امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29157
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز در گزارشی به بررسی راهبرد آمریکا در قبال بحران سوریه پرداخت و نوشت: همزمان با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز در گزارشی به بررسی راهبرد آمریکا در قبال بحران سوریه پرداخت و نوشت: همزمان با عمیق شدن جنگ داخلی سوریه و تلاش شورشیان برای متحد کردن نیروهای متمرد، کاخ سفید اوایل سال گذشته میلادی، گروهی از سیاستگذاران ارشد و نخبه را گردهم آورد تا به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مشاوره دهند. دستور کار آنها این بود که چگونه می‌توان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را از قدرت برکنار کرد.

رویترز در ادامه آورد: (در این راستا) گروهی از کارشناسان مسائل جاسوسی، کارشناسان پنتاگون و وزارت خارجه به سرپرستی یک عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا به این توافق رسیدند که اوباما برای اجرایی کردن تعهد خود به برکنار کردن اسد، باید گزینه‌های نظامی را ارزیابی کند. اما با توجه به تصمیم اوباما برای جلوگیری از دخالت نظامی آمریکا، این ایده توجه اندکی در کاخ سفید به خود جلب کرد.

در بخش دیگری از این مطلب به نقل از مقامات سابق آمریکا آمده است: اواسط سال 2012، این گروه کوچک که عده اندکی در دولت از وجود آن خبر داشتند، منحل شد. ماموریت بی‌نتیجه این گروه بر پیام‌های پیچیده‌ای تاکید داشت که سیاست اوباما درباره سوریه را نشان می‌داد. بعد از حدود دو سال تردید در واشنگتن، اسد اکنون در درگیری‌ها دست بالا را دارد و کاخ سفید ماه گذشته نهایتا تصویب کرد تا تعداد محدودی سلاح در اختیار شورشیان سوری قرار دهد، گامی که اوباما مدت‌ها در مقابل آن مقاومت می‌کرد.

رویترز در گزارش خود نوشت: حتی اجرای این تصمیم نیز دشوار است چراکه قانون‌گذاران آمریکایی این کمک‌ها را بسیار ناچیز و دیر هنگام می‌دانند و راهبرد اوباما در قبال سوریه را زیر سئوال برده‌اند. پس از یک ماه تاخیر در ارسال سلاح برای شورشیان سوری آنهم به خاطر اینکه اعضا مجلس نمایندگان خواستار شفافیت بیشتر دولت شده بودند، ارسال این تسلیحات در نهایت توسط آنها تصویب شد.

در ادامه این مطلب آمده است: مصاحبه‌های رویترز با تعدادی از مقامات سابق و کنونی آمریکا و دیپلمات‌های خارجی، جزئیات جدیدی از نوع تصمیم‌گیری اوباما را نشان داد و آن اینکه او مایل است اسد بدون دخالت مستقیم خارجی و کشیده شدن پای آمریکا به جنگ دیگری در خاورمیانه، سرنگون شود. در طول ماه‌هایی که بحث داخلی داغ بود،‌ اوباما نصیحت مشاوران ارشدی را که خواستار اقدامات قاطعانه بودند، رد می‌کرد.

به نوشته رویترز، با این حال، مقامات دولت این انتقاد را رد کرده‌اند که اگر اوباما زودتر قاطعانه وارد عمل می‌‌شد، شورشیان علیه ارتش سوریه بهتر عمل می‌‌کردند. یک مقام ارشد که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفته؛ «زمانی که نظام اسد دارای تانک و هواپیمای جنگی است، هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد حمایت‌های منابع خارجی از مخالفان می‌توانست، فاصله میان آنها را کم کند.» اما بعضی مقامات سابق آمریکایی و بسیاری از کارشناسان مسائل سوریه با این موضوع مخالفند و می گویند این درگیری‌ها اکنون منافع بیشتری از آمریکا در خاورمیانه را تهدید می‌کند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها