امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2931
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 210
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید علیرضا مرندی امروز در همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران و سی‌و چهارمین بزرگداشت دکتر محمد قریب گفت: ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید علیرضا مرندی امروز در همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران و سی‌و چهارمین بزرگداشت دکتر محمد قریب گفت: اطفال آسیب‌پذیر هستند ولی در عین حال آینده‌ساز کشورند.

این متخصص کودکان ادامه داد: ما برای سلامت کودکان به سرمایه‌گذاری عظیمی نیاز داریم که علاوه بر آن کیفیت زندگی کودکان نیز باید در نظر گرفت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: امروزه با پیشرفت جامعه پزشکی و همچنین ارتقاء کیفیت زندگی، خیلی از مرگ و میرها کاهش یافته؛ اگر چه هنوز هم خیلی زیاد است.

مرندی به کیفیت زندگی کودک از مرحله انعقاد نطفه تا زایمان و تولد و بزرگسالی اشاره کرد و گفت: متأسفانه سزارین در کشور ما بلا شده است، روزگاری سزارین برای نجات جان جنین بود اما امروزه سزارین خسارت جدی در پی دارد و بسیاری از مشکلات تنفسی بر اثر سزارین در نوزادان به وجود می‌آید.

این متخصص کودکان ادامه داد: متأسفانه به خاطر عمل سزارین وزن تولد بچه‌ها کاهش پیدا کرده اگر چه در ظاهر جثه و ظاهر نوزاد خوب است اما کم توانی در مکیدن پستان و شیشه باعث شده که تمام تلاش نوزاد برای مکیدن هدر رود و در نتیجه وزن نوزاد کاهش بیابد از سوی دیگر بچه‌هایی که زودتر از 39 هفته یا در همان  39 هفته به دنیا می‌آیند با مشکلات تنفسی و عفونت‌های زیاد مواجهند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: ما باید در مسیر سلامت کودکان قدم برداریم و از لحظه اول تولد یک دغدغه خاطر و وسواس برای سلامت نوزاد داشته باشیم و سعی کنیم که تماس پوستی بچه با مادر را ایجاد کنیم چرا که این تماس می‌تواند ارتباط عاطفی قوی‌ بین مادر و فرزند ایجاد کند.

مرندی به تلاش تمام پزشکان در دوران جنگ تحمیلی و در زیر بمباران‌ها اشاره کرد و گفت: در آن ایام ما 35 هزار مرگ کودک بر اثر اسهال داشتیم که خدا را شکر امروزه بیشتر از 150 مرگ نداریم.

وی به بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: زندگی داخل رحمی جنین می تواند بعدها با مشکلات سنین بالا ارتباط  مستقیمی داشته باشد؛ علاوه بر آن بیماری‌های غیر واگیر نیز مهم است و مهمتر از هر دوی آنها، بعد روان و عاطفه و تکامل بچه‌ها است که نقش ما پزشکان در آموزش به والدین و یاد دادن راه و روش درست فرزند‌پروری بسیار مؤثر خواهد بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: مطالعات نشان داده مراقبت از لقاح تا سن 8 سالگی سرمایه‌گذاری عظیمی است و 60 درصد رشد مغزی در تمام طول حیات در سال اول 70تا 80 درصد تا3 سالگی و بیشتر از90 درصد تا هشت سالگی انجام می‌پذیرد.

مرندی به پزشکان کودکان ایران توصیه کرد که به عنوان راهنمایان اصلی و پرچمداران سلامت کودکان و نوزادان عمده وقت خود را صرف آموزش به والدین کنند که اگر این کار انجام نشود نوعی کم‌فروشی به حساب می‌آید.

این متخصص کودکان با بیان اینکه پزشکان کودک نسبت به همه کودکان مسئول هستند و می‌توانند تعیین کننده وضعیت سلامت آنها باشند، گفت: خوشبختانه تعداد مرگ و میر بچه‌های زیر یک سال به 18 در هزار رسیده که این از عمده‌ شاخص‌ها در ابتدای دهه 90 است.

وی به علت مرگ و میر کودکان در گذشته اشاره کرد و گفت: در گذشته علت مرگ و میر عمدتاً اسهال بود ؛ همچنین استفاده از آب آشامیدنی آلوده؛ اما امروزه متأسفانه مشکلات مادرزادی، کروموزومی، حوادث و سوانح از جمله علل مرگ و میر کودکان است.

وی حوادث ترافیکی را 43 درصد و بسته شدن راه تنفسی را 7 درصد در مرگ و میر کودکان مؤثر دانست و گفت: ما پزشکان می‌توانیم با آموزش به والدین تا حد زیادی از حوادث و سوانح جلوگیری کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به تغذیه با شیر مادر اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها باید بدانند که مصرف شیر مادر می‌توان زردی کودک را کاهش دهد.

وی به سوء تغذیه اشاره کرد و گفت: متأسفانه 56 درصد علت مرگ‌ و میرهای زیر 5 سال مستقیم و غیر مستقیم با سوء تغذیه در ارتباط است که امروزه سوء تغذیه در چاقی، لاغری و کم وزنی نمود پیدا کرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها