امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29076
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 370
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سرویس مطبوعاتی کمیته امور دین ازبکستان از تعمیر و ترمیم کامل مسجد «خواجه احرار ولی» قدیمی‌ترین مسجد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سرویس مطبوعاتی کمیته امور دین ازبکستان از تعمیر و ترمیم کامل مسجد «خواجه احرار ولی» قدیمی‌ترین مسجد جامع در تاشکند پایتخت این کشور خبر داد.

بنابر این گزارش، مسجد جامع خواجه احرار ولی به وضوخانه با سیستم لوله‌کشی جدید و گنجایش همزمان 200 نفر برای وضو گرفتن و دیوارهای شیشه برای زمستان و همچنین با فرش‌های نو و سیستم صوتی مناسب مجهز شد.

قدیمی‌ترین مسجد جامع تاشکند گنجایش تعداد زیادی نمازگزار را داراست که قدمت آن به سال 816 هجری می‌رسد.

این مسجد که در بالاترین نقطه مرکز ازبکستان بنا شده تاکنون چندبار بازسازی شده است.مسجد جامع خواجه احرار ولی واقع در منطقه «چارسو» است که تنها نمونه مساجد اواخر قرون وسطی در آسیای مرکزی محسوب می‌شود.

ساختمان اصلی این مسجد به شکل مکعب با یک گنبد دارای 4 پنجره کوچک ایجاد شده است.

در بازسازی این مکان در سال 2003، این بنا با روش‌های مدرن ساخته شد و در حال حاضر دارای 3 گنبد بزرگ و مسجدی زیبا است.

این مسجد جامع در میان 157 مسجد شهر تاشکند قدیمی‌ترین و در بین مساجد ازبکستان سومین مسجد بزرگ این کشور پس از مسجد «بی‌بی‌خانم» در «سمرقند» و «پای‌کلین» در «بخارا» محسوب می‌شود.

در این رابطه «محمد نظر قیوم‌اف» رئیس مساجد نهادهای مذهبی ازبکستان اظهار داشت که در این کشور 2037 مسجد وجود دارد.

به گفته وی، با حمایت مالی اداره مسلمانان ازبکستان در سال گذشته 12 مسجد جدید ساخته شد و حدود 20 مسجد دیگر از کمک‌های مادی برخوردار شدند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که در سال 2013 ساخت بیش از 27 مساجد جدید و تعمیرات اساسی 124 مسجد انجام شده است.

خواجه عبید الله احرار ولی یکی از نوابغ قرن 15 میلادی است که در زمینه عرفان و تصوف در منطقه ماوراءالنهر یا خراسان بزرگ شهرت زیادی داشته است.

وی از مشاهیر فرقه نقشبندیه است و مقبره وی در روستای «کمانگران» در 15 کیلومتری سمرقند زیارتگاه مردم ازبکستان و بخصوص اهل سلوک می‌باشد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها