امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29002
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان، در جریان بررسی کلیات طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، طی سخنانی به عنوان اولین موافق کلیات طرح مذکور، اظهار داشت:‌ باید به منظور ایجاد عدالت آموزشی، مسیری را طی کنیم تا خیالمان راحت باشد که استعدادها و توانمندی‌های هر کدام از دانش‌آموزان کشورمان درست اداره شده و در مسیر اصلی خودش قرار می‌گیرد.

وی افزود: قرار بود، طی 5 سال کنکور حذف شود، کنکور حتما می‌تواند معایب جدی داشته باشد اما باید دید آیا تابحال جایگزین منطقی و درستی که محاسن کنکور را داشته باشد اما معایب آن را نداشته باشد، در نظر گرفته‌ایم؟

وی افزود: طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، چارچوب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را در نظر گرفته است، ما می‌گوییم باید بر اساس واقعیت‌ها پیش رویم، واقعیت این است که باید به جای کنکور چیز دیگری جایگزین شود، مانند سوابق تحصیلی.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اگر ما آزمون‌هایی که هر سال توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود را استاندارد کنیم، می‌تواند در نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها بسیار مؤثر باشد، خاطرنشان کرد: عدالت آموزشی با استاندارد شدن آزمون‌های آموزش و پرورش ایجاد می‌شود و همین موضوع ایجاب می‌کند که ما مسیر حذف تدریجی کنکور را پیش رویم، باید روشی داشته باشیم تا خیالمان راحت باشد که مسیر درست است.

در ادامه این جلسه سید هادی حسینی نماینده قائم‌شهر در مجلس نیز در سخنانی به عنوان دومین موافق کلیات طرح مذکور، گفت: دو سال است که دانش‌آموزان تکلیف‌شان را نمی‌دانند، استرسی که به مدرسه، خانواده‌ها و داوطلبان وارد می‌شود، مشکلاتی را برای کشور ما بوجود آورده است.

وی افزود: دو سال است که ما در زمینه حذف یا عدم حذف کنکور، خلأ قانونی داریم، که باید تعیین تکلیف شود.

حسینی همچنین تصریح کرد:‌ما هم معتقدیم که در دراز مدت، باید کنکور حذف شود، باید شرایطی را فراهم کنیم که خلأ قانونی درباره حذف کنکور از بین برود.

علی محمد احمدی نماینده ایلام در مجلس نیز در این جلسه رد سخنانی به عنوان سومین و آخرین موافق کلیات طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، گفت: این طرح یکی از طرح‌های مهم عمومی کشور و نسل جوان است.

وی افزود: اگرچه کنکور یک سازوکار سنجش تحصیلی است، اما اگر تعداد حدود یک و نیم میلیون داوطلب ورود به دانشگاه، خانواده‌های آنان و آموزشگاه‌ها و مراکزی که در این زمینه فعالیت می‌کنند را در نظر بگیریم، قریب به 8 میلیون نفر در کشور ما سالانه درگیر سازوکار کنکور هستند.

نماینده ایلام در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد:‌ما در عمل نتوانستیم قانونی را اجرا کنیم که بتواند مسئله حذف کنکور را تعیین تکلیف کند، آن که در این طرح پیش‌بینی شده، حذف کنکور نیست، بلکه آن چه در نظر گرفته شده این است که حذف کامل کنکور انجام نشود بلکه به صورت تدریجی حذف شود.

وی ادامه داد: در این طرح در نظر گرفته شده که در رشته محل‌هایی که متقاضی کمی دارند، به سوابق تحصیلی داوطلبان اکتفا کنیم اما برای رشته محل‌هایی که پر متقاضی هستند، هم سوابق تحصیلی را در نظر بگیریم و هم یک رقابتی بین داوطلبان برگزار شود، با این سازوکار نه کنکور را حذف کردیم و نه به قانون قبلی سال 86 اکتفا کردیم.

احمدی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: تا زمانی که در یک فرآیند، تحصیلات دانشگاهی و عالی تقاضای بیشتری داشته باشد، به طور طبیعی باید سطح‌بندی صورت گیرد، باید دید آیا با فقدان قانون می‌توانیم مقابل برخی مسائل را بگیریم؟

نماینده ایلام در مجلس در خاتمه گفت: این طرح می‌تواند قانون خوبی برای سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزش عالی باشد، امیدوارم زمینه ارتقای تحصیلی و رشد فرزندان کشورمان با تصویب این طرح، ایجاد شود.

به گزارش فارس، نمایندگان مجلس پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، با 147 رای موافق، 27 رای مخالف و 14 رای ممتنع از 211 نماینده حاضر در جلسه، کلیات این طرح را به تصویب رساندند که در صورت تصویب نهایی، در پذیرش دانشجو تأثیر سابقه تحصیلی سالانه به صورت تدریجی و صعودی است و پس از 5 سال حداقل 85 درصد ظرفیت دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی خواهد بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها