امروز : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 June 17
۲۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 290
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 337
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود در صنعا، تحولات این روزها در یمن حاکی است، ادامه نافرمانی مدنی طرفداران جنبش جدایی طلب حراک در جنوب یمن برای ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود در صنعا، تحولات این روزها در یمن حاکی است، ادامه نافرمانی مدنی طرفداران جنبش جدایی طلب حراک در جنوب یمن برای جدایی جنوب از شمال این کشور، بالا گرفتن شدت تنش‌های امنیتی وبه گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود در صنعا، تحولات این روزها در یمن حاکی است، ادامه نافرمانی مدنی طرفداران جنبش جدایی طلب حراک در جنوب یمن برای جدایی جنوب از شمال این کشور، بالا گرفتن شدت تنش‌های امنیتی و ادامه کشته و زخمی شدن تظاهرات کنندگان طرفدار این جنبش، مسئله جنوب یمن را پیچیده تر کرده و بر فضای گفت‌وگوی ملی یمن که از دو هفته پیش آغاز شده تاثیر گذاشته است به گونه ای که نمایندگان این جنبش تهدید کرده‌اند در صورت ادامه حمله نیروهای امنیتی به تظاهرات کنندگان از گفت وگوهای ملی خارج می شوند.

اوضاع خطیر در جنوب یمن، «جمال بن عمر» فرستاده سازمان ملل را بر آن داشت که با رهبران جنبش حراک در خارج از یمن دیدار کند و به همین منظور جمال بن عمر معاون دبیرکل سازمان ملل و فرستاده سازمان ملل به یمن با برجسته‌ترین رهبران جنبش حراک در شهر دبی در امارات عربی متحده دیدار کرد.

در این نشست استاد عبدالرحمن الجفری از رهبران سیاسی برجسته جنبش حراک و رئیس حزب «رباطه ابناء الیمن» و عضو کادر رهبری حزب «التکتل الوطنی الیمن» و همچنین حیدر ابوبکر العطاس و سالم صالح محمد از رهبران جنبشلحراک نیز حضور داشتند. منابع سیاسی اعلام کردند که این رهبران جنبش حراک بر موضع سابق خود بر عدم مشارکت در گفت وگوهای ملی تاکید کردند.

شرکت کنندگان در این نشست اعلام کردند که تدابیری را برای قضیه جنوب یمن اتخاذ کرده‌اند که از جمله آن مطرح کردن قضیه جنوب یمن در نشست این هفته شورای امنیت است.

 اعتراض ها به فهرست اسامی تیم های کاری در کنگره گفت وگوهای ملی یمن

کنگره گفت وگوی ملی بر اساس سهم‌بندی‌های حزبی و نیروهای سیاسی حاضر در کنگره 9 تیم کاری تشکیل داده که به موضوعات مختلف از جمله بازسازی کشور، قضیه جنوب، قضیه صعده و دیگر مسائل می پردازند اما تقسیم بندی اعضا در این تیم های کاری مورد اعتراض شماری از نیروهای سیاسی واقع شده است.

محمدعلی احمد از جمله این معترضان است که تهدید کرده در صورت اصلاح نشدن فهرست اعضای تیم کاری «قضیه جنوب» از کنگره گفت وگوهای ملی خارج می‌شود.

وی می‌گوید: سهم جنوبی‌ها در تیم کاری قضیه جنوب باید به 24 عضو افزایش یابد و این در حالی است که 20 نماینده جنوب در این تیم 40 نفره حضور دارند.

حوثی‌ ها نیز معتقدند که درج اسامی افرادی از جمله شیخ صادق الاحمر و عبدالله صعتر در فهرست تیم کاری صعده می‌تواند جنگ هفتم صعده را به راه اندازد چرا که این دو در جنگ های پیشین صعده یک طرف جنگ بوده و با سعودی ها ائتلاف کرده بودند.

 اعتراضات افسران پایگاه هوایی العند در جنوب یمن

از سوی دیگر پایگاه هوایی نظامی «العند» در استان «لحج» در جنوب یمن شاهد اعتراضات نظامی ده‌ها تن از افسران جنوبی بود که خواستار برخورداری از حقوق برابر با همکاران خود در شمال یمن هستند. این اعتراضات منجر به توقف کامل همه پروازهای نظامی در این پایگاه شده بود.

منابع نظامی گفتند که ده‌ها تن از افسران جنوب در اعتراض به عدم برخورداری از حقوق برابر با افسران شمالی در برابر مقر فرماندهی این پایگاه تحصن کردند.

این منابع افزودند: این اعتراضات موجب توقف کامل پروازهای نظامی از این پایگاه شده است و افسران همچنان به اعتراضات خود ادامه می دهند.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها