امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۲۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29210
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۱
تعداد بازدید: 38
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس جمهور منتخب، جلسه هم‌اندیشی حدود 200 تن از رؤسا، نایب رئیسان ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس جمهور منتخب، جلسه هم‌اندیشی حدود 200 تن از رؤسا، نایب رئیسان و اعضای هیئت مدیره انجمن های علمی حوزه علوم انسانی با هدف بررسی نقش نخبگان در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری دولت یازدهم، عصر دیروز در تالار آفتاب مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد.
محمدرضا صادق در ابتدای نشست با تشکر از استقبال صمیمانه و مسئولانه انجمن های علمی حوزه علوم انسانی برای همکاری با دولت یازدهم، تأکید کرد نظرات و راهکارهای ارائه شده در این جلسه، جمع‌بندی و برای بهره‌برداری در اختیار حجت‌الاسلام روحانی و دست‌اندرکاران دولت یازدهم قرار می گیرد.
وی متذکر شد که چهارشنبه گذشته نیز، نشست اعضای انجمن های علمی حوزه‌های اقتصادی و فنی مهندسی برگزار و راهکارهای همکاری این انجمن ها با دولت یازدهم بررسی شد.
صادق خاطر نشان کرد که دولت یازدهم مصمم است همکاری نزدیک خود با انجمن های علمی را بطور مستمر ادامه دهد و درصددیم تا زمینه‌های مناسب این همکاری را فراهم کنیم.
سیدرضا صالحی امیری نیز در این نشست با بیان اینکه همکاری با انجمن های علمی از وعده‌های آقای روحانی است، گفت: امیدواریم نخبگان و انجمن های علمی در فرآیند تصمیم‌گیری‌های دولت یازدهم مشارکت جدی داشته باشند.
وی استفاده از نظر نخبگان برای شکل گیری دولت یازدهم را مورد تأکید قرار داد و گفت که بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری موجی مثبت در نظام علمی و سیاسی کشور ایجاد شده است؛ چرا که قرار است شایسته‌ترین ها از میان شایسته‌ها در دولت آینده حضور یابند.
صالحی امیری به برخی دیدگاه‌های رئیس جمهور منتخب در عرصه‌های مختلف به ویژه علمی و پژوهشی اشاره و تصریح کرد: در دولت یازدهم از نخبگان و انجمن های علمی حوزه علوم انسانی انتظار می رود برای تبیین، تفسیر و تحلیل گفتمان اعتدال همت کنند تا این گفتمان در جامعه نهادینه و عملیاتی شود.
وی از انجمن های علمی به عنوان مهم‌ترین ظرفیت برای کمک به دولت حجت‌الاسلام روحانی و حلقه واسط دولت و مردم یاد کرد و افزود: نخبگان، اصحاب فکر و قلم باید در صدر قرار گیرند تا بتوانند وظیفه روشنگری و افکارسازی در جامعه را به پیش ببرند.
در ادامه این نشست، محمود سریع‌القلم در سخنانی با بیان اینکه در جهان امروز یکی از واژه‌های بسیار با اهمیت و مقدس واژه تصمیم‌گیری است و کشور ما با تأخیر وارد فرآیند تصمیم‌گیری های عقلانی شده است، ابراز امیدواری کرد در دوره جدید، تصمیم‌گیری‌ها بر اساس دانش باشد و ساختار تصمیم‌گیری در کشور به‌طور قابل توجه و چشم‌گیری اصلاح شود.
وی با بیان اینکه برای شناخت هر کشور ابتدا باید سراغ ساختار تصمیم‌گیری آن کشور برویم، گفت: عقلانیت در تصمیم‌گیری منعکس است؛ بنابراین فرآیندهایی که به یک تصمیم منتهی می شود، کیفیت و ارزش یک نهاد، حکومت و سازمان را مشخص می کند.
سریع‌ القلم ابراز امیدواری کرد که ساختار تصمیم‌گیری در کشور اصلاح شود و نهاد دولت تسهیل کننده اصل تصمیم‌گیری‌های معقول برای توسعه ملی و بهبود زندگی مردم ایران باشد.
وی اظهار داشت: برای اصلاح ساختار تصمیم‌گیری مهم‌ترین نهاد دانشگاه است و امید است که نهاد دانشگاه از این تولید انبوه دانشجو به عرصه اندیشه و فکر پژوهشی تبدیل شود و استاد به موجب تحقیقی که انجام می دهد اعتبار پیدا کند، نه به خاطر تعداد دروسی که درس می دهد.
سریع‌القلم ادامه داد: در کشور امید است که دانشگاه‌های ما با مدیریت جدید در وزارت علوم وارد یک دوره جدید شوند و کیفیت تدریس و تحقیق و ارتباط بین دانشگاه و نهاد دولت تقویت شود.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم میان تصمیم‌سازی معقول و توسعه ملی و دانشگاه به عنوان سه زاویه یک مثلث توسعه نگاه کنیم، این مثلث خودش منبع مشروعیت‌یابی برای جامعه است و وقتی که بهترین های یک جامعه در فرآیندهای تصمیم‌گیری ملی نقش ایفا کنند و چند هزار نفر با قلم، فکر، اندیشه و زحمت در تصمیم‌گیری دولت نقش ایفا کنند این مهم‌ترین منبع مشروعیت‌یابی اجتماعی در یک کشور است.
سرع‌القلم با تاکید بر اینکه اطمینان دارم نهاد ریاست جمهوری، نهاد نخبگی، تخصص و دانشگاه است، اظهار داشت: امید دارم در طی چهار سال آینده بهترین های دانشگاه‌ها و مؤسسات و نهادهای علمی بتوانند رفت‌وآمدهای مکرر در نهاد ریاست جمهوری داشته باشند و در افزایش کیفیت تصمیم‌‌گیری‌های این نهاد نقش بنیادی ایفا کنند.
حسام‌الدین آشنا نیز در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: در نشست قبل با انجمن های علمی در حوزه اقتصاد و فنی مهندسی، یک نفر گفت بعد از هشت سال از تشکیل دولت چند روز پیش ما را برای دیدار با رئیس دولت دعوت کردند و به ما گفته شد انجمن ها مهم‌ هستند.
وی با اشاره به ضرورت بهره‌‌گیری از توان فکری نخبگان خاطر نشان کرد: هر دولتی به جلساتش با نخبگان کشور به صورت ابزاری نگاه کند، چیزی نصیبش نمی شود.
آشنا ادامه داد: امیدوارم دوران نخبه‌گریزی، نخبه‌ستیزی و نخبه‌زدایی از جامعه به‌سر آمده باشد و یا حداقل یک توقف موقتی پیدا کند.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد دوره‌ای که گفته شود اقتصاد، سیاست، روانشناسی و دیگر دانش های انسانی علم نیست در این دوره به سر آمده باشد.
آشنا گفت: تقاضای ما از انجمن های علمی این است که به‌طور مختصر مسایل حوزه تخصصی انجمن های مربوطه را بیان کنند و اگر راه حلی وجود دارد، مطرح شود.
محمد نهاوندیان هم در این نشست از تولید اندیشه کاربردی به عنوان انتظار دولت آینده از انجمن های علمی یاد کرد و گفت: اگر ما بخواهیم فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را در کشور اصلاح کنیم، حتما باید به ظرفیت انجمن های علمی توجه شود.
وی با تاکید بر این که رابطه دولت و انجمن های علمی باید دوسویه شود، اظهار داشت: در مکان‌های علمی می شود کاری کرد که یک ارتباطی با فرآیند تصمیم‌گیری ساماندهی شود.
نهاوندیان افزود: برای استمرار این حرکت جدید در کشور نیاز به پیوند اجتماعی گسترده داریم و خرد جمعی در جامعه حتما باید به نیروی اجتماعی توجه نماید تا از این حرکت حراست کند.
وی با بیان اینکه انجمن های علمی می توانند بهترین یاوران گفتمان اعتدال در مقابل گروه‌های فشار باشند، با استناد به بیان معصوم (ع)، ریشه اعتدال‌گرایی را علم توصیف کرد و افزود: هر چقدر روح علمی را گسترش دهیم موفق خواهیم بود.
نهاوندیان ادامه داد: انجمن های علمی در فضای رسانه‌ای باید حضوری قوی داشته باشند؛ البته دولت هم وظیفه دارد این ارتباط را سامان دهد.
در این نشست صمیمانه بیش از ٣٠ نفر از رؤسا و اعضای انجمن های علمی کشور در حوزه علوم انسانی به بیان مسایل و مشکلات در این حوزه و مطالبات انجمن های مربوطه پرداختند.
تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های انجمن های علمی و نخبگان، توانایی انجمن های علمی در بحث تصمیم‌سازی برای مدیریت کشور، توجه به اشتغال دانشمندان و نخبگان، تاکید بر کار سیستمی و گروهی و رنج بردن انجمن های علمی از نداشتن ردیف بودجه و مکان مستقل از جمله مباحث مطرح‌شده توسط اعضای انجمن های علمی بود.
از دیگر مواردی که اعضای انجمن های علمی در این نشست مطرح کردند، نقش انجمن های علمی در فعالیت‌های بین المللی، تاکید بر نقش آنها در ارتقای آگاهی عمومی، تاکید بر مشورت گرفتن مستمر از انجمن های علمی و تلاش برای نهادینه شدن نقد در جامعه، تاکید بر استفاده از ظرفیت علمی انجمن ها و نخبگان و توان علمی کشور، کمک انجمن های علمی به عنوان نهاد تصمیم‌ساز به مدیریت اجرایی کشور، ایجاد مجتمع انجمن های علمی، تاکید بر سهم اساسی انجمن های علمی در ارتقای کیفیت دانش در کشور، مشورت گرفتن مستمر از انجمن های علمی و نخبگان و ایجاد مرکزی با مشارکت وزارتخانه‌های علوم و امور خارجه برای شبکه‌های علمی جهانی بود.
محمدرضا صادق در بخش پایانی این نشست با تشکر مجدد از اعضای انجمن های علمی به جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده از سوی حاضران در جلسه پرداخت.
وی از توجه به انتظار متقابل انجمن ها و دولت یازدهم، هشدارها در باره غفلت‌هایی که دولت‌ها تاکنون در زمینه استفاده از انجمن ها علمی داشته‌اند، تاکید بر تعامل دولت آینده و انجمن های علمی، توجه به جایگاه حقوقی انجمن ها، نقش انجمن ها در مستندسازی، تاکید بر فعالیت‌های علمی و جهت‌دهی صرف منابع مالی به کارهای علمی به عنوان محور مطالب مطرح‌شده در این جلسه یاد کرد که مباحث در قالب آنها بیان شد.

وی تصریح کرد: در شرایط موجود برای اینکه معلوم شود شرایط کشور در این جابجایی بین دولت دهم و یازدهم چگونه است انجمن ها می توانند بسیار نقش آفرینی کنند و در جهت تبیین صحیح واقعیت های کشور مددکار باشند.

صادق در پایان تاکید کرد که تمام بحث‌های این نشست استخراج، تبیین و تنظیم و مورد استفاده دولت یازدهم قرار می‌گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها