امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29337
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۳۱
تعداد بازدید: 150
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم از ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم از شبکه یک سیما ضمن تسلیت ایام شهادت امام علی (ع) در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دولت‌های نهم و دهم متهم به بی‌برنامگی هستند و برخی مهمترین دلیل آن را نیز از بین رفتن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌دانند آیا شما از روز اول برنامه داشتید گفت: دولت 8 سال کار پرحجم انجام داده است و در حال حاضر می‌خواهد گزارش ارائه کند اما این 8 سال کار هدفمند و با نتایج گسترده در چند گزارش تلویزیونی نمی‌گنجد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما با مشورت با همکاران خود قالبی برای بیان مهمترین دستاوردهای این دولت تهیه کرده‌ایم ادامه داد: بنده در گزارش اول بحث عمومی دولت و در جلسه دوم مبانی نظری دولت، چرایی و علت اقدامات آن، نگاه دولت به عدالت، کرامت، انسان، حکومت و رابطه با مردم و همچنین خدمت‌رسانی را مطرح کردم.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به اینکه بنده در این برنامه کارهایی که برای اولین بار در این دولت اتفاق افتاد و  ابعاد ملی و جهانی داشت را بیان خواهم کرد اظهار داشت: بنده کارهای کلانی که نوآوری داشت و شرایط ملی و بین‌المللی را تحت تأثیر قرار داد بیان کرده و انشاءالله در یک برنامه نیز جلسه خداحافظی خواهد بود.

وی با اشاره به ارائه گزارش در جلسه کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب یادآور شد: من از همه همکارانم در سراسر کشور به خاطر اینکه ظرف مناسب معرفی خدمات آنها نیست عذرخواهی می‌کنم اما باید به مرور کار شده و در تاریخ ثبت شود.

وی با تأکید بر اینکه ما از روز اول می‌دانستیم که می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم و در تمام بخش‌ها با برنامه حرکت کردیم و این اولین دولت است که اینگونه بوده است تصریح کرد: ما حتی یک ساعت هم بی‌برنامه نبودیم اما نه اینکه صد در صد زوایا این گونه بوده اما جهت‌گیری کلی و عناوین اصلی برنامه‌ها را می‌دانستیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه می‌گویند دولت می‌خواهد خلاف برنامه انجام دهد گفت: مگر برنامه فقط در سازمان مدیریت است؟ تمام وزارتخانه‌ها معاون برنامه‌ریزی دارند و خود دولت نیز برنامه دارد، معاونت وزیر معاون رئیس جمهور است و معاونت برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور است.

وی افزود: طبق اصل 126 قانون اساسی امور برنامه، بودجه، اداری، استخدامی مستقیماً زیرنظر رئیس جمهور است و رئیس جمهور می‌تواند به کسی واگذار کند؛ ما در جهت احیای قانون اساسی گفتیم که این معاون رئیس جمهور است و یک نهاد مستقل از رئیس جمهور نیست نه اینکه ساختار آن را به هم زده باشیم بلکه ساختار آن سر جای خودش است و فکر و برنامه‌ریزی می‌کند، قانون بودجه و برنامه را تهیه و نظارت می کند و گزارش تهیه می‌کند و همان کارکردها را دارد.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: اما این کارکردها هدفمندتر است، یعنی الان مجموعه معاونت برنامه‌ریزی، معاون رئیس جمهور است، یعنی یک اصل قانون اساسی احیا شده است حال فکر می‌کنم برنامه‌ریزی یک عنوان است که در این صورت ما می‌توانیم صد عنوان درست کنیم و اسم‌های خیلی خوبی بر روی آن بگذاریم اما چیزی از آن در نمی‌آید چرا که محتوا مهم است یعنی اینکه چه چیزی از آن سازمان خواسته شود و آن سازمان چگونه هم‌افزا و هدفمند عمل کند.

*از کوچکترین سطوح مدیریتی کار خود را آغاز کرده ‌ام

رئیس جمهور تصریح کرد: قانون هم همینطور است ما اهتمام ویژه‌ای به قانون داشته‌ایم بنده یک یادآوری کنم بالاخره این خادم کوچک که در حضور ملت گزارش می‌دهد باید بگویم بنده از کوچکترین سطوح مدیریتی کار خود را شروع کردم، یعنی از معاون فرماندار و بخشدار منطقه ساختارهای اجرایی و نیازهای کشور را دیده‌ام و قانون و چرخش‌ها را دیده‌ام و تقریباً همه رده‌ها را تجربه کرده‌ام که آخرین آنها شهرداری تهران قبل از ریاست جمهوری است.

* از همان ابتدا معتقد بودم کشور باید براساس قوانین جامع و مادر اداره شود

وی یادآور شد: بنده هم نیازهای کشور را می‌شناسم و از همان اول معتقد بودیم کشور باید براساس قوانین جامع، زیربنایی و مادر اداره شود؛ بدون قانون پایه که جهت‌ها را معلوم کند باید تنها در سر و کله هم زد؛ یکی از اقدامات ویژه این دولت تلاش برای تدوین لوایح قانونی، پایه و مادر کشور است که تقریباً قریب به اتفاق پایه قوانین مادر کشور غیر از بانکداری غیرربا، همه‌اش مربوط به این دوره است.

احمدی‌نژاد با اشاره به چند مورد از این قوانین افزود: برای اولین بار لایحه اصل 44 به مجلس داده شد، در دولت نهم که تکلیف اقتصاد کشور را معلوم کرد و 25 سال دعوا بود ما سرمایه‌داری هستیم، سوسیالیستی هستیم که در واقع دعواهای زرگری بود که این لایحه تکلیف را روشن کرد البته من الان نمی‌خواهم بگویم سرمایه‌دار یا سوسیالیست هستید اما دعوا تمام شد و مسیر مشخص شده است.

رئیس جمهور بر همین  اساس گفت که رقابت، مالکیت، سرمایه و سرمایه‌گذاری، بازار و خرید و فروش مشخص شد و این در دولت نهم اتفاق افتاد.

* عدم شفافیت در اقتصاد از موانع اصلی برنامه‌ریزی و پیشرفت است

رئیس جمهور در ادامه به لایحه مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: این لایحه جزء کارهای زیربنایی است که اقتصاد کشور را شفاف می‌کند چرا که اقتصادی که شفاف نباشد قابل برنامه‌ریزی نیست و از موانع اصلی برنامه‌ریزی و پیشرفت عدم شفافیت در اقتصاد است.

وی یادآور شد: این لایحه اولاً درآمد برای دولت است و مهمتر از آن شفاف‌سازی اقتصادی است و دیدیم که چه کسانی مخالفت کردند برای اینکه شفاف نشود؛ ما برای تأمین مسکن مردم به مجلس لایحه دادیم و یکبار برای همیشه گفتیم دولت در این مسیر باید حرکت کند و در مواردی نیز حمایت داشته باشد و اینکه طرح‌ها را چگونه تهیه کند و وزارت مسکن و شورای عالی شهرسازی چه کار کند.

احمدی‌نژاد در ادامه به لایحه مدیریت حمل‌ و نقل و سوخت اشاره کرد که جزء کارهای اصلی است و گفت: این لایحه در دولت نهم تهیه شد و آن به مجلس ارائه شد.

رئیس جمهور همچنین به لایحه هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: این لایحه یک تحول بزرگ اقتصادی است چون از قوانین پایه است و همه اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: لایحه تحول در امور گمرکی مورد دیگری است که در این دولت شکل گرفت؛ قانون جامع آب و خاک و قانون مبارزه با پول‌شویی همه از این دولت بوده است؛ لایحه جامع مالیاتی را نیز ما تهیه کردیم که حدود یک سال است در مجلس است و این از قوانین اصلی است.
* این دولت قانون‌مدارترین دولت تاریخ است
احمدی‌نژاد یادآور شد: البته تلاش‌هایی کردیم بعضی قوانین به تصویب برسد اما نشد که مهم نیست، بالاخره این موارد انجام شده است و در حال حاضر تکلیف کشور در بخش‌های فراوانی روشن است و اینکه در صنعت، کشاورزی، مسکن، حمل‌ونقل و مالیات چکار باید کرد؟ و این کار بزرگی است که دولت در مسیر قانون انجام داده است و این دولت قانون‌مدارترین دولت تاریخ است.
*در این 8 سال از چراغ قرمز عبور نکرده ایم
رئیس جمهور یادآور شد: بالاخره قانون‌مداری یک دولت را نباید در دعواهای سیاسی جستجو کرد بلکه باید در عمل جستجو کرد، بنده به یاد نمی‌آورم در این 8 سال که قبل از آن هم همینطور است ما از چراغ قرمز عبور کرده باشیم با اینکه بنده مسئولین سطوح گوناگون را می‌بینم که راحت عبور می‌کند یا از خط ویژه عبور کرده باشیم و بنده به مردم می‌گویم تاکنون از خط ویژه عبور نکردم و این به خاطر احترام به قانون بوده است.
وی یادآور شد: بنده به عنوان رئیس جمهور مجری قانون اساسی هستم و سوگند خورده‌ام حافظ قانون اساسی باشم و پاسدار آنها شوم معلوم است هر جا ببینم خلاف قانون اساسی باشد مقاومت کنم و این نامش قانون‌گریزی نیست بلکه حفاظت از قانون است، قانون اساسی اهم قانون و ام قانون است و در واقع مادر همه قوانین به شمار می‌رود و اگر این سست شود چیزی در کشور باقی نمی‌ماند و رئیس جمهور موظف است از آن دفاع کند.
احمدی‌نژاد اظهار داشت: هر چه نوشتند که آدم نمی‌تواند بپذیرد و مسئولم که در آنجا نپذیرم و این عین قانون‌مداری است که بگویم این خلاف قانون اساسی است و من به عنوان نماینده ملت به این مصوبه معترض هستم و این به معنای قانون‌گریزی نیست بلکه قانون گریزی را کسانی انجام می‌دهند که هر روز برای خود یک جور تفسیر می‌کنند و هر طور دلشان می‌خواهد عمل می‌کنند. یک مورد علیه دولت نتوانستند اثبات کنند با اینکه همه دستگاه‌های نظارتی تجهیز شدند تا دولت را متهم و اثبات کنند که چنین موردی است  اما تا الان نتوانستند.
*قوانین را نه تنها محترم بلکه مقدس می دانیم
رئیس جمهور گفت: دولت مر قوانین را  اجرا می‌کند ما قوانین را نه تنها محترم بلکه تا حدی مقدس می‌دانیم و به همین خاطر اصرار داریم قانون باید درست نوشته شود و قانون اساسی باید رعایت شود اینهایی که متهم می‌کنند می‌خواهند بپوشانند و کارهای خود را انجام دهند.
رئیس جمهور با این قانون بالا آمده و اگر بخواهد ‌آن را زیر پا بگذارد خود را زیر پا گذاشته است.
ادامه دارد ...
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها