امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29125
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۴
تعداد بازدید: 86
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- احسان هوشیارگر: بحث تولید فیلم فاخر و یا اصطلاحا آثار بیگ‌پروداکشن به اواخر دوره حضور محمدرضا جعفری ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- احسان هوشیارگر: بحث تولید فیلم فاخر و یا اصطلاحا آثار بیگ‌پروداکشن به اواخر دوره حضور محمدرضا جعفری جلوه در معاونت سینمایی و مجید شاه‌حسینی در بنیاد سینمایی فارابی باز می‌گردد و در این دوره بود که با بودجه مصوب مجلس دو فیلم «ملک سلیمان» و «راه ابی ابریشم» به عنوان اولین نمونه‌های فیلم فاخر در سینمای ایران ساخته شدند.

اما پس از آن به دلیل عدم اختصاص بودجه فیلم‌های فاخر در مجلس عملا تولید این آثار تا سال 91 متوقف شد و پس از آن بود که توسط سازمان سینمایی نام 7 اثر به عنوان آثار فاخر اعلام کرد که از این میان تنها فیلم «سوادیکا» به کارگردانی جمال شورجه به دلیل عدم تامین ارز مرجع امکان تولید نیافت.

«استرداد»، «چ»(چمران)، «عقاب صحرا»، «لاله»، «سوادیکا»(شیخ احمد قمی)، «برلین7-» و «فرزند چهارم» عناوین هفت پروژه‌ای هستند، که نامشان از سوی سازمان سینمایی اعلام شد که البته برخی از این آثار بیشتر به لحاظ مضمونی فاخر هستند و برخی دیگر نیز هم در محتوا و هم در تولید آثار فاخری به حساب می‌آیند.

اما تولید آثار فاخر تا به امروز از دید بسیاری از سینماگران توجیه منطقی نداشته است و بسیاری از افراد انتقادات جدی به روند تولید این آثار داشته‌اند.به خصوص اینکه اکران دو فیلم قبلی عملا نتوانست هزینه ساخت این آثار را بزاگرداند و همین موضوع روند انتقاد سینماگران به تولید آثار فاخر را افزایش داد. به همین به سراغ حسن نجاریان قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی رفته‌ایم و در خصوص دلایل تولید آثار فاخر با وی گفت‌وگو کرده‌ایم.
 
 
* باید اول ببینیم فیلم فاخر اصلا چیست؟

نجاریان  در خصوص روند تولید آثار فاخر در سینمای ایران و اینکه تولید این آثار تا چه حد موفق بوده است،گفت: باید اول بررسی کنیم که اصلا فیلم فاخر چیست. فیلم‌های فاخر آثار ارزشمندی هستند که به دلیل هزینه بالای ساخت بخش خصوصی رغبتی به ساخت آنها ندارد.

وی افزود: ساخت آثار فاخر فقط هم مربوط به دوره فعلی نیست و در گذشته هم اگر تاریخ سینمای بعد از انقلاب را مرور کنیم فیلم‌هایی که نمی‌توانیم ارزش هنری آنها را نفی کنیم با بخش دولتی ساخته شده‌اند.

قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی تصریح کرد: به عنوان مثال فیلم سینمایی «روز واقعه» اثر بسیار ارزشمندی است اما در زمان فروش یک چهارم هزینه‌های انجام شده اش بیشتر نفروخته ‌است و یا فیلم ارزشمند «بازمانده» هم در اکران فروش نجومی نداشته است.

نجاریان ادامه داد: تمامی این فیلم‌ها آثار ارزشمندی هستند که هیچکدام فروش نجومی نداشته‌اند اما به دلیل هزینه زیاد و موضوع ارزشمند آنها لفظ فاخر اطلاق شد تا صرفا بیگ پروداکشن نگویند.
  

* بودجه ساخت آثار فاخر هیچ ارتباطی به بودجه مصوب سینمای ایران ندارد 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بودجه ساخت آثار فاخر هیچ ارتباطی به بودجه مصوب سینمای ایران ندارد گفت: پیش از این هم بارها توضیح داده‌ام که مجلس در اقدامی ارزشمند رقمی را جدای از بودجه جاری سینمای ایران برای ساخت آثار ارزشمند تخصیص داد و اصلا اینگونه که برخی از دوستان انتقاد می‌کنند که بودجه سینما را برای آثار فاخر هزینه می‌کنند نیست.

قائم‌مقام فارابی خاطرنشان کرد: بودجه آثار فاخر رقم مجزایی است که از سوی مجلس اختصاص داده شد و یک حرکت بسیار خوبی بود که انجام شد تا با آن آثار ارزشمندی در سینمای ایران ساخته شوند.

نجاریان در ادامه بیان داشت: بحث بعدی هدف از ساخت آثار فاخر است. همیشه آرزوی ما این بوده است که بزرگان سینما در مورد بزرگان دفاع مقدس و ستاره‌های دفاع مقدس و بزرگان علمی-فرهنگی فیلم بسازند و طبیعتا این فیلم‌ها خیلی پرفروش در گیشه نخواهند بود اما در مجامع فرهنگی،هنری،دانشگاهی و حتی در تلویزیون می‌تواند جای خودش را برای ارتباط با مخاطب باز کند.
  

* ساخت فیلم فاخر هم مثل ساخت مرکز فرهنگی است

وی افزود: در مثل مناقشه نیست اما وقتی که شما می‌خواهید یک مرکز فرهنگی بسازید آنرا با مجتمع تجاری مقایسه نمی‌کنید، چرا که مجمتع تجاری یک ویژگی‌هایی دارد که با مرکز فرهنگی متفاوت است و در این مرکز فرهنگی دیگر خیلی دنبال کسب درآمد از آن نیستید و در واقع ساخت فیلم فاخر هم مثل ساخت مرکز فرهنگی است.

قائم مقام فارابی در ادامه بیان داشت: به نظر من فیلم‌هایی نظیر «ملک سلیمان» و «راه آبی ابریشم» هنوز ویژگی‌های بسیار خوبی دارند و اعتقاد دارم ساخت چنین فیلم‌هایی برای سینمای ما لازم است که حتی «ملک سلیمان» بحث فنی سینمای ایران را ارتقا داد.
  

* در ساخت فیلم فاخر هیچ موضوعی را به فیلمسازان تحمیل نکردیم

نجاریان با اشاره به انتقاداتی که سال گذشته از فارابی بابت ساخت آثار فاخر شد،گفت: سال91 انتقاداتی زیادی از فارابی شد که چرا این آثار فاخر را ساخته است اما من می‌گویم اگر این فیلم‌ها را ما نمی‌ساختیم ببینید چه اتفاقی می‌افتاد؟. به واسطه این فیلم‌ها بخش خصوصی فعال شد. در بخش خصوصی سناریویی را به ما پیشنهاد دادند که با دغدغه‌های نظام و انقلاب همخوانی داشت و بر همین اساس به سازندگان آنها پول دادیم و در کنار نظارت فیلم خودشان را ساخته است و به عنوان مثال به آقای شهبازی برای ساخت «دربند» هیچ چیز را تحمیل نکردیم و دوستان فیلم مستقل خودشان را ساختند.

وی تاکید کرد: بالاخره ما چندی دیگر باید از فارابی برویم و به نظر من همه این کار خیر است و اشکال ممکن است آنجایی پیش بیاید که خدای نکرده کار دست افراد کارنابلد سپرده شود و یا به یک عده خاصی داده شود. در حالیکه اگر به نام افرادیکه ما با آنها کار کردیم نگاه بیندازید متوجه می‌شوید که از همه گروه‌ها و جریانات بوده‌اند و هر آدمی که فیلمنامه ارائه کرده آنرا بررسی کردیم و اگر مناسب تشخیص داده شد از او حمایت کردیم.

نجاریان ادامه داد: در سال‌های اخیر انتقادات زیادی از فارابی شد اما سعی ما این بود که هر پروژه‌ای را که به ما ارائه می‌شود را بررسی کنیم و اگر هم به هر فیلمسازی نه گفته‌ایم این نه کاملا کارشناسی بوده است.

قائم مقام فارابی در پاسخ به این سوال که آیا ساخت آثار فاخر سال گذشته نیز با بودجه‌ای غیر از بودجه مصوب فارابی بوده است؟ گفت: ما از بخش ورود نگاتیو،پوزتیو و ورود وسایل فنی حمایت همه جانبه داریم و در یک بخشی هم وام به فیلمسازان ارائه می‌دهیم که این شامل همه فیلمسازانی که به فارابی فیلمنامه ارائه می‌دهند می‌شود و جزو شیوه مرسوم کاری ما به حساب می‌آید و یکسری فیلم‌هایی با بودجه‌های غیر پرهزینه داریم که همگی از بودجه جاری فارابی تامین می‌شوند اما ساخت فیلم‌های فاخر اصلا ربطی به بودجه مصوب ما ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر مجلس بودجه‌ای برای آثار فاخر تصویب نکند این آثار اصلا ساخته نمی‌شوند و این به نظر من به ضرر سینمای ایران خواهد بود چرا که ساخت فیلم فاخر یک اقدام فرهنگی مناسب است اما برخی از دوستان ندانسته از این موضوع انتقاد می‌کنند ولی این بودجه‌ها و این فیلم‌ها و مسایلی که عنوان می‌شود با ساخت آثار فاخر بازیگرها گران شده‌اند اصلا صحت ندارد و بازیگران این کارها از فیلم‌های قبلی که کار کرده‌اند هم حتی کمتر گرفته‌اند.
  

*دستمزد ماهیانه فرخ‌نژاد و عرب‌نیا در «استرداد» و «چ» از دستمزد ماهیانه سایر آثار کمتر بود

نجاریان در پاسخ به اینکه دستمزدهای چند میلیونی فرخ‌نژاد و عرب‌نیا برای «استرداد» و «چ» صحت دارد یا خیر؟ گفت: ماجرا در کارهای طولانی مدت اینگونه دیده نمی‌شود چرا که بازیگران این کارها رقم ماهیانه دارند و رقم ماهیانه هر دو بازیگر از فیلم‌های قبلی که کارکرده‌اند بسیار پائین‌تر بوده است.

قائم‌مقام فارابی در پاسخ به این سوال که در تولید آثار فاخر به گیشه توجهی ندارید و صرفا این آثار را به عنوان ویترین سینمای ایران می‌دانید گفت: این قضیه لبه باریکی دارد و مثل یک جراحی می‌ماند و جراحی بخش‌های مختلفی دارد. ما نمی‌گوئیم که به گیشه نگاهی نداریم و اتفاقا امسال به جذابیت نگاه ویژه داشته‌ایم و به همین دلیل امسال دفاتر پخش که تا پیش از این رغبتی به پخش آثار دولتی نداشتند برای پخش فیلم‌های فارابی رقابت دارند و ما امیدواریم فیلم‌هایمان هم جزو آثار پرفروش باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین ما به گیشه هم توجه داریم و دوست داریم فیلمی که تولید می کنیم جذاب باشد اما صرفا دغدغه ما گیشه نیست و معدلی که برای تولید یک فیلم می‌گیریم بین گیشه،مخاطب خاص،مجامع فرهنگی و ... است.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها