امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29149
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله مکارم‌شیرازی ظهر امروز در جمع زائران و نمازگزاران حرم مطهر حضرت معصومه (س) در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله مکارم‌شیرازی ظهر امروز در جمع زائران و نمازگزاران حرم مطهر حضرت معصومه (س) در ادامه تفسیر آیه 33 سوره احزاب که آیه تطهیر نامیده می‌شود بیان کرد: تنها گروهی که قائل به عصمت انبیا و ائمه اطهار در تمام عمر و در تمام مسائل است شیعیان علی بن ابیطالب(ع) هستند.

وی بیان کرد: وقتی پیامبر دستور می‌دهد باید همان گونه از قرآن تبعیت می‌کنیم باید از اهل بیت نیز تبعیت کنیم نشان می‌دهد که اهل بیت دارای مقام عصمت هستند و باید تسلیم کسی باشیم که جایز الخطا و جایزالمعصیت است.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: معصومان آنچنان دانش و معرفتی دارند که باطن گناهان را می‌بینند و هرگز به سراغ آن نمی‌روند.

وی با اشاره به اینکه معصوم بودن در برابر گناه به معنی محال عقلی نیست بیان کرد: معصوم بودن در برابر گناه محال عادی است و به خاطر درک بسیار بالایی است که معصومین درباره باطن گناهان دارند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به خطبه‌ای از نهج‌البلاغه که در آن داستان عقیل برادر حضرت علی(ع) ذکر شده است، بیان کرد: در دوران خلیفه دوم و سوم به بسیاری از افراد امتیازات خاصی از بیت‌المال داده شده بود و ایشان از برادر خود با آهن گداخته استقبال کردند و آب پاکی را برای دریافت امتیاز از بیت‌المال روی دست همگان ریختند.

وی با اشاره به داستان اشعث بن قیس منافق تصریح کرد: اشعث در زمان پیامبر گرامی اسلام ظاهرا مسلمان شد ولی باطنی منافق داشت و بعد از رحلت پیامبر وقتی که عده‌ای از اسلام مرتد شدند اشعث هم جزو آنان بود و در زمان ابوبکر توبه کرد و جزو مسلمین قرار گرفت.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه اشعث در قالب مشکلاتی که در زمان امام علی(ع) رخ داد نقش داشت افزود: این فرد در محکمه دارای پرونده‌ای بوده و قرار بود که در ارتباط با آن حکم صادر شود از همین رو با یک حلوای مخصوص شب هنگام نزد امام علی(ع) می‌رود و امام علی(ع) می‌گوید من باطن این حلوا را دیدم و گویی آن را با آب دهان مار مخلوط کرده بودند.

وی گفت: علی(ع) خطاب به اشعث گفت که آیا این حلوا یک رشوه است؛ وی در پاسخ گفت که این یک هدیه است و امروز هم بسیاری از اوقات رشوه به نام حق حساب، هدیه و پول چایی پرداخت می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: علی(ع) به او پاسخ می‌دهد که آیا خیال می‌کنی می‌توانی کلاه بر سر من گذاشته و مرا از دین خدا منحرف کنی و سپس حضرت او را آدم ساده لوح، دیوانه و هذیان گو خطاب کرد و فرمود اگر من را نمی‌شناسی خود را معرفی‌ کنم. به خدا قسم اگر تمام اقلیم‌های هفت گانه زمین و آسمان اعم از کاخ‌ها، ثروت‌ها و جواهرات را به من بدهند که معصیت کوچکی کرده و پوست جو را از دهان مورچه‌ای بیرون بیاورم والله این کار را نمی‌کنم.

وی تاکید کرد: ایشان در ادامه فرمود دنیا در نظر من مانند برگ درختی در دهان ملخی است که نصف آن را خورده باشد.

این مرجع تقلید گفت: عرفان و فکر بلند و والا اجازه نمی‌دهد که علی(ع) ظلم کند ولی آنهایی که پول و مقام برای آنها مهم است ممکن است ظلم کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی در برابر مبلغ کم حاضر به ظلم نیستند افزود: اما وقتی که مبلغ افزایش یافت این افراد حاضر به ظلم کردن می‌شوند، جراید نوشته بودند یکی از کسانی که دارای مفسده اقتصادی بوده است به وکیلی که قرار بوده از او دفاع کند 10 میلیارد تومان حق‌الزحمه پرداخت کرده است و چنین وکیلی دیو را فرشته می‌کند.
انتهای پیام/2258/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها