امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29250
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۳
تعداد بازدید: 106
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی در کویت که دیشب اعلام شد، نشان داد که شیعیان این کشور تنها موفق شدند به هشت ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی در کویت که دیشب اعلام شد، نشان داد که شیعیان این کشور تنها موفق شدند به هشت کرسی از پارلمان 50 کرسی کویت دست پیدا کنند. در انتخابات قبلی که در دسامبر گذشته برگزار شده بود، شیعیان توانسته بودند 17درصد کرسی‌ها را کسب کنند.

این انتخابات دومین انتخابات پارلمانی در هشت ماه اخیر و ششمین انتخابات پارلمانی از سال 2006 تاکنون بوده است، در این مدت شش بار به علت اختلافات سیاسی یا با تصمیم دستگاه قضایی این کشور مجلس نمایندگان کویت منحل شده است، دولت این کشور نیز در همین مدت 12 بار استعفا داده است.

لیبرال‌ها که پیش از این هیچ کرسی در مجلس نمایندگان این کشور نداشتند؛ دست کم به سه کرسی دست پیدا کردند، اسلامگرایان اهل تسنن نیز که در انتخابات قبلی ۵ کرسی در اختیار داشتند موفق شدند 7 کرسی را در پارلمان از آن خود کنند که با این نتیجه توانستند جایگاه خود را در پارلمان تقویت کنند.

پایگاه رسمی وزارت اطلاع رسانی کویت اعلام کرد که میزان مشارکت مردم در این انتخابات بالاتر رفته و به 52 و نیم درصد رسیده است، در حالی که در دوره پیشین تنها 40 درصد در انتخابات شرکت کرده بودند، این افزایش شرکت به این علت بود که عشایری که در دوره قبل انتخابات را تحریم کرده بودند، در این دوره پای صندوق‌های رأی رفتند.

300 کاندیدا در حالی برای رسیدن به کرسی‌های پارلمانی در این کشور رقابت کردند که تعداد بسیار کمی از آنها از میان مخالفان بودند و تنها 8 زن در میان آنها دیده می‌شدند. زنان کویتی از سال 2005 حق رأی دادن و نامزد شدن در انتخابات را پیدا کرده‌اند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار