و ملل عربی می‌گوید، مقاومتی که سرزمین‌های شما را از چنگال رژیم صهیونیستی آزاد کرد، سازمانی تروریستی است.

به این ترتیب سفر سفیر اتحادیه اروپا به لبنان و دیدار با مسئولان حزب‌الله به این جهت صورت گرفت تا وی به شخصه به مسئولان حزب تاکید کند که تصمیم اتحادیه اروپا به درج شاخه نظامی حزب الله در فهرست تروریسم خود، تنها دارای بار معنوی بوده و مجازات‌هایی از آن شامل حزب نخواهد شد.

اما در عرصه بین المللی این تنها رژیم صهیونیستی و آمریکا و کمیته موسوم به ائتلاف معارضان سوری از این اقدام اتحادیه اروپا استقبال کردند و واشنگتن این اقدام اتحادیه اروپا را اقدامی بسیار مهم شمرد که پیامی مهم به حزب‌الله می‌دهد که مفاد آن این است که این حزب نمی‌تواند از مجازات به خاطر اقداماتی که انجام داده فرار کند.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها