امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۱:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29191
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 272
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» نشست نتایج نقد و بررسی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز با حضور محمدحسین کریم‌پور مدیر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» نشست نتایج نقد و بررسی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز با حضور محمدحسین کریم‌پور مدیر مؤسسه انتشاراتی روایت فتح و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن اجتماعات بنیاد روایت فتح برگزار شد.

کریم پور در این نشست درباره نقاط ضعف و قوت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیان داشت: موضوع ما بررسی مقوله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ایران و آن چیزی که برای آن اتفاق افتاده، است.

وی اضافه کرد: این انتشارات با گروهی از فعالان حوزه چاپ و نشر کشور اعم از ناشران، کارشناسان و NGO‌ها همانند مجمع ناشران انقلاب اسلامی و اتحادیه ناشران تهران گرد هم آمده تا وضعیت نمایشگاه کتاب تهران را به صورت خاص و عام مورد بررسی قرار دهند که در این راستا نیز جلسات متعددی برگزار شد.

کریم‌پور ادامه داد: نارسایی‌هایی که در حوزه‌های مختلف نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مشاهده می‌شد در بحث ساختار، سیاست‌ها و مباحث و معضل‌های اجرایی بود که طی جلسات مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

* عدم استفاده از تجارب نمایشگاه‌های مختلف کتاب در برپایی نمایشگاه کتاب تهران

وی افزود: در بستر زمان تغییرات مدیریتی مکرر رخ داده که این مهم باعث مغفول ماندن تجارب و عدم پیشرفت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بوده که هر سال آن را تکرار کردیم اما بعضاً از تجارب گذشته برای ارتقاء آن بهره نبرده‌ایم.

این مقام مسئول گفت: عدم انسجام بین نهادها و دستگاه‌های مرتبط در امر کتاب و کتابخوانی موقعی بروز پیدا می‌کند که مراکزی که وظایف ذاتی دارند، هنگام برپایی نمایشگاه در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها دخالت داده نمی‌شوند.

وی اضافه کرد: معاون وزیر ارشاد برخی‌ها را در شورا دخیل می‌کند و در بعضی از برداشت‌های شخصی، قوت و ضعف‌های معاون در برپایی آن نیز دخیل می‌شود.

کریم‌پور با اشاره به عدم مشارکت بدنه اصلی نشر در نمایشگاه کتاب، بیان کرد: ناشران در سیاست‌گذاری و اجرا دخیل نیستند، ناشرانی که یکی از 3 گروه مخاطب مقام معظم رهبری در مقوله کتاب و کتابخوانی هستند و وظایفی را برای ناشران قرار داده‌اند یکی از مخاطبانی بوده که در برگزاری نمایشگاه دخیل نیستند.

وی افزود: با برپایی نشست‌های متعدد به بررسی روش تشکیل نمایشگاه بین‌المللی کتاب در 26 دوره گذشته پرداختیم تا بتوانیم یک بار دیگر این نمایشگاه را دیده و ترسیم کنیم.

کریم‌پور درباره اهداف برگزاری این جلسات، عنوان کرد: یکی از اهداف برپایی نشست نقد و بررسی نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب تهران توسط مهمترین ناشران کشور، ترسیم یک نگاه هدفمند و درازمدت و اصول ثابت برای برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و کارکرد آن است.

وی افزود: فراهم کردن ساختار مناسب برای سیاست‌گذاری و اجرا و در ادامه ارزیابی و فراهم کردن بستر مناسب برای مشارکت نهادها، دستگاه‌های مرتبط و ناشران برای سیاست‌گذاری یکی دیگر از اهداف برگزاری این جلسات می‌باشد.

به گفته مدیر مؤسسه انتشاراتی روایت فتح در این نشست‌ها دو سند بالادستی و گزارش مورد توجه قرار گرفت که از مهمترین آنها مطالبات مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی و برپایی نمایشگاه کتاب است که در مقاطع زمانی گذشته آنها را اذعان داشته‌اند.

کریم‌پور معتقد است یکی دیگر از مباحثی که در این نشست‌ها مورد توجه قرار گرفته است سند چشم‌انداز انقلاب اسلامی بود که در بُعد فرهنگی آن مطالب و مطالباتی در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: گزارش جامعی از 25 سال گذشته از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط ارشاد و عزیزانی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته را جمع‌آوری و مطالبی طبق آنها تدوین کردیم.

وی اضافه کرد: اقتضائات نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مطلوب است اما باید شایسته ایران اسلامی باشد به همین منظور شاخصه‌های مطلوبی را برای آن در نظر گرفته‌ایم و در نشست‌ها و تدوین شاخصه‌ها نیز از تشکل‌ها و ناشران بهره لازم را برده‌ایم.

کریم‌پور ادامه داد: بعد از بیست و ششمین نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب تهران و به فاصله گذشت 3 روز از 24 اردیبهشت تا 29 تیر امسال جلساتی را در 65 روز و در 10 جلسه برگزار کردیم که ناشرانی همچون انتشارات پیام آزادی، فصل پنجم، خرسندی، روایت فتح ، قدر ولایت، فیض کاشانی و کارشناسانی از وزارت ارشاد همچون آقای قبادی، مدیر مجمع ناشران انقلاب اسلامی و اتحادیه تعاونی ناشران کشور حضور به عمل آوردند.

* پیشنهاد اصول و شاخصه‌هایی برای برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

مدیر مؤسسه انتشاراتی روایت فتح گفت:‌ در این نشست‌ها به 4 موضوع مهم پرداختیم که در وهله نخست اصول و شاخصه‌هایی برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در 8 بند تدوین شد و سپس اهم سیاست‌ها را تدوین کردیم و در نهایت اعضای شورای سیاستگذاری و وظایف این شورا و دبیرخانه نیز تدوین شده است.

* تنها نباید به ابعاد فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اکتفا کرد

وی افزود: اعتقاد داشتیم که کارکرد نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تنها در بعد فرهنگی نیست بلکه ابعاد سیاسی، اجتماعی و بین‌المللی آن نیز حائز اهمیت است که به مرور زمان کارکرد آن نیز بروز و ظهور پیدا می‌کند.

این کارشناس حوزه نشر با اشاره به فتنه سال 88 گفت: به فاصله چندین ماه از فتنه سال 88 حدود 5 میلیون نفر در 11 روز گرد هم آمدند و در آرام‌ترین فضا نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب تهران را برپا کردند که این از افتخارات ایران است که در اوج فتنه توانست این نمایشگاه را به خوبی برپا کند.

کریم‌پور اضافه کرد:  حدود 11 سال پیش که در تحریم‌های مسائل علمی به سر می‌بردیم بسیاری از فناوری‌های علوم قابل انتقال به ایران نبود اما ما در قالب مقالات علمی و نشست‌های آن توانستیم این تحریم‌های علمی را شکسته و اکنون به یک کشور پیشرفته در حوزه علمی ارتقاء یابیم.

وی افزود: یکی از کارکردهای نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران این است که در همه ابعاد مورد توجه قرار می‌گیرد به همین منظور برای برپایی آن به مشارکت ملی نیازمندیم نه اینکه تنها از سوی یک سازمان دولتی برنامه‌های آن طراحی و برنامه‌ریزی شود.

مدیر مؤسسه انتشاراتی روایت فتح با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تهران بزرگ‌ترین موضوع فرهنگی کشور به شمار می‌رود، عنوان کرد: این نمایشگاه چه از لحاظ تعداد مخاطب و چه از لحاظ گسترش باید به صورت مشارکت ملی برگزار شود چرا که این نمایشگاه میدان تعاملی برای مخاطب، ناشر و دستگاه‌های ذیربط است که دستگاه‌های ذیربط تنها وزارت ارشاد نیست بلکه گسترش این تعریف و تعامل، ارتباط عمیق می‌‌طلبد که حرکتی فراتر از حرکت محدود، برنامه‌ریزی شده، انجام شده است.

وی ادامه داد: نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب یکی از منابع تأمین کننده درآمد ناشران است که در این راستا تبلیغات و قراردادهایی تشکیل می‌شود که نیاز است خود ناشران در این فرآیند شرکت داشته باشند.

کریم‌پور بیان کرد: نقش نمایشگاه کتاب در مفهوم نقد و بررسی کمی و کیفی فرهنگ مکتوب و اصولاً سطح فرهنگی جامعه است که این نمایشگاه نقش بسزایی را ایفا می‌کند به شرط آنکه برای آن برنامه‌ریزی مطلوبی صورت گرفته باشد.

*نمایشگاه کتاب باید دارای ساختار ثابتی باشد

به گفته این کارشناس حوزه نشر نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باید دارای ساختار ثابتی باشد تا این مهم باعث متوقف شدن مدیران نشود یعنی باید برای این نمایشگاه اهداف بلندمدتی را تدوین کرد به طور مثال وقتی مسئولان تغییر می‌یابند اهداف و شورای سیاستگذاری آن نیز 180 درجه تغییر می‌کند که باید برای این مهم تدابیری اتخاذ شود.

وی افزود: نمایشگاه کتاب بر اساس یک مصوبه هیئت دولت در سال 66 احداث شد و تاکنون نیز جاری و ساری است و هنوز هم هیچ وزیری به خود اجازه نداده است که در آن تغییری را به وجود آورد.

* عدم وجود ردیف بودجه ثابت برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

کریم‌پور نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را بدون در نظر گرفتن ردیف بودجه ثابت دانست و گفت: مقام معظم رهبری بارها به این اشاره داشتند که ما باید در برخی امور سرآمد جهان و منطقه باشیم اما وقتی نمایشگاه ابوظبی را در کنار خودمان می‌بینیم که با برنامه‌ریزی استکبار جهانی به منظور ترویج فرهنگ خاص سیاسی به خوبی مطرح و برپا می‌شود اما هنوز برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یک ساز و کار مناسب و ردیف بودجه مناسبی در نظر گرفته نشده و نمایشگاه کتاب طفیلی ارشاد بوده آن هم به معنای استفاده از ظرفیت‌ها بوده است.

وی معتقد است در اصول اعتقاد داریم که جنس کتاب فرهنگ است اما اقتصاد نشر هم مهم بوده اما باید این موضوع را در نظر داشت که کتاب قبل از اینکه یک کالای اقتصادی باشد یک محصول فرهنگی است و باید به اقتضای یک محصول فرهنگی با آن مواجه شد و قطع یقین نیز اقتصاد نشر نیز در آن دخیل خواهد بود.

وی بیان کرد: نمایشگاه کتاب به جز کارکردهای فرهنگی دارای کارکردهای علمی و اقتصادی در فرهنگ کتاب و کتابخوانی نقش محوری و اساسی و ریشه‌ای را ایفا می‌کند اما متأسفانه ما به مقوله کتاب و کتابخوانی کمتر پرداخته‌آیم به همین منظور امروز با مشکل عرضه، توزیع و اقتصاد نشر مواجه هستیم.

کریم‌پور ادامه داد: معتقدیم تنها نمایشگاه کتاب را نباید به مثابه فروشگاه کتاب تلقی کنیم چرا که جلسات علمی با حضور هیئت‌های علمی برگزار می‌شود.

این مقام مسئول گفت: انقلاب ما مقوله فرهنگ را بیشتر از ابعاد دیگر در بر گرفته است که باید در این راه هزینه کنیم که نمایشگاه کتاب نیز یک پشتیبان فرهنگی و از اهداف عالی فرهنگی است یعنی این نمایشگاه و تولیداتش می‌توانند به بیانات مقام معظم رهبری و شعارهای سال دست یابد.

کریم پور در مورد ساختار نمایشگاه کتاب گفت: یکی از آسیب‌های سنوات گذشته حتی دوره‌ای که 4 سال اتحادیه ناشران مجری برپایی نمایشگاه کتاب بود، این تشکیلات وابستگی عمیقی با وزارت ارشاد داشت که این وابستگی‌ها تأثیرپذیر بوده و نگاه‌ها، توانمندی‌ها و خواسته‌های معاونت فرهنگی ارشاد نیز در برپایی این نمایشگاه تأثیر بسزایی داشته است که خوشبختانه نگاه این معاونت نگاه مثبت بوده و نمایشگاه کتاب نیز در برخی از ابعاد دارای کارنامه خوبی هم بوده است.

وی افزود: اصولا بر اساس اصل 44 و کوچک‌سازی دولت و اصولی که در سند چشم‌انداز تصویب شده اعتقاد وافر داریم که برپایی نمایشگاه کتاب باید با بهره‌گیری از بخش خصوصی صورت گیرد و دولت باید در بعد سیاسی آن ورود یابد که این مهم نیز در یک مقطع زمانی کوتاه حاصل نمی‌شود اما باید بستری برای این واسپاری در نظر گرفته شود.

کریم‌پور معتقد است نمایشگاه کتاب باید به صورت سازمانی مستقل از معاونت فرهنگی ولی با مدیریت این معاونت اما در مقام اجرا تدوین شود و وزیر ارشاد هم باید در رأس آن قرار داشته باشد که برای این منظور نیز 13 نفر عضو سیاست‌گذاری انتخاب می‌شوند.

* متأسفانه نمایشگاه کتاب را برای جذب درآمد می‌فروشیم

مدیر مؤسسه انتشاراتی روایت فتح با بیان اینکه نمایشگاه کتاب را برای جذب درآمد می فروشیم، گفت: خیلی از فعالیت‌هایی که در شأن نمایشگاه کتاب نیست در این نمایشگاه صورت می‌گیرد که درآمدهایی از آن حاصل می‌شود اما متأسفانه برخی از خدماتی که باید ارائه شود ارائه نمی‌شود یعنی خدماتی را به صورت عمومی در اختیار مخاطب قرار نمی‌دهیم.

وی اضافه کرد: در نظر گرفتن ون برای عبور مردم خدمات نیست بلکه اگر به نمایشگاه فرانکفورت، ابوظبی و لندن رفته و آنها را مورد بررسی قرار دهیم به وضوح متوجه خواهیم شد که آنها خدمات جامعی را برای مخاطب در نظر می‌گیرند اما در نمایشگاه کتاب تهران اگر هم مسلمان نبودیم و نماز نمی‌خواندیم هم نمازخانه‌ای در این نمایشگاه در نظر نمی‌گرفتند که باید گفت که بدیهی‌ترین مباحث هم در نمایشگاه کتاب مورد غفلت قرار گرفته است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها