امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28924
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۳
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 21 سوره مبارکه فرقان تا آخر، تمام آیات سوره‌ شعراء و سوره ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 21 سوره مبارکه فرقان تا آخر، تمام آیات سوره‌ شعراء و سوره مبارکه نمل، آیات یکم تا آیه 56 در نوزدهمین جزء از قرآن کریم قرار دارند.

محتواى سوره شعراء

در حقیقت مى‏توان محتواى این سوره را در چند بخش خلاصه کرد: بخش اول طلیعه سوره است که از حروف مقطعه و سپس عظمت مقام قرآن و تسلى خاطر پیامبر (ص‏) در برابر پافشارى و خیره‌سرى مشرکان و اشاره‏اى به بعضى از نشانه‏هاى توحید و صفات خدا سخن مى‏گوید.

بخش دوم فرازهایى از سرگذشت هفت پیامبر بزرگ و مبارزات آنها را با قومشان و لجاجت‌ها و خیره‏سری‌هاى آنان را در برابر این پیامبران بازگو مى‏کند که بعضى مانند داستان موسى و فرعون مشروح‌تر و بعضى دیگر مانند سرگذشت ابراهیم و نوح و هود و صالح و لوط و شعیب کوتاه‌تر است.

مخصوصاً در این بخش، اشاره به منطق ضعیف و تعصب‌آمیز مشرکان در هر عصر و زمان در برابر پیامبران الهى شده است که شباهت زیادى با منطق مشرکان عصر پیامبر اسلام داشته و این مایه تسلى خاطر براى حضرت رسول(ص) و مؤمنان اندک نخستین بود که بدانند تاریخ از این گونه افراد و منطق‌ها بسیار به خاطر دارد تا ضعفی به خود راه ندهند.

و نیز مخصوصاً بر عذاب دردناک این اقوام و بلاهاى وحشتناکى که بر آنها فرود آمد تکیه شده است که خود تهدید مؤثرى براى مخالفان پیامبر اسلام در آن شرایط است.

بخش سوم که در حقیقت جنبه نتیجه‏گیرى از بخش‌هاى گذشته دارد پیرامون پیامبر اکرم (ص) و عظمت قرآن و تکذیب مشرکان و دستوراتى به آن حضرت در زمینه روش دعوت و چگونگى برخورد با مؤمنان سخن مى‏گوید و سوره را با بشارت به مؤمنان صالح و تهدید شدید ستمگران پایان مى‏دهد.

ضمناً نام این سوره از چند آیه آخر که پیرامون شعراى بى هدف سخن مى‏گوید گرفته شده است.

این نکته نیز قابل توجه است که سوره شعراء از نظر تعداد آیات بعد از سوره بقره بر همه سوره‏هاى قرآن فزونى دارد هر چند از نظر تعداد کلمات چنین نیست بلکه از بسیارى از آنان کوتاه‌تر است.

فضیلت سوره شعراء

در حدیثى از حضرت رسول(ص) در اهمیت تلاوت این سوره چنین مى‏خوانیم: کسى که سوره شعراء را بخواند به عدد هر کسى که نوح را تصدیق و یا تکذیب کرده است ده حسنه براى او خواهد بود، همچنین هود، شعیب، صالح و ابراهیم و به عدد تمام کسانى که به تکذیب عیسى و تصدیق حضرت محمد (ص) پرداخته‌‏اند.

اتفاقاً تعبیرى که در حدیث فوق آمده نیز مؤید همین مطلب است زیرا استحقاق حسنات به تعداد تصدیق کنندگان و تکذیب کنندگان انبیاء به دلیل قرار گرفتن در خط تصدیق کنندگان و بیگانگى با خط تکذیب کنندگان است.

ترتیل جزء نوزدهم قرآن کریم شامل آیات 21 سوره مبارکه فرقان تا آخر، تمام آیات سوره‌ شعراء و سوره مبارکه نمل، آیات یکم تا آیه 56 است که در ادامه می‌شنوید: 
 
ترتیل جزء نوزدهم قرآن کریم با صدای مشاری العفاسی

 
محتواى سوره مبارکه نمل

یکى از امتیازات این سوره بیان بخش مهمى از داستان سلیمان و ملکه سبأ و چگونگى ایمان آوردن او به توحید و سخن گفتن پرندگانى همچون هدهد و حشراتى همچون مورچه با سلیمان است.

این سوره به دلیل همین معنا سوره مبارکه نمل (مورچه) نامیده شده و عجب اینکه در بعضى از روایات به نام سوره سلیمان آمده است؛ گاه سوره سلیمان و گاه مورچه! چنانکه خواهیم دید این نامگذاری‌ها بسیار حساب شده است، این نامگذاری‌ها که از تعلیمات پیامبر (ص‏) سرچشمه مى‏گرفته، گاهى بیانگر واقعیات مهمى است که در شرایط عادى، مردم از آن غافلند.

ضمناً این سوره از علم بى پایان پروردگار و نظارت او بر همه چیز در عالم هستى و حاکمیت او در میان بندگان که توجه به آن، اثر تربیتى فوق العاده‏اى در انسان دارد سخن مى‏گوید.

این سوره با بشارت شروع مى‏شود و با تهدید پایان مى‏یابد؛ بشارتى که قرآن براى مؤمنان آورده و تهدید به اینکه خداوند از اعمال شما بندگان غافل نیست.

فضیلت تلاوت سوره نمل

در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام (ص‏) چنین آمده است: هر کس سوره طس سلیمان (سوره نمل) را بخواند خداوند به تعداد کسانى که سلیمان را تصدیق و یا تکذیب کردند و همچنین هود و شعیب و صالح و ابراهیم را ده حسنه به او مى‏دهد و به هنگام رستاخیز که از قبرش بیرون مى‏آید، نداى «لا اله الا الله» سر مى‏دهد.

هر چند در این سوره، سخن از موسى و سلیمان و داود و صالح و لوط است و سخنى از هود و شعیب و ابراهیم به میان نیامده ولى از این نظر که همه انبیاء از نظر دعوت یکسانند این تعبیر جاى تعجب نیست.

همچنین امام صادق(ع‏) می‌فرماید: هر کس طواسین ثلاث؛ سوره شعراء و نمل و قصص که همگی با طس شروع شده‏اند را در شب جمعه بخواند از اولیاء الله خواهد بود و در جوار او و سایه لطف و حمایتش قرار مى‏گیرد.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار