امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۱۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 28941
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که بامداد امروز با حضور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که بامداد امروز با حضور خیل کثیری از مؤمنان و منتظران حضرت ولی عصر (عج) در مسجد مقدس جمکران برگزار شد به تبیین ویژگی‌های شب قدر پرداخت و اظهار داشت: شب قدر شبی است که عالم آفرینش در آن برنامه ریزی می‌شود، خصوصاً درباره انسان که سرنوشت او از نظر دارندگی، نعمت و نقمت شکل می‌گیرد.

وی با رد سخنانی که انسان را در سرنوشت خود بی اختیار می‌داند ابراز داشت: طالع، سرنوشت و مسیر زندگی انسان و آنچه بستگی به شقاوت و سعادت وی در دنیا دارد به خود او باز می‌گردد. در شب قدر نباید خودمان را دست بسته حس کنیم و باید با دعاهای خیر آینده‌مان را رقم بزنیم.

این مرجع تقلید ادامه داد: امشب انسان می‌تواند آینده خود را رقم بزند، البته حوادثی مانند سیل‌ها و زلزله‌ها است که در اختیار ما نیست، اما بدبختی و خوشبختی انسان در دست خود اوست.

سبحانی با تاکید بر اینکه لیله القدر شب تقدیر است بیان داشت: انسان می‌تواند در این شب وضع خودش را دگرگون کند، اگر متقی باشد درهای رحمت الهی بر روی او باز می‌شود، ولی اگر متقی نباشد درهای رحمت به روی او بسته خواهد شد.

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند اگر در میان امت من فحشا زیاد باشد مرگ‌های ناگهانی زیاد می‌شود و این مسئله را علم نمی‌فهمد که بین عمل فحشا و مرگ‌های ناگهانی در جامعه چه رابطه‌ای وجود دارد. جهان در برابر اعمال انسان عکس‌العمل نشان می‌دهد و این مسئله بارها در قرآن و روایات بیان شده است.

مفسر قرآن کریم در ادامه به تبیین سوره قدر پرداخت و بیان داشت: خداوند در این آیه می‌فرماید ما قرآن را در شب قدر فرستادیم، نمی‌دانید شب قدر چیست، چون چشم برزخی ندارید، کسانی که چشم برزخی دارند فرود ملائکه را امشب می‌بینند.

سبحانی ادامه داد: اگر امشب شب قدر باشد فرود ملائکه اتفاق می‌افتاد. سوالی مطرح می‌شود این است این ملائکه به چه هدفی میایند؟ این‌ها برای ملاقات با امام زمان (عج) پایین می‌آیند و مقدرات جهان را خدمت ایشان عرضه می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح فضائل حضرت علی (ع) پرداخت و گفت: نخستین افتخار حضرت علی (ع) این است که ایشان در خانه خدا متولد شده‌اند و ولادت ایشان مانند ولادت حضرت عیسی است و بین ایشان و حضرت عیسی شباهت‌هایی وجود دارد.

این مرجع تقلید یادآور شد: اعلامیه حقوق بشر در سال 1946 نوشته شده است. زمانی که سازمان ملل تشکیل شد برای تنظیم حقوق بشر از تمام حقوقدان بزرگ جهان دعوت کردند و آن‌ها بعد از روزها و هفته‌ها جلسه و بحث و بررسی توانستند اعلامیه حقوق بشر را بنویسند، اما امیرمومنان (ع) یک تنه ظرف چند روز در نامه‌ای به مالک اشتر اعلامیه حقوق بشر را نوشتند، اعلامیه‌ای که به معنای واقعی می‌تواند جامعه و جهان را اداره کند. 

سبحانی با اشاره به اینکه آن‌ها صدها نفر را جمع کردند تا این قانون را بنویسند ولی هیچ‌گاه به آن عمل نکردند بیان داشت: مدعیان حقوق بشر امروز در دنیا در حال جنگ افروزی هستند، اگر همه افراد بشر طبق این اعلامیه با هم برادرند پس چرا همه جا جنگ و جنایت است و کسانی که سنگ اعلامیه حقوق بشر را به سینه می‌زنند خود آتش بیار معرکه‌های جنگ هستند؟

وی افزود: امیرمومنان حضرت علی (ع) این قانون را نوشت و به آن عمل کرد، ولی همه این‌ها جمع شدند و نوشتند؛ اما هیچ وقت به آن عمل نکردند. مستکبرین جهان با توسل به اعلامیه حقوق بشر بر دولت‌هایی مانند سوریه می‌تازند و به خاطر منافع خود دست به کشتار می‌زنند و بین انسان‌ها تبعیض قائل می‌شوند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود به بیان فضائل حضرت علی (ع) پرداخت و اذعان داشت: امشب همه قرآن را بر سر خواهید گرفت اما ببینید قرآن درباره امیرمومنان (ع) چه می‌گوید.

سبحانی در پایان به تبیین آیاتی از قران کریم که درباره فضائل حضرت علی (ع) نازل شده پرداخت و خاطرنشان کرد: شناخت علی بن ابیطالب (ع) برای ما فضیلت، امشب با اخلاص با خدا سخن بگویید کسی که با اخلاص با خدای متعال صحبت کند خداوند دعایش را اجابت خواهد کرد.

انتهای پیام/78009/ن۴۰
برچسب ها:
آخرین اخبار