امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2899
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 240
سیدعلی کاشفی خوانساری، نویسنده و مدیر آژانس ادبی حوا در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» درباره تعطیلی این آژانس، بیان داشت: ...

سیدعلی کاشفی خوانساری، نویسنده و مدیر آژانس ادبی حوا در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» درباره تعطیلی این آژانس، بیان داشت: از تابستان سال گذشته تغییراتی در قیمت ارز و دیگر مسائل جانبی صورت گرفت که به طور طبیعی فعالیت‌های آژانس ادبی حوا محدود شد.

وی اضافه کرد: در این راستا آژانس ادبی حوا، برنامه‌های نمایشگاهی بسیاری را کنسل کرد و به طور مثال در نمایشگاه فرانکفورت حضور بسیار محدودی داشتیم و در نمایشگاه‌های مالزی، اندونزی، مسکو و پاریس که پیشتر در آنها ثبت‌نام‌ کرده بودیم، حضور نیافتیم.

کاشفی‌ خوانساری ادامه داد: آخرین فعالیتی که آژانس ادبی حوا توسط انجام دهد برپایی مراسم «جایزه ادبی حوا» بود که با چند ماه تأخیر در بنیاد ادبیات داستانی برپا شد چراکه دو سازمان دولتی که مشارکت در این ایده را پذیرفته بودند از تعهدات خود سر باز زدند و بنیاد ادبیات داستانی هم به دلیل مشکلات مالی خود تنها توانست به بخشی از توافق صورت گرفته عمل کند.
 
* شأن و کارکرد آژانس‌های ادبی در ایران شناخته شده نیست

وی افزود: واقعیت این است که در تمام دنیا آژانس‌های ادبی با حمایت‌هایی که نهادهای دولتی در قالب گرانت ارائه می‌کنند، به فعالیت مشغول هستند اما در ایران شأن و کارکرد آژانس‌های ادبی شناخته شده نیست و نهادهای دولتی یا از اهمیت حضور بین‌المللی غافل هستند و یا آنکه ترجیح می‌دهند راساً و در قالب سفرهای کاری _ تفریحی در مجامع بین‌المللی حضور یابند.

کاشفی خوانساری بیان کرد: برای نهادی کوچک و مستقل همچون آژانس ادبی حوا، پرداخت هزینه‌های سنگین اجاره غرفه و سفر با ارز آزاد غیرممکن بود، مضاف بر اینکه عمده توافق‌های انجام شده قبلی با ناشران و آژانس‌های خارجی ناکام و ابتر ماند.

وی اضافه کرد: از سویی از نظر مالی ادامه فعالیت‌ها برای آژانس ادبی حوا ممکن نبود از سوی دیگر چشم‌انداز روشنی برای مؤفقیت این آژانس پیش‌بینی نمی‌شد لذا آژانس ادبی حوا که مجوز فعالیت آن در سال 1388 از سوی وزارت ارشاد به انتشارات حوا داده شده بود فعالیت خود را در اسفند سال 91 متوقف کرد و طی نامه‌ای رسمی توقف فعالیت خود را به وزارت ارشاد اعلام کرد.

کاشفی خوانساری عنوان کرد: در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی هیچ گونه فعالیتی با نام آژانس ادبی در داخل و خارج کشور صورت نخواهد گرفت البته همکاران سابق آژانس ادبی حوا تجربیات ذی‌قیمتی در عرصه نشر بین‌الملل دارند که می‌توانند در قالب اشخاص حقیقی آن را در اختیار مؤسسات و ناشران گوناگون قرار دهند.
 
* انتشارات «حوا» در نمایشگاه کتاب تهران حضور می‌یابد

این نویسنده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا انتشارات حوا در آستانه تعطیلی قرار دارد و امسال در نمایشگاه کتاب نیز حضور نخواهد یافت، گفت: انتشارات حوا به دلیل مشکلات اقتصادی سال گذشته فعالیت خود را بسیار محدود کرد اما امسال بر خلاف آژانس ادبی حوا در نمایشگاه کتاب تهران حضور خواهد داشت.

وی اضافه کرد: این انتشارات در سال 91 تنها موفق به چاپ یک اثر جدید و تجدید چاپ 10 عنوان کتاب شد که همه آنها را در نمایشگاه کتاب به مخاطبان این عرصه، ارائه می‌کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها