امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 29
۱۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29315
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۳
تعداد بازدید: 164
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «چان جولامون» سفیر تایلند در تاجیکستان ضمن دیدار با مقامات تاجیک مسائل مربوط به سفر رسمی «یینگلاک ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «چان جولامون» سفیر تایلند در تاجیکستان ضمن دیدار با مقامات تاجیک مسائل مربوط به سفر رسمی «یینگلاک شینا‌واترا» نخست‌وزیر کشورش را بررسی کرد.

وی افزود: سفر رسمی نخست‌وزیر تایلند با دعوت رئیس جمهور تاجیکستان و در حاشیه برنامه شرکت در کنفرانس بین‌المللی مسائل آب که به سرپرستی سازمان ملل در دوشنبه و در ماه آگوست برگزار خواهد شد، انجام می‌گیرد.

چان جولامون سفیر آکردیته «آستانه» نیز بوده ضمن این بازدید استوارنامه خود را به عنوان سفیر تایلند در تاجیکستان به «همراه‌خان ظریفی» وزیر امور خارجه این کشور تقدیم کرد.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان، سفیر تایلند ضمن دیدار با ظریفی مسائل توسعه روابط دوجانبه را نیز مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گفته این منبع، طرفین ضمن مذاکرات بر لزوم راه‌اندازی پروازهای مستقیم میان پایتخت‌های 2 کشور، تکمیل زمینه حقوقی روابط دوجانبه و انتصاب کنسول‌های افتخاری در کشورهای یکدیگر تأکید کردند.

به گفته منابع رسمی، سفیر تایلند موضوعات تدارک برنامه سفر نخست‌وزیر کشورش را در دیدارهایی با «شریف سعید» رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان و «گل شیرعلی» وزیر انرژی این کشور نیز مورد گفت‌وگو قرار داده‌ است.

این منابع تصریح کردند که ضمن این مذاکرات توافق شده است که در چارچوب برنامه بازدید «شیناواترا» نخست وزیر تایلند و هیئت همراه، اولین همایش تجار 2 کشور نیز در دوشنبه برگزار شود.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان، برگزاری همایش مشترک تجار برای آشنایی با ظرفیت‌های اقتصادی و ایجاد زمینه‌ سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی نمایشگاه اختصاصی به افزایش میزان مبادلات مالی و تجاری بین 2 کشور مساعدت خواهد کرد.

سفر نخست‌وزیر تایلند به «دوشنبه» درحالی انجام می‌گیرد که «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان در یک سفر رسمی به «بانکوک» در اردیبهشت ماه سال جاری، با مقامات عالی‌رتبه این کشور در زمینه‌های مختلف مذاکراتی انجام داد.

در پایان مذاکرات هیئت‌های رسمی و از سوی مقامات 2 کشور، اسنادی برای اجتناب از مالیات مضاعف و جلوگیری از موارد فرار از پرداخت مالیات بر درآمد و سرمایه به امضا رسیده است.

نفوذ آمریکا در مراکز آموزشی ازبکستان

«شل گرش» رئیس مرکز «مشارکت در امنیت جهانی» در دیدار با مقامات ازبکستان مهمترین مسائل منطقه‌ای در رابطه با امنیت را مورد بررسی قرار داد.

در این دیدار در خصوص تبادل دانشجو و کارآموزان ازبک بین مراکز مربوطه و اصلاحات در مؤسسات آموزشی ازبکستان گفت‌وگو شد و چشم‌انداز امنیت منطقه و توسعه پایدار مورد بررسی قرار گرفت.

مؤسسه مذکور در سال 1950 تأسیس شد که مهمترین مرکز آموزشی در نیویورک است و در حال حاضر پنج رشته آموزشی و بیش از 10 هزار دانشجو دارد.

وزیر خارجه تاجیکستان: دانشگاه‌های اسلامی به طلبه‌ها پول می‌دهند

بنابر گزارش خبرگزاری «تاج نیوز»، «همراه خان ظریفی» وزیر امور خارجه تاجیکستان گفت که جوانان تاجیک برای تحصیل علوم‌ روز مانند مهندسی و علوم فنی به کشورهای اسلامی نمی‌روند بلکه آنان برای تحصیل در رشته‌های دینی به این کشورها سفر می‌کنند، زیرا به آنها کمک‌های مادی می‌شود.

وی گفت: در دانشگاه‌های کشورهای اسلامی ده‌ها رشته تحصیلی مانند مهندسی، تاریخ و علوم فنی وجود دارد اما شهروندان ما برای تحصیل این رشته‌ها نمی‌روند، بلکه برای تحصیل در رشته‌های دینی که نیاز به آزمون و قبولی در آن ندارد، می‌روند.

ظریفی افزود: این درحالی است که برای دانشجویان رشته‌های امور دینی حتی شرایط و امتیازاتی فراهم می‌کنند تا خانواده‌هایشان را نیز با خود ببرند.

ظریفی خاطرنشان کرد که راه‌های رفتن برای تحصیل به کشورهای اسلامی تنها مستقیم از تاجیکستان نیست، بلکه شهروندان ما اول به روسیه می‌روند و بعد از آنجا یا از طریق کشورهای دیگر اقدام می‌کنند. 

وزیر امور خارجه تاجیکستان بیان کرد که اکنون شهروندان تاجیک در سوریه، هم برای دولت و هم برای مخالفان این کشور می‌جنگند.

حضور قاری نوجوان تاجیک در دور نهایی مسابقات قرآنی دوبی

«لقمان عبدول» قاری 12 ساله تاجیک به دور نهایی آزمون بهترین قاریان قرآن که قرار است 29 ژولای در دوبی برگزار شود، راه یافت.

بنابراین گزارش، این قاری نوجوان تاجیک 11 ژولای در مسابقه قرآن که با شرکت 90 نفر در دوبی برگزار شد، توانست به دور نهایی راه یابد.

لقمان عبدول به خبرنگاران گفت که حفظ قرآن را از شش سالگی شروع کرده و پس از شرکت در 3 آزمون تلاوت قرآن در تاجیکستان به این مرحله رسیده است.

وی که قصد دارد در آینده پزشک شود از نعمت پدر و مادر قاری قرآن برخوردار است.

ازبکستان ساخت خط آهن به دره فرغانه را آغاز کرد

در ازبکستان احداث راه‌آهن «انگرین- پاپ» که دره «فرغانه» را به بقیه کشورها متصل می‌سازد، شروع شده است.

دولت ازبکستان مدت طولانی است که در اندیشه ساخت راه‌آهن برقی در مسیر انگرین- پاپ که 125 کیلومتر طول دارد، می‌باشد.

«کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان در این رابطه عنوان کرد که این پروژه به فراهم‌سازی یک شبکه راه‌آهن ملی که تمام مناطق و نواحی ازبکستان را به هم متصل می‌کند، کمک خواهد کرد.

کریم‌اف خاطرنشان کرد که این طرح یکی از پروژه‌های استراتژیک محسوب می‌شود.

رئیس جمهور ازبکستان تصریح کرد که در سال 2016 ما ساخت‌ راه‌آهن را کامل و فرصت را برای رسیدن به دره فرغانه بویژه منطقه «اندیجان»، توسط قطار فراهم خواهیم کرد.

صدور گندم اضافی قزاقستان از مسیر چین

«سکتاش حسین‌اف» رئیس کمیته بازرسی دولتی وزارت کشاورزی قزاقستان از تصمیم کشورش برای صدور گندم اضافی خود از مسیر چین برای جنوب شرق آسیا خبر داد.

وی افزود: روند صادرات گندم قزاقستان به چین و از طریق این کشور به کشورهای جنوب شرق آسیا برنامه‌ریزی شده است.

به گفته وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی بودجه قزاقستان، برداشت غلات در سال جاری در این کشور به 15 میلیون تن رسیده و قزاقستان قصد دارد در سال تجاری 2012-2013، 7.1 میلیون تن گندم به کشورهای خارج صادر کند.

وی افزود: از آنجا که شرایط آب و هوایی سال جاری در قزاقستان متغییر بوده است، برداشت و جمع‌آوری غلات کمی به تأخیر افتاد.

وی همچنین تصریح کرد که بارندگی تابستان محیط خوبی برای رشد و توسعه محصولات زراعی در مناطق عمده تولید غلات فراهم کرد.

آغاز فصل حج عمره زائران ازبکستان در ماه مبارک رمضان

اولین گروه زائران ازبکستان متشکل از 255 نفر در تاریخ 22 ژولای (31 تیرماه) توسط پرواز شرکت «هواپیمایی ملی ازبکستان» عازم عربستان سعودی شدند.

تا تاریخ 12 آگوست 1831 نفر از ازبکستان برای انجام حج عمره به عربستان سفر خواهند کرد.

بنابر تصمیم خدمات مطبوعات کمیته امور مذهبی ازبکستان، در مدینه زائران ازبک چهار روز در هتل «صفو الموده» که 20 متر دورتر از حرم واقع گردیده اقامت خواهند یافت.

در آنجا آنان مسجد و آرامگاه حضرت محمد (ص) و همچنین دیگر مکان‌های تاریخی را زیارت خواهند کرد.

زائران ازبکستان در مکه به مدت شش روز در هتل «بشارالموده» که 800 متر فاصله از مسجد مکه واقع شده قرار خواهند گرفت.

ازبکستان؛ ادعای میزبانی کنگره فیفا در سال 2016

فدراسیون فوتبال ازبکستان در تاریخ 23 ژولای گزارش داد که ازبکستان به عنوان یکی از نامزدهای کنگره فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) در سال 2016 مطرح شد.

با توجه به گزارش فیفا بجز ازبکستان برای میزبانی این کنگره در سال 2016 هچنین کاستاریکا، کانادا، یونان، جامائیکا، اردن، کره جنوبی، مالزی، مکزیک، پاناما، آفریقای جنوبی، تایلند، ترکیه، امارات متحده عربی نیز داوطلب هستند.

در حال حاضر داوطلبان باید درخواست رسمی خود را به فیفا ارسال کنند و برنامه‌ریزی شده که انتخاب‌شدگان در جلسه کمیته اجرایی این سازمان در ماه دسامبر سال جاری تعیین خواهند شد.

10 کشور مدعی برگزاری کنگره در سال 2017 هستند و در سال 2013 کنگره فیفا در جزیره موریس برگزار شد.

در سال 2014، این رویداد قبل از شروع جام جهانی در سائو پائولوی برزیل برگزار خواهد شد.

تاریخ عید سعید فطر در تاجیکستان اعلام شد

براساس اطلاع مرکز اسلامی تاجیکستان، تاریخ عید سعید فطر در تاجیکستان 17 مردادماه اعلام شد.

مرکز اسلامی تاجیکستان با صدور بیانیه‌ای به همه مساجد و مراکز اسلامی تاجیکستان اعلام کرد که روز عید سعید  فطر در تاجیکستان 17 مرداد ماه یعنی هشت ماه آگوست می‌باشد.

برطبق قانون تاجیکستان روز عید فطر روز تعطیل اعلام شده است.

مسلمانان در پایان ماه مبارک رمضان عید سعید فطر را گرامی داشته و در این روز با دادن زکات و پرداخت فطریه به دیدن بزرگترها می‌روند.

پیام تسلیت «بردی‏ محمداف» به دولت و مردم چین و اسپانیا

رئیس جمهور ترکمنستان با ارسال پیامی جداگانه به رئیس جمهور چین و پادشاه اسپانیا به دلیل وقوع زمین لرزه در چین و سانحه قطار مسافربری در اسپانیا به دولت و ملت این کشورها تسلیت گفت.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز شنبه در گزارشی ضمن تأیید مطلب فوق، تصریح کرد که «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در پیامی به «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین برای زلزله‌ 6/6 درجه ریشتر که در استان «گانسو» به وقوع پیوست و سبب کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان این کشور و تخریب منازل مردم شده است،تسلیت گفت و با نزدیکان و بستگان این حادثه اظهار همدردی کرده‏ است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که زلزله 6.6 ریشتری در استان گانسو چین حداقل 94 کشته برجای گذاشت و این درحالی است که هزاران نفر از نیروهای پلیس، سربازان و مقامات دولتی چین برای جستجوی بازماندگان زلزله به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند.

براساس تحقیقات اولیه، زلزله چین تاکنون 887 نفر مجروح برجای گذاشته، همچنین پنج نفر دیگر ناپدید شده‌اند، پنج هزار و 700 خانه فرو ریخته و به 73 هزار خانه دیگر آسیب رسیده است.

رئیس جمهور ترکمنستان همچنین با ارسال پیامی دیگر به «خوآن کارلوس اول» پادشاه اسپانیا نیز به خاطر وقوع سانحه قطار مسافربری در این کشور، به خانواده و نزدیکان قربانیان این حادثه مرگبار تسلیت گفته است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها