امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2890
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به مناسبت روز جهانی کتاب، روز گذشته نمایشگاهی با عنوان «شهر کتاب کابل» ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به مناسبت روز جهانی کتاب، روز گذشته نمایشگاهی با عنوان «شهر کتاب کابل» با بیش از 2 هزار عنوان کتاب در شهر کابل بر پا شد و طبق گفته مسئولان فرهنگی دولت افغانستان این نخستین بار است که چنین نمایشگاهی با این حجم از کتاب در کابل بر پا می‌شود.

این نمایشگاه که با کمک دولت افغانستان و برخی از مراکز فرهنگی، با حضور برخی از ناشران و کتاب‌فروشان بخش خصوصی و دولتی افغانستان بر پا شده است، تا آخر این هفته در کابل بر پا خواهد بود و روز گذشته طی مراسمی در این نمایشگاه، از نویسندگان برتر افغانستان، توسط یکی از مؤسسات فرهنگی، تقدیر شد.

در طول یک دهه گذشته که روند انتشار کتاب در افغانستان قابل توجه بوده است، همه ساله به مناسبت این روز نمایشگاه‌های کتابی در کابل و برخی از شهرهای افغانستان بر پا می‌شود. 

جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون در کنار ناشران افغانستان و دولت این کشور چندین نمایشگاه کتاب را در شهرهای مختلف این کشور از جمله کابل بر پا کرده است و به منظور گسترش آگاهی‌ها و بالابردن سطح مطالعه در افغانستان، تا کنون در حدود 40 هزار جلد کتاب در زمینه‌های، دینی، علمی، آموزشی و فرهنگی در مراکز علمی و فرهنگی این کشور توزیع کرده است.

«رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان»، به منظور گسترش آگاهی‌ها و افزایش سطح مطالعه در بین مردم، در سال گذشته اقدام به توزیع قرآن، کتاب و برخی دیگر از محصولات فرهنگی با موضوعات و عناوین مختلف دینی، قرآنی، علمی، آموزشی، داستانی، ادبی، تاریخی، فرهنگی، اجتماعی در بین دویست و پنج مرکز فرهنگی، علمی و آموزشی نموده است.

طبق آمار ارائه شده توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل، در راستای حمایت از کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز علوم دینی و قرآنی، مدارس دولتی و خصوصی و برخی دیگر از مراکز فرهنگی، تنها در سال 1391 بیش از 4000 جلد قرآن کریم با ترجمه فارسی و پشتو و همچنین تعداد بیش از 18 هزار جلد کتاب در مراکز یاد شده توزیع شده است.

سازمان فرهنگی «یونسکو» در سال 1991 طی بیانیه‌ای، بیست سوم آوریل برابر با سوم اردیبهشت را به نام روز جهانی کتاب نام‌گذاری کرده است و همه ساله در اکثر کشورهای جهان از این روز تجلیل می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها