امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29178
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 99
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از کیودو، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در شصتمین سالگرد پایان جنگ کره 1950-1953 گفت ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از کیودو، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در شصتمین سالگرد پایان جنگ کره 1950-1953 گفت که این جنگ سه ساله یک پیروزی بزرگ برای کشور ما و کره جنوبی بود.

اوباما در سخنرانی خود درباره جنگ کره و یادبود قربانیان این جنگ افزود: اینجا، امروز، ما می‌توانیم با اطمینان بگوییم که جنگ مساوی تمام نشد. جنگ کره پیروزی بود.

رئیس جمهوری آمریکا که کشورش در جنگ کره در کنار سربازان ارتش کره جنوبی جنگید ادامه داد؛ وقتی 50 میلیون کره ای در آزادی زندگی میکنند، دموکراسی دارند و یکی از اقتصادهای پویای جهان را دارند در مقابل فقر و سرکوب در کره شمالی، این یک پیروزی و مشروعیت است.

روز گذشته، در کره جنوبی و کره شمالی نیز به طور جداگانه مراسم یادبود و بزرگداشت پایان جنگ کره و قربانیان آن برگزار شد.

جنگ خونین کره بیش از یک میلیون کشته برجا گذاشت.

جنگ کره در 25 ژوئن 1950 با حمله نیروهای نظامی شمال به جنوب آغاز شد و در روز 27 جولای 1953 با امضای توافقنامه آتش بس موقت به پایان رسید. این  آتش بس همچنان برقرار است اما هیچگاه به یک توافقنامه دائمی تبدیل نشد.

نیروهای ارتش آمریکا و سازمان ملل در حمایت از ارتش کره جنوبی و نیروهای نظامی چین در حمایت از کره شمالی وارد این جنگ خونین شدند. ارتش شوروی سابق نیز با کمک‌های نظامی به کره شمالی در این جنگ مداخله کرد.

این جنگ نتیجه تقسیم کره پس از جنگ جهانی دوم بود. شبه جزیره کره از سال 1905 تا پایان جنگ جهانی دوم در تصرف ژاپن بود. با شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی وارد بخش جنوبی شبه‌جزیره کره و نیروهای شوروی وارد بخش شمالی آن شدند و خط معروف به مدار 38 درجه به عنوان مرز دو طرف تعیین شد. به این ترتیب یک حکومت غرب‌گرا و متحد آمریکا در بخش جنوبی و یک حکومت کمونیستی متحد شوروی و چین در بخش شمالی به قدرت رسید که هر دو مدعی حکومت بر کل شبه‌جزیره کره بودند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها