امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29034
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مسعود اخوان با اشاره به دستاوردهای سفر وزیر گردشگری و آثار باستانی عراقی و هیأت همراه به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مسعود اخوان با اشاره به دستاوردهای سفر وزیر گردشگری و آثار باستانی عراقی و هیأت همراه به ایران گفت: وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق با دعوت رسمی رئیس سازمان حج و زیارت به همراه 14 نفر طی یک هیأت بلند پایه به ایران سفر کرد که دستاوردهای خوبی برای ما داشت.

اخوان با اشاره به جلسات کارشناسی و همچنین دیدار هیأت عراقی با رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: هیأت عراقی با مسئولان همتای خود در ایران دیدار کرد و جلسات مختلفی میان مسئولان دو کشور برگزار شد که روابط دو کشور و ارائه خدمات به ویژه برای زائران ایرانی در عراق تأکید و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه با اشاره به مفاد توافق نامه میان سازمان حج و زیارت و وزارت گردشگری و آثار باستانی عراق بیان داشت: ما در این توافق نامه بر اجرایی نمودن یادداشت تفاهم نامه های قبلی تأکید کردیم و هیأت عراقی نیز قول داد در اسرع وقت، مصوبات لازم را از هیأت وزیران دولت عراق پیگیری کرده و مفاد تفاهم نامه‌ها را اجرایی کند.

مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تأکید ما در جلسات مشترک بر این بود که نظارت بر توافقات صورت گرفته جدی‌تر و کامل‌تر انجام شود و مقرر شد کمیته‌های مشترکی متشکل از نمایندگان دستگاههای ذیربط در دو کشور تشکیل شود و به صورت جلسات ماهانه مسائل مختلف پیگیری شود و همچنین تصویب شد که جلسه‌ای مشترک میان رئیس سازمان حج و زیارت و وزیر گردشگری عراق نیز هر 4 ماه یک‌بار برگزار شود.

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اشاره به عوارض غیر قانونی فرودگاه‌های نجف و بغداد بیان داشت: با توجه به مذاکره رئیس سازمان حج و زیارت با نوری مالکی نخست وزیر عراق مقرر شد عوارضی که تنها در هیأت دولت عراق به تصویب رسیده است و جنبه رسمی دارد پرداخت شود لذا در مذاکرات به طرف عراقی ابلاغ و قرار شد وزیر گردشگری عراق مساله را پیگیری و در اسرع وقت نتیجه را اعلام کند و اگر طرف عراقی عوارض غیر قانونی را لغو نکند ، یکی از راه‌های برخورد عکس‌العمل مقابله به مثل است.

وی در ادامه در خصوص اقامت زائران ایرانی در سفر به عتبات عالیات در عراق گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های بلند مدت و کوتاه مدت بسته‌های اقامتی گوناگونی را برای زائران در عراق در نظر گرفته‌ایم که بر اساس این توافق نامه، اقامت زائران در عراق از 10 روز به 15 روز افزایش یافت.

اخوان با تأکید بر پیگیری‌ها در تسهیل امور زائران خاطر نشان کرد: مقرر شد روادید زائران علاوه بر سفارت عراق درتهران در شهرهای کرمانشاه، اهواز و مشهد نیز  صادر شود به‌خصوص در ایام خاص مانند اربعین با مشکل اخذ روادید روبرو نشوند.

مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در روادید کارمندان و شاغلین سازمان حج و زیارت وجود داشت با پیگیری‌هایی که انجام دادیم عراقی‌ها با صدور ویزای یکساله برای کارمندان و شاغلین سازمان حج و زیارت موافقت کردند.

وی در ادامه همچنین با تأکید بر ضرورت امنیت بیشتر زائران در عراق گفت: مسئولان عراقی بر امنیت زوار در عراق تاکید کردند و قرار شد به صورت جدی این مساله را دنبال کرده و نتایج آن را در اولین کمیته مشترک دو کشور اعلام کنند.

اخوان ایجاد شعبه حقوقی مخصوص زائران در عراق در جهت تسهیل امور زوار را از دیگر مفاد توافق نامه با عراقی‌ها خواند و افزود: بر اساس قوانین عراق که وکالت را از زوار در امور حقوقی قبول نمی‌کند با پیگیری‌های فراوان و بررسی‌های گوناگون ما درخواست ایجاد یک شعبه حقوقی مخصوص زوار در عراق را دادیم که مورد توافق طرف عراقی قرار گرفت و مقرر شد پیگیری جدی در این زمینه را به عمل آورند و یا نسبت به کارگیری وکیل و یا امکان وکالت دادن به دفتر نمایندگی را فراهم آورند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها