امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29106
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 151
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، زیمبابوه خود را برای برگزاری انتخابات سرنوشت ساز در چهارشنبه هفته جاری آماده می‌کند. سرپرست هیئت ناظران ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، زیمبابوه خود را برای برگزاری انتخابات سرنوشت ساز در چهارشنبه هفته جاری آماده می‌کند.

سرپرست هیئت ناظران اتحادیه آفریقا دیشب وارد هراره شد.

الوسگون اوباسانجو، رئیس جمهور سابق نیجریه شنبه شب به عنوان سرپرست هیئت ناظران انتخاباتی اتحادیه آفریقا وارد هراره، پایتخت زیمبابوه شد.

اتحادیه آفریقا حدود 60 ناظر را برای نظارت بر انتخابات عمومی زیمبابوه اعزام کرده است.

کشورهای جامعه جنوب آفریقا نیز هیئتی متشکل از بیش از 400 نفر را برای نظارت بر انتخابات زیمبابوه اعزام کرده است.

این انتخابات بار دیگر دوئل دو رقیب دیرینه است، «رابرت موگابه» رئیس جمهور زیمبابوه و رهبر حزب اتحاد ملی آفریقا، جبهه میهنی زانو پی اف که از 33 سال پیش زمام امور را در این کشور در دست دارد بار دیگر با «مورگان چانگرای» نخست‌وزیر با هم به رقابت می‌پردازند.

چانگرای پیش از این در سال‌های 2002 و 2008 میلادی در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود و در سال 2008 توانست در دور نخست از رقیب خود رابرت موگابه پیشی بگیرد اما خشونت جناح رقیب نسبت به هوادارانش که نزدیک به 200 کشته بر جا گذاشت سبب شد از شرکت در دور دوم انتخابات کناره گیری کند و رابرت موگابه به عنوان تنها نامزد باقی مانده در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید.

موگابه پس از دستیابی به قدرت برای راضی نگاه داشتن هواداران چانگرای و تحت فشار جامعه بین‌المللی با حزب معارض جنبش تغییرات دموکراتیک حکومت ائتلافی تشکیل داد و چانگرای به مقام نخست وزیری رسید.

با توجه به مخالفت‌های هراره با حضور ناظران انتخاباتی غربی، اتحادیه اروپا در انتخابات سراسری زیمبابوه ناظری نخواهد داشت و قرار است به گزارش ناظران انتخاباتی ساداک استناد کند.

مردم زیمبابوه در انتخابات 31 جولای (نهم مردادماه) علاوه بر شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، 200 عضو پارلمان و نزدیک به 2 هزار نفر از اعضای شوراهای محلی را انتخاب خواهند کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار