امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۶:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28851
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۲
تعداد بازدید: 107
«محمد کبیرقلندرزاده» مسئول جامعه قاریان افغانستان مقیم مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فعالیت‌های قرآنی جامعه ...

«محمد کبیرقلندرزاده» مسئول جامعه قاریان افغانستان مقیم مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فعالیت‌های قرآنی جامعه قاریان مهاجر را تشریح کرد.

مسئول جامعه قاریان افغانستان در باره پیشینه این مرکز قرآنی مهاجرین گفت: جامعه قاریان افغانستان از سال 85 به صورت رسمی فعالیت خود را شروع کرد که از همان زمان بسیاری از قاریان ممتاز مهاجر که در مشهد ساکن هستند به عضویت  جامعه قاریان در آمده و این جامعه از مجمع عمومی، هیئت مدیره و هیئت موسس تشکیل شده است که هیئت مؤسس جامعه 12 نفرهستند و حوزه فعالیت آن در استان خراسان رضوی و شهر مشهد است و با مجوز دولت جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند.

وی در ادامه در مورد فعالیت جامعه قاریان افغانستان افزود: فعالیت ما بیشتر کارهای آموزشی و قرآنی است و بیشتر همکاری ما با مؤسسه‌های دولتی و غیر دولتی  در زمینه کلاس‌های تجوید، صوت، لحن، روخوانی و روانخوانی است و در این زمینه ما تا کنون کلاس‌های متعدد داشته و داریم و از همه مهم‌تر مسابقات سالانه قرآن در میان جامعه مهاجر است که امسال هشتمین دوره آن در حال برگزاری است.

قلندرزاده کیفیت این مسابقات را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ما از اولین سالی که جامعه قاریان افغانستان را افتتاح کردیم، این مسابقات را نیز همه ساله برگزار می‌کنیم و امسال نیز در رشته‌های ترتیل، حفظ، قرائت و حدیث مسابقات دنبال می‌شود و امسال چون نماینده اوقاف هم هستم و مسابقات اوقاف را نیز انجام می‌دهیم برای اولین بار مفاهیم و تفسیر نیز به مسابقات ما افزوده شد.

این قاری افغان در مورد شرایط حضور در مسابقات قرآنی جامعه مهاجر و نحوه داوری آن گفت: مسابقات در 2 مقطع سنی از خواهران و برادران برگزار می‌شود و همه مهاجرین در تمام ایران می‌توانند در آن شرکت کنند و داوری مسابقات را داورانی از ایران و افغانستان بر عهده دارند.

قلندرزاده در مورد دعوت جامعه قاریان افغانستان، از قاریان برجسته در جلسات قرآنی مهاجرین در مشهد گفت: در مراسم اختتامیه مسابقات قرآن که همه ساله در ماه مبارک رمضان انجام می‌شود ما برای تشویق قاریان مهاجر، قاریانی از کشور مصر و همچنین از استاد «عبدالکریم حیدری» قاری بین‌المللی افغانستان دعوت کردیم که به جامعه قاریان آمد و در برخی از محافل قرآنی مهاجرین قرآن تلاوت کرد.

این مسئول قرآنی رابطه جامعه قاریان افغانستان با مراکز قرآنی جمهوری اسلامی ایران را بسیار گرم توصیف کرد و گفت: قاریان برتر جامعه مهاجر به طور مرتب در تمام نقاط ایران و در مراکز قرآنی جمهوری اسلامی ایران در حال تلاوت هستند و ما در حرم مطهر در زمینه قرائت و ترتیل حضور داریم و در محافل بزرگ قرآنی در آستان قدس رضوی حضور قاریان ما بسیار پررنگ است.

وی در ادامه همین موضوع افزود: سال گذشته در صحن دارالقرآن حرم مطهر امام رضا(ع) برنامه ویژه‌ای از طرف قاریان افغانستان اجرا شد که در آن مراسم تمام برنامه‌ها را قاریان افغانستان اجرا کردند و در حال حاضر نیز قاریان ما در آستان قدس رضوی تلاوت می‌کنند.

وی افزود: در اداره اوقاف نیز ما برای اولین بار به صورت رسمی و به صورت سیستمی در حال فعالیت هستیم و امسال جامعه قاریان افغانستان مجری مسابقات اداره  اوقاف است  که مهاجرین می توانند تا مرحله استان در مسابقات اوقاف شرکت کنند و ورودی مسابقات، همین مسابقه جامعه قاریان افغانستان است که ما آنها را به اداره اوقاف معرفی می‌کنیم و بعد از این دوره وارد مرحله شهرستان می‌شوند و با قاریان ایرانی  وارد مسابقه تلفیقی می‌شوند و مسابقه می‌دهند.

قلندرزاده در مورد جلسات قرآن مهاجرین افغانستان در مشهد گفت: ما تا کنون بیش از 200 جلسه قرآن را شناسایی کرده‌ایم که البته تعداد جلسات خیلی بیشتر از این آمار است و ما در تلاش برای شناسایی بیشتر این جلسات هستیم و انشاالله امیدواریم که ما بتوانیم سیاست‌دهی خوبی انجام دهیم و جلسات قرآنی را سازماندهی کنیم.

کبیر قلندر زاده که در حال حاضر 31 سال سن دارد از قاریان جوان و مطرح جامعه مهاجر افغانستان محسوب می‌شود که تا کنون مقام‌های زیادی را در رشته‌های مختلف قرآنی به دست آورده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان نفر سوم مسابقات سراسری مهاجرین در تهران در سال 74 و نفر اول مسابقات مهاجرین در مشهد در سال 74 و 75 و مقام اول استانی در رشته اذان و قرائت در سطح استان خراسان یاد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها