امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2923
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 190
به گزارش خبرنگار فارس در عراق، حوادثی که صبح دیروز سه‌شنبه در منطقه «حویجة» واقع در جنوب غرب استان کرکوک روی داد و پیامدهای آن در سایر استان‌های غربی ...

به گزارش خبرنگار فارس در عراق، حوادثی که صبح دیروز سه‌شنبه در منطقه «حویجة» واقع در جنوب غرب استان کرکوک روی داد و پیامدهای آن در سایر استان‌های غربی عراق که بیش از سه ماه است در اعتصاب به سر می‌برند، بیانگر یک هماهنگی و همسویی میان این تحولات است. در چنین شرایطی این سوال به ذهن آدم خطور می‌کند که نقش اسرائیل و طرح منطقه‌ای آن در این میان چیست؟

درگیری‌ میان افراد مسلح در میدان تحصن حویجة و نیروهای ارتش عراق به قربانی‌شده ده‌ها نفر منجر شده است. این افراد مسلح که با ارتش مقابله می‌کردند با حمله به یک ایست بازرسی وابسته به نیروهای امنیتی عراق به این سلاح‌ها دست یافته بودند.

در چنین شرایطی «مارتین کوپلر» فرستاده دبیرکل سازمان ملل به عراق از شورای استانداری کرکوک خواست تا برای حل و فصل درگیری‌های حویجة، فورا وارد میدان شود.

وزارت دفاع عراق نیز افراد باقی مانده در میدان تحصن حویجة را مسئول پناه دادن به عناصر القاعده و بعثی‌ها معرفی کرد.

دامنه این بحران به استان‌های سنی‌نشین در غرب عراق نیز کشیده شد و ده‌ها نفر نیز در منطقه «طوز خورماتو» در شرق «تکریت» کشته و زخمی شدند.

در این میان اعلام شد که در حمله افراد مسلح به مقر پلیس ناحیه «سلیمان بک» این منطقه تعداد کشته‌ها و زخمی‌های نیروهای امنیتی عراق و افراد مسلح 30 نفر است.

در آغاز درگیری‌های حویجه شیخ «عبدالملک السعدی» از شخصیت‌های دینی اهل تسنن عراق با صدور بیانیه‌ای، شهروندان عراقی را به مقابله با نیروهای امنیتی این کشور تحریک کرد.

وی در خطاب به سازمان‌های دولتی، اسلامی، عربی، و کشورهای اسلامی و عربی گفت: سکوت شما در قبال تحولات عراق و سوریه کافی است. از شما می‌خواهم که برای نجات مسلمانان و توقف خونریزی با اعدام‌ها شتاب‌کنید.

وی همچنین از شهروندان عراقی خواست تا از خود در مقابل نیروهای امنیتی که سه ماه است مسئول تامین امنیت همین افراد در میدان‌های تحصن بوده، دفاع کنند.

در این میان باید به نقش مثلث موجود در منطقه با سه ضلع اسرائیل – ترکیه – قطر اشاره کرد و این سوال را طرح کرد که طرح جدید این مثلث چیست؟

«احمد الشریفی» کارشناس مسائل راهبردی در پاسخ به این سوال گفت: هیئت علمای مسلمانان در بیانیه خود از باز شدن صفحه جدیدی از درگیری‌ها سخن به میان آورده که نشان می‌دهد این امر با تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز آغاز و پس از آن به درگیری‌های مسلحانه کشیده می‌شود. تمام این اقدامات علیه روند سیاسی کشور است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در عراق اظهار داشت: آنچه که امروز در جریان است صفحه جدیدی از درگیری‌هایی است که در نهایت دقت و توجه برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی شده است. تنها بعد از چند ساعت از آغاز درگیری‌ها، «اسامة النجیفی» وارد میدان شد و خواستار بین‌المللی کردن این مسئله شد. این تحولات به طور پی در پی و طی زمان‌بندی‌های مشخصی روی می‌دهد. آنچه که اکنون در جریان است، زمینه سازی برای ایجاد یک نوار و کمربند سنی است که باید زمینه تجزیه و تقسیم عراق را فراهم آورد. هدف از این اقدام نیز دست‌یافتن به نفت و انرژی آن و رسیدن به سوریه تا دریای مدیترانه است.

وی افزود: استان‌های موصل، انبار، صلاح‌الدین و دیالی همگی در این نوار سنی تا دریای مدیترانه قراردارند و این یک معادله بین‌المللی است.

این کارشناس اظهار داشت: سران فهرست العراقیة که نیروهای ارتش عراق را به دلیل این درگیری‌ها سرزنش و محکوم کردند و هیچ موضعی در قبال افراد مسلحی که عزت ارتش عراق را نشانه رفتند، نگرفتند، از سوی طرف‌های خارجی وارد این میدان شده‌اند و نقش‌ها و مسئولیت‌های ویژه‌ای در راستای این طرح دارند. این سران با پول به پارلمان راه یافته‌اند و اکنون طرح‌های مختلف [حامیان خارجی خود را] اجرایی می‌کنند.

شریفی تصریح کرد: آنچه که در این استان‌های غربی روی می‌دهد، ارتباط نزدیکی با تحولات سوریه و مصر دارد. این حوادث بخش لاینفک طرح ترکی- قطری و اسرائیلی برای رسیدن به دریای مدیترانه است.

وی افزود: هدف از جریانات در مصر نیز رسیدن به سینا و شرق دلتا، در عراق رسیدن به استان‌های غربی و فرات و تحق رویای از نیل تا فرات صهیونیست‌ها در منطقه است.

این کارشناس امور سیاسی و مسائل راهبردی تاکید کرد: فهرست العراقیه نیز در این میان شاخه سیاسی هیئت علمای مسلمان است و برخی از اعضای این فهرست دارای ارتباطات مستقیمی با القاعده هستند.

وی از فهرست العراقیة به دلیل عدم محکوم کردن حمله افراد مسلح به نیروهای ارتش عراق انتقاد کرد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار