امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29192
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین زیبای افطاری دادن سنتی است مؤکد و پسندیده در بین مسلمانان و وجه مشترکی است که بین فرق و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین زیبای افطاری دادن سنتی است مؤکد و پسندیده در بین مسلمانان و وجه مشترکی است که بین فرق و اقوام مختلف اسلامی با یک نیت واحد اما به اشکال مختلف رواج دارد.

این آیین زیبا که به عنوان یکی از میراث غنی معنوی نیز به ثبت ملی رسیده، در پهنه فرهنگی ایران اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و مسابقات فرهنگی سفره های ایرانی اسلامی هم در پنج سال گذشته سعی بر ثبت و ضبط جزییات متنوع آن داشته است. 

سفره‌های افطاری سرشار از شور و حرکت و صمیمیت توام با صفای اعتقادات زلال دینی، در عین حال که در کنج خلوت یک فرد روزه دار بخشی از عبادت اوست اما در عرصه خانوادگی و اجتماعی، زمینه‌ساز با هم بودن و به هم پیوستن است.

ششمین دوره مسابقات عکاسی از سفره‌های افطاری همچون دوره‌های گذشته به دنبال انتخابی جدید و  نگاهی نو و عمیق در ثبت هنرمندانه این لحظه‌های ناب در قاب تصویر است.

بر همین اساس سایت لقمه به عنوان دبیرخانه دائمی مسابقات فرهنگی و هنری سفره های ایرانی اسلامی، با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از عموم عکاسان و انجمن‌های عکاسی و علاقه‌مندان دعوت می‌کند تا با شرکت در این مسابقه، از لنز دوربین‌های خود، برگی زرین در میراث تصویری و حافظه اجتماعی مردم ایران زمین و سایر کشورهای مسلمان را به ثبت رسانند.
 
موضوع مسابقه:
برگزارکننده با تکیه بر آداب و رسوم رایج از تمامی هنرمندان، عکاسان و علاقمندان ایرانی و غیر ایرانی دعوت می‌کند با نگاهی وسیع به موضوع «افطار» که سنتی رایج در بین مسلمانان جهان در ماه مبارک رمضان است در بخش تک عکس در این مسابقه شرکت نمایند.
 
محورهای مسابقه:
در این دوره شورای سیاست گذاری این مسابقه دو محور را تعیین کرده است. این دو محور عبارتند از:

1-  افطار به معنای عام کلمه: که شامل تمامی مراحل تهیه، آماده سازی و چیدمان سفره های افطاری یک نفره تا عمومی می شود.
2- کودک در آیین افطار

برگزار کننده امیدوار است که هنرمندان با تلفیق نگاه عکاسی مستند و عکاسی مفهومی به سوژه مقدس و عبادی سفره‌های افطاری نظر افکنده و آثار جدیدتری  نسبت به آنچه تا کنون در این زمینه به دبیرخانه رسیده، ارسال کنند.

کلیه هنرمندان و متقاضیان شرکت در این مسابقه می توانند با مراجعه به آرشیو سایت لقمه، می‌توانند آثار راه یافته به نمایشگاه دوره های گذشته را ملاحظه کرده و با آشنایی کامل اقدام به خلق آثاری جدید نمایند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت لقمه مراجع کنند.

همچنین شماره‌های تماس دبیرخانه عبارتند از 77514955 (021)، 77525541 (021)، 77645679 (021)، 09123208842 و 09196459679 که علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند همه روزه از ساعت 8 تا 20 با آن تماس حاصل بگیرند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار