امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29345
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم از ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم از شبکه یک سیما ضمن تسلیت ایام شهادت امام علی (ع) در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دولت‌های نهم و دهم متهم به بی‌برنامگی هستند و برخی مهمترین دلیل آن را نیز از بین رفتن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌دانند آیا شما از روز اول برنامه داشتید گفت: دولت 8 سال کار پرحجم انجام داده است و در حال حاضر می‌خواهد گزارش ارائه کند اما این 8 سال کار هدفمند و با نتایج گسترده در چند گزارش تلویزیونی نمی‌گنجد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما با مشورت با همکاران خود قالبی برای بیان مهمترین دستاوردهای این دولت تهیه کرده‌ایم ادامه داد: بنده در گزارش اول بحث عمومی دولت و در جلسه دوم مبانی نظری دولت، چرایی و علت اقدامات آن، نگاه دولت به عدالت، کرامت، انسان، حکومت و رابطه با مردم و همچنین خدمت‌رسانی را مطرح کردم.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به اینکه بنده در این برنامه کارهایی که برای اولین بار در این دولت اتفاق افتاد و  ابعاد ملی و جهانی داشت را بیان خواهم کرد اظهار داشت: بنده کارهای کلانی که نوآوری داشت و شرایط ملی و بین‌المللی را تحت تأثیر قرار داد بیان کرده و انشاءالله در یک برنامه نیز جلسه خداحافظی خواهد بود.

وی با اشاره به ارائه گزارش در جلسه کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب یادآور شد: من از همه همکارانم در سراسر کشور به خاطر اینکه ظرف مناسب معرفی خدمات آنها نیست عذرخواهی می‌کنم اما باید به مرور کار شده و در تاریخ ثبت شود.

وی با تأکید بر اینکه ما از روز اول می‌دانستیم که می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم و در تمام بخش‌ها با برنامه حرکت کردیم و این اولین دولت است که اینگونه بوده است تصریح کرد: ما حتی یک ساعت هم بی‌برنامه نبودیم اما نه اینکه صد در صد زوایا این گونه بوده اما جهت‌گیری کلی و عناوین اصلی برنامه‌ها را می‌دانستیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه می‌گویند دولت می‌خواهد خلاف برنامه انجام دهد گفت: مگر برنامه فقط در سازمان مدیریت است؟ تمام وزارتخانه‌ها معاون برنامه‌ریزی دارند و خود دولت نیز برنامه دارد، معاونت وزیر معاون رئیس جمهور است و معاونت برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور است.

وی افزود: طبق اصل 126 قانون اساسی امور برنامه، بودجه، اداری، استخدامی مستقیماً زیرنظر رئیس جمهور است و رئیس جمهور می‌تواند به کسی واگذار کند؛ ما در جهت احیای قانون اساسی گفتیم که این معاون رئیس جمهور است و یک نهاد مستقل از رئیس جمهور نیست نه اینکه ساختار آن را به هم زده باشیم بلکه ساختار آن سر جای خودش است و فکر و برنامه‌ریزی می‌کند، قانون بودجه و برنامه را تهیه و نظارت می کند و گزارش تهیه می‌کند و همان کارکردها را دارد.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: اما این کارکردها هدفمندتر است، یعنی الان مجموعه معاونت برنامه‌ریزی، معاون رئیس جمهور است، یعنی یک اصل قانون اساسی احیا شده است حال فکر می‌کنم برنامه‌ریزی یک عنوان است که در این صورت ما می‌توانیم صد عنوان درست کنیم و اسم‌های خیلی خوبی بر روی آن بگذاریم اما چیزی از آن در نمی‌آید چرا که محتوا مهم است یعنی اینکه چه چیزی از آن سازمان خواسته شود و آن سازمان چگونه هم‌افزا و هدفمند عمل کند.

*از کوچکترین سطوح مدیریتی کار خود را آغاز کرده ‌ام

رئیس جمهور تصریح کرد: قانون هم همینطور است ما اهتمام ویژه‌ای به قانون داشته‌ایم بنده یک یادآوری کنم بالاخره این خادم کوچک که در حضور ملت گزارش می‌دهد باید بگویم بنده از کوچکترین سطوح مدیریتی کار خود را شروع کردم، یعنی از معاون فرماندار و بخشدار منطقه ساختارهای اجرایی و نیازهای کشور را دیده‌ام و قانون و چرخش‌ها را دیده‌ام و تقریباً همه رده‌ها را تجربه کرده‌ام که آخرین آنها شهرداری تهران قبل از ریاست جمهوری است.

* از همان ابتدا معتقد بودم کشور باید براساس قوانین جامع و مادر اداره شود

وی یادآور شد: بنده هم نیازهای کشور را می‌شناسم و از همان اول معتقد بودیم کشور باید براساس قوانین جامع، زیربنایی و مادر اداره شود؛ بدون قانون پایه که جهت‌ها را معلوم کند باید تنها در سر و کله هم زد؛ یکی از اقدامات ویژه این دولت تلاش برای تدوین لوایح قانونی، پایه و مادر کشور است که تقریباً قریب به اتفاق پایه قوانین مادر کشور غیر از بانکداری غیرربا، همه‌اش مربوط به این دوره است.

احمدی‌نژاد با اشاره به چند مورد از این قوانین افزود: برای اولین بار لایحه اصل 44 به مجلس داده شد، در دولت نهم که تکلیف اقتصاد کشور را معلوم کرد و 25 سال دعوا بود ما سرمایه‌داری هستیم، سوسیالیستی هستیم که در واقع دعواهای زرگری بود که این لایحه تکلیف را روشن کرد البته من الان نمی‌خواهم بگویم سرمایه‌دار یا سوسیالیست هستید اما دعوا تمام شد و مسیر مشخص شده است.

رئیس جمهور بر همین  اساس گفت که رقابت، مالکیت، سرمایه و سرمایه‌گذاری، بازار و خرید و فروش مشخص شد و این در دولت نهم اتفاق افتاد.

* عدم شفافیت در اقتصاد از موانع اصلی برنامه‌ریزی و پیشرفت است

رئیس جمهور در ادامه به لایحه مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: این لایحه جزء کارهای زیربنایی است که اقتصاد کشور را شفاف می‌کند چرا که اقتصادی که شفاف نباشد قابل برنامه‌ریزی نیست و از موانع اصلی برنامه‌ریزی و پیشرفت عدم شفافیت در اقتصاد است.

وی یادآور شد: این لایحه اولاً درآمد برای دولت است و مهمتر از آن شفاف‌سازی اقتصادی است و دیدیم که چه کسانی مخالفت کردند برای اینکه شفاف نشود؛ ما برای تأمین مسکن مردم به مجلس لایحه دادیم و یکبار برای همیشه گفتیم دولت در این مسیر باید حرکت کند و در مواردی نیز حمایت داشته باشد و اینکه طرح‌ها را چگونه تهیه کند و وزارت مسکن و شورای عالی شهرسازی چه کار کند.

احمدی‌نژاد در ادامه به لایحه مدیریت حمل‌ و نقل و سوخت اشاره کرد که جزء کارهای اصلی است و گفت: این لایحه در دولت نهم تهیه شد و آن به مجلس ارائه شد.

رئیس جمهور همچنین به لایحه هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: این لایحه یک تحول بزرگ اقتصادی است چون از قوانین پایه است و همه اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: لایحه تحول در امور گمرکی مورد دیگری است که در این دولت شکل گرفت؛ قانون جامع آب و خاک و قانون مبارزه با پول‌شویی همه از این دولت بوده است؛ لایحه جامع مالیاتی را نیز ما تهیه کردیم که حدود یک سال است در مجلس است و این از قوانین اصلی است.

* این دولت قانون‌مدارترین دولت تاریخ است

احمدی‌نژاد یادآور شد: البته تلاش‌هایی کردیم بعضی قوانین به تصویب برسد اما نشد که مهم نیست، بالاخره این موارد انجام شده است و در حال حاضر تکلیف کشور در بخش‌های فراوانی روشن است و اینکه در صنعت، کشاورزی، مسکن، حمل‌ونقل و مالیات چکار باید کرد؟ و این کار بزرگی است که دولت در مسیر قانون انجام داده است و این دولت قانون‌مدارترین دولت تاریخ است.

*در این 8 سال از چراغ قرمز عبور نکرده ایم

رئیس جمهور یادآور شد: بالاخره قانون‌مداری یک دولت را نباید در دعواهای سیاسی جستجو کرد بلکه باید در عمل جستجو کرد، بنده به یاد نمی‌آورم در این 8 سال که قبل از آن هم همینطور است ما از چراغ قرمز عبور کرده باشیم با اینکه بنده مسئولین سطوح گوناگون را می‌بینم که راحت عبور می‌کند یا از خط ویژه عبور کرده باشیم و بنده به مردم می‌گویم تاکنون از خط ویژه عبور نکردم و این به خاطر احترام به قانون بوده است.

وی یادآور شد: بنده به عنوان رئیس جمهور مجری قانون اساسی هستم و سوگند خورده‌ام حافظ قانون اساسی باشم و پاسدار آنها شوم معلوم است هر جا ببینم خلاف قانون اساسی باشد مقاومت کنم و این نامش قانون‌گریزی نیست بلکه حفاظت از قانون است، قانون اساسی اهم قانون و ام قانون است و در واقع مادر همه قوانین به شمار می‌رود و اگر این سست شود چیزی در کشور باقی نمی‌ماند و رئیس جمهور موظف است از آن دفاع کند.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: هر چه نوشتند که آدم نمی‌تواند بپذیرد و مسئولم که در آنجا نپذیرم و این عین قانون‌مداری است که بگویم این خلاف قانون اساسی است و من به عنوان نماینده ملت به این مصوبه معترض هستم و این به معنای قانون‌گریزی نیست بلکه قانون گریزی را کسانی انجام می‌دهند که هر روز برای خود یک جور تفسیر می‌کنند و هر طور دلشان می‌خواهد عمل می‌کنند. یک مورد علیه دولت نتوانستند اثبات کنند با اینکه همه دستگاه‌های نظارتی تجهیز شدند تا دولت را متهم و اثبات کنند که چنین موردی است  اما تا الان نتوانستند.

*قوانین را نه تنها محترم بلکه مقدس می دانیم

رئیس جمهور گفت: دولت مر قوانین را  اجرا می‌کند ما قوانین را نه تنها محترم بلکه تا حدی مقدس می‌دانیم و به همین خاطر اصرار داریم قانون باید درست نوشته شود و قانون اساسی باید رعایت شود اینهایی که متهم می‌کنند می‌خواهند بپوشانند و کارهای خود را انجام دهند.

رئیس جمهور با این قانون بالا آمده و اگر بخواهد ‌آن را زیر پا بگذارد خود را زیر پا گذاشته است.

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به اینکه مهم‌ترین قوانین کشور در این دولت تنظیم و تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است، گفت: پایه اداره و پیشرفت کشور در این دوره ریخته شد.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه دولت بیشتر به کارهای روبنایی می‌پردازد تا کارهای زیربنایی، گفت: ایجاد سیستمی که تنها بتواند از طریق مجاری دیوان‌سالاری به مشکلات مردم رسیدگی کند یک آرزو است.

*من مخالف له شدن مردم در مسیر توسعه هستم

رئیس جمهور ادامه داد:من بعید می‌دانم شخصی از مردم عادی مانند ما بتواند ادعا کند که خواهد توانست چنین سیستمی را ایجاد کند ما همه آدم‌های ناقصی هستیم، آیا سیستم آمریکا به این شکل است یعنی سیستم به گونه‌ای می‌چرخد که همه به حق خود می‌رسند؟ یعنی در آنجا فاصله طبقاتی پیدا نمی‌شود؟ اروپا به این گونه است؟ آیا نظام تصمیم‌گیری ما یکپارچه است؟ یعنی شما اگر ایده‌ درستی داشته باشید می‌توانید آن را به همان صورت جلو ببرید؟ در این پیچ‌و‌خم‌ها این ایده زخم برمی‌دارد. این زخم‌ها یعنی تبعات اجتماعی و این تبعات اجتماعی به داخل زندگی مردم می‌رود.

وی افزود:‌ ما باید فصلی برای جبران آن بگذاریم و اتفاقاً این عین نگاه زیربنایی است. من مخالف دیدگاهی هستم که می‌گوید باید در مسیر توسعه برخی از مردم له شوند. چون نگاه انسانی نیست توسعه برای مردم است یعنی ما مردم را له کنیم تا توسعه ایجاد شود.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در شب‌های شهادت حضرت امیرالمؤمنین (ع) به سر می‌بریم و ایشان خود فرمودند که مبادا کارهای مهم شما را از کارهای جزیی مربوط به تک‌تک مردم منصرف کند، چرا که مردم در چنین ساختارهایی دچار مشکل می‌شوند.

*دولت 37 تا 38 میلیون نامه را جواب داده است

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه دولت 37 تا 38 میلیون نامه را جواب داده است، گفت: نه تنها دولت از کارهای زیربنایی باز نمانده است بلکه در هر بخشی چند برابر مدت مشابه کار شده است. بزرگترین اصلاحات ساختاری همچون اصل 44، مالیات بر ارزش افزوده، خصوصی‌سازی، هدفمندی، کارهای زیربنایی و عمرانی در این دولت انجام شده است.

وی افزود: شما اگر بخواهید اقتصاد را درست کنید باید تولید را سامان دهید و مقدمه تولید ایجاد زیرساخت است. اگر گاز، انرژی، راه  و حمل‌ و نقل نباشد تولید چه معنایی دارد؟

رئیس جمهور ادامه داد: در بحث اجرای اصل 44 که قانون بسیار وسیعی نیز هست 14 نهاد و دو واحد جدید تأسیس شده است. طی 15 سال پیش از این دولت نزدیک به دو هزار و 700 میلیارد تومان، میزان واگذاری بوده است اما این میزان واگذاری در دولت جدید به 116 میلیارد تومان رسیده و همه آن شفاف است. آن چیزی که در قالب سهام عدالت، بورس و تهاتر برای پروژه‌های عمرانی واگذار شده و همه معلوم است.

*تشکیل صندوق توسعه ملی با 52 میلیارد دلار موجودی

احمدی‌نژاد گفت:‌اجرای اصل 44 یک کار زیربنایی است چرا که پایه‌های اقتصاد متحول شد.

وی با اشاره به اینکه ای کاش اجازه می‌دادند طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها اجرا می‌شد، افزود: این طرح تمام بخش‌های اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است و یک کار زیربنایی است.

رئیس جمهور ادامه داد: ما برای پشتیبانی از تولید، صندوق توسعه ملی را تشکیل دادیم و هم‌اکنون 52 میلیارد دلار هم ذخیره دارد.

وی افزود: ما زمانی که در برنامه عمل می‌کنیم توجه‌‌مان به نکات پایه و درگیر در زندگی مردم است. به عنوان مثال ما در همان سال اول گفتیم که اگر دولت محصولی را از گندم‌کار می‌خرد باید در همان زمان و بلافاصله پول آن را بدهد. ما در همین حوزه بدهی‌هایی داشتیم که از سال 72 پرداخت نشده بود اگر قرار است کشاورزی رشد کند گام اول آن تقویت کشاورزان است.

احمدی‌نژاد گفت: من نمی‌گویم وضعیت کشاورزان مطلوب است اما وضع خیلی عوض شده است و این حاصل کار زیربنایی است. دولت نقاط کلیدی اقتصاد را دستکاری کرد که می‌توان به مالیات، هدفمندی و اصل 44 اشاره کرد و من در این 27 و 28 سال بعد از انقلاب سراغ ندارم که اینقدر کار زیربنایی درباره اقتصاد شده باشد.

وی افزود: ما با ایجاد بانک قرض‌الحسنه مهر امام رضا قرض‌الحسنه را به بدنه اجتماعی آوردیم ما برای اولین‌بار ستاد کشاورزی در کشور تشکیل دادیم و من در جلسات آن شرکت می‌کردم و به قطعیت به هر استان رسیدگی می‌کردم.

*صادرات غیر نفتی با واردات برای اولین بار مساوی شد

رئیس جمهور گفت: به خاطر اینکه کار زیربنایی در کشور انجام شد برای اولین بار و در چهار ماهه اخیر میزان صادرات نفتی با واردات غیر نفتی مساوی شد. برخی فراموش کردند که زمانی 200 میلیون دلار صادرات غیرنفتی بالا می‌رفت چه جشنی در این کشور می‌گرفتند.

احمدی‌نژاد گفت: وقتی ما دولت را تحویل گرفتیم 7 میلیارد صادرات غیر نفتی و 36 میلیارد واردات بود، الان صادرات و واردات مساوی شده است و پشت این یعنی توسعه تولید و تولید تنها با کارهای زیربنایی گسترش می‌یابد اینها همه همدیگر را تأیید می‌کنند.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: کدام دولت در گذشته توانسته صادرات غیر نفتی را اینقدر افزایش دهد. ما از همان روز اول با برنامه وارد شدیم و ما چندین جلسه با صادر کنندگان غیر نفتی داشتیم تا گیرها و نواقص را برطرف کنیم و این حرکت هم‌اکنون آغاز شد است.

وی افزود: 8 سال پیش تلفن موبایل در این کشور 2 میلیون تومان بود ولی شما هم‌اکنون می‌توانید با 2 هزار و 500 تومان خط تلفن را بگیرید.

رئیس جمهور ادامه داد: این حاصل نگاه برنامه‌ای است و نمی‌توان به آن نگاه سطحی داشت.

*عزل و نصب ها نیز بر اساس برنامه بوده است

رئیس‌جمهور کشورمان در پاسخ به این پرسش مجری که آیا عزل و نصب‌هایی که در دولت صورت گرفته نشان از برنامه‌دار بودن دولت بوده است؟ گفت: قطعاً نشانه برنامه است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ما اگر برنامه نداشته باشیم ضرورتی به وجود تغییر نیز احساس نخواهد شد. بهترین‌ مربی‌های فوتبال نیز حداکثر تغییر را در زمین صورت می‌دهند، بنابراین تغییر مهم نیست، هدف و نتیجه مهم است.

وی با بیان اینکه باید به مجموعه نتیجه‌گیری توجه داشت، خاطرنشان کرد: بعضی‌ها بر این اصرار دارند که فلان شخص حتماً باید باشد اما بنده از همان ابتدا گفتم که ما اصالت را به این نمی‌دهیم که شخصی حتماً باید مدیر باشد بلکه اصالت به کاری است که باید برای مردم و کشور انجام شود و ما همه چیز را با این می‌سنجیم.

رئیس‌جمهور کشورمان ادامه داد:‌ اگر شخصی که در پست مدیریتی قرار دارد هماهنگ جلو می‌رود دست وی را می‌بوسیم ولی اگر هماهنگ نبود باز هم دست وی را می‌بوسیم ولی می‌گوییم جایت را با شخص دیگری تعویض کن. بنابراین با کسی نیز دعوایی نداریم. نگاهمان نیز جناحی و سیاسی نبوده است. بنده هیچ وقت توضیح هم ندادم اما گفته‌ام که بالاخره ما اهداف روشنی داریم و این هدف برای ما مهم است نه پست اشخاص.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه هیچکس برای پست خلق نشده است، تأکید کرد: پست حق کسی نیست، بلکه حق، همان هدفی است که متعلق به همه مردم است.

*در آرزوی عدالت مطلق هستیم

وی در مورد عدالت و رسیدن به شاخص‌های این مقوله در دولت دهم و نهم نیز گفت: وقتی از عدالت سخن می‌گوییم باید توجه داشت که عدالت یک هدف آرمانی است و ما در عدالت با دو مقوله نسبی و مطلق روبرو هستیم. آنچه که ما در آرزوی آن هستیم و برای آن نیز تلاش می‌کنیم، عدالت مطلق است که توسط انسان کامل که تجلی عدالت است تحقق می‌یابد و ما در آرزوی آن هستیم.

رئیس‌ قوه مجریه اضافه کرد: ما در جهت عدالت تلاش می‌کنیم و می‌دویم. دولت نهم و هم نیز کارهای زیادی انجام داده که نتایج آن معلوم است و در آن تردیدی نیست.

احمدی‌نژاد به اقدامات دولت نظیر سهام عدالت اشاره و تصریح کرد: چون دولت کارهای بزرگی انجام داده بنابراین می‌گوییم این کارها چیزی نیست. حال کسی که کاری انجام نداده است قبلاً می‌گوید این چیزی نیست ما هم می‌گوییم بسیار خوب لابد این نمی‌داند کار یعنی چه، اما آنهایی که درگیر کار بودند بگویند چیزی نیست جای تعجب است.

وی افزود: شناسایی 45میلیون انسان و سهام و سازماندهی آنان در قالب شرکت‌ها و سهام‌ها را به حسابشان بریزید بزرگترین کار اجرایی و نرم‌افزاری تاریخ ایران است.

رئیس‌جمهور کشورمان هدفمندی یارانه‌ها را توزیع ثروت در کشور برشمرد و اظهار داشت: یارانه مسکن و مسکن مهر باعث شد چند میلیون مسکن به لایه‌های پائین بیاید. بنگاه‌های کوچک نیز مربوط به طبقات پائین بوده است یعنی ما چند بار ثروت را توزیع کرده‌ایم و حقوق بازنشستگان، کارکنان رده پائین همه افزایش داشته است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ما حتی به زندانیان نیز توجه داشته‌ایم، چون عدالت این را می‌خواهد. وقتی می‌گوییم زندانیان منظورمان زندانیان معسر است و منظور از معسر نیز زندانیان است که اشتباهی کرده که سبب بدهکاری وی شده و الآن نیز نمی‌توانند این مبلغ را پرداخت کنند و ناتوان است اما دولت پشتیبانی کرد و بیش از 20 هزار نفر در دولت نهم و دهم آزاد شدند.

وی با تأکید بر اینکه ما قرض‌الحسنه‌های خرد را در کشور توسعه دادیم، گفت: ما قرض‌الحسنه‌های خرد را به لایه‌های پائین اجتماعی بردیم که نتیجه آن سبب کاهش ضریب جینی شد و این شاخصی است که همه آن را می‌شناسند و من چون قبلاً این را گفته‌ام دیگر تکرار نمی‌کنم.

وی با بیان اینکه ما امروز تقریباً بر روی هدف برنامه قرار داریم تصریح کرد: نسبت مخارج دهک بالای درآمدی با پائین درآمدی برای اولین‌بار در تاریخ به زیر 10 رسید یعنی 10 درصد بیش از بیشترین خرج کننده به 10 درصد کمترین خرج کننده که به زیر 10 رسیده است که این اتفاق بزرگی است در حالیکه مصرف کل نیز افزایش داشته است و این بر همه روشن است چرا که ما سالانه بین 9 تا 10 درصد رشد مصرف در بخش‌های گوناگون داشته‌ایم.

رئیس‌جمهور کشورمان اضافه کرد: مصرف افزایش داشته، ضریب جینی و نسبت نیز کاهش پیدا کرده است که این به معنی حرکت به سمت عدالت است. البته وقتی دایره مدیریت شکسته می‌شود خود به خود یک فرصتی برای عدالت درست می‌شود.

وی در مورد اقدامات دولت در حوزه علم و فناوری نیز توضیح داد و در پاسخ این سؤال مجری مبنی بر اینکه به دولت شما اتهام می‌زنند که نخبگان به حاشیه رانده شدند گفت: من خودم یک دانشگاهی‌ام حال نمی‌دانم جزو نخبگان محسوب می‌شوم یا خیر.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: ما هیچ وقت سعی نکردیم از تعابیر استفاده کنیم که معیار مشخصی ندارد. چرا که بعضی‌ها تعاریفی مطرح می‌کنند که معیارشان توسط خود آنان تعیین می‌شود. بنابراین ما همواره حرف‌هایی زدیم که با یک معیار روشن مورد قبول همگان قابل اندازه‌گیری است.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: ما سطح سواد و تحصیلات اعضای دولت را بررسی می‌کنیم بنابراین از همه دولت‌های قبل بالاتر هستیم و بیش از نیمی از اعضای دولت عضو هیئت علمی دانشگاه هستند و در رشته تخصصی خود امروز کار می‌کنند. ما شش تا استاد تمام در دولت داریم البته مدارکی جدی‌جدی و دکترای واقعی. کسانی که درس خوانده‌اند و بی‌خوابی کشیده‌اند.

وی تصریح کرد: یک دولت دانشگاهی سر کار آمد بنابراین اولین انتظار از این دولت این بود که علم رشد کند و بنده نیز بیش از 100 بار این را گفته‌ام که اگر بخواهیم پیشرفت کنیم پایه آن پیشرفت علمی است. چرا که اگر پیشرفت علمی نکنیم بقیه بخش‌ها به جایی نمی‌رسد. بنابراین معتقدم کشور را باید عالمانه اداره کرد.

رئیس‌جمهور گفت: کلی دستاورد داریم که دارای استاندارد است و حجم آن نیز زیاد است .

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود با تأکید براینکه قانون به عنوان یک دیدگاه محسوب می‌شود، اظهار داشت: ما سه سال است که در سرعت پیشرفت علمی مقام اول را داریم و این را دیگران می‌گویند؛ آیا دولت واقعاً در این امر هیچ نقشی ندارد، چطور وقتی گوجه فرنگی گران می‌شود همه مسئولان آن را دولت می‌دانند اما وقتی موشک پرتاب می‌کنیم، هسته‌ای می‌شویم، بنیاد نخبگان راه‌ می‌اندازیم و موجود زنده به فضا می‌فرستیم می‌گویند دولت کاره‌ای نیست.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که مگر ما هسته‌ای نشده‌ایم و در حال حاضر مشغول غنی‌سازی نیستیم، ادامه داد:‌ در حال حاضر 12 هزار سانتریفیوژ می‌چرخد و 5 هزار سانتریفیوژ نیز آماده است که کلید بخورد.

وی با اشاره به فرستادن موجود زنده به فضا آن را اوج علم دانست و یادآور شد: بسیاری از مدارس کشور در حال حاضر هوشمند شده‌اند و ما چرخه سوخت را نیز خودمان می‌سازیم در حالی که تکنولوژی آن بسیار بالا است و به همین خاطر وقتی آن را مطرح کردیم گفتند که بلوف می‌زنند.

احمدی‌نژاد با اشاره به تسلط ایران بر دانش لیزر و ساخت رادیو دارو در کشور به امکان صادر کردن آن پرداخته و افزود:‌ ما بسیاری از داروهای نوترکیب را نیز خودمان در تولید می‌کنیم و زمانی که ما آن را تحویل گرفتیم رقم آن تنها 2 عدد بود اما امروز این میزان به 30 رسیده است.

رئیس جمهور به راه‌اندازی دانشکده طب سنتی برای اولین‌بار در کشور اشاره کرد و یادآور شد: دانش طب ایرانی باید زنده و آکادمیک شود و به صورت مرجع دربیاید.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای اولین‌بار در این دولت نظام رتبه‌بندی معلمان از نظر علمی صورت گرفت.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤالی مبنی بر تأمین انرژی کشور و امکان صادرات آن گفت:‌ امروز انرژی بخش اصلی اقتصاد و موتور آن محسوب می‌شود و این نقش مهمی در قیمت تمام شده و تنظیم تراز درآمد هزینه ملی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما کشوری نفت‌خیز هستیم، ادامه داد: در سال 85 مصرف بنزین به طور متوسط به 75 میلیون لیتر در روز رسید که اگر این منحنی مصرف را ادامه می‌دادیم الان بالای 140 میلیون لیتر در سال 92 در روز باید مصرف می‌کردیم و همین موضوع در حوزه گازوئیل و برق نیز صدق می‌کند.

وی با اشاره به طراحی کارت سوخت در دولت نهم آن را بزرگترین عملیات نرم‌افزاری خاورمیانه توصیف کرد و گفت: اینکه شما در چند هزار پمپ‌بنزین و چندین میلیون خودرو کارت سوخت ایجاد کنید معنای خودش را دارد و اگر کوچکترین اخلالی در این دو به وجود بیاید چه اتفاقی می‌افتد؟ این مسئله برای کشور بحران امنیتی درست می‌کند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: این کارت طراحی و به مردم واگذار شد و سهمیه‌ها نیز هر ماه واریز می‌شود و نتایج آن شگفت‌انگیز است ما سال 85 با یک سوم خودرو 76 میلیون لیتر بنزین و حدود 4 میلیون متر مکعب گاز در روز مصرف می‌کردیم اما الان بعد از گذشت 7 سال و سه برابر شدن خودرو، ما 63 میلیون لیتر بنزین و 18 میلیون لیتر گاز مصرف می‌کنیم که این اتفاق بزرگی است و اگر دولت هیچ کاری نمی‌کرد و همین کار را برای ملت انجام می‌داد کار بزرگی بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما به صادرکننده سوخت تبدیل شدیم، تصریح کرد: طراحی کارت سوخت یک ریسک بزرگی بود که هیچ دولتی زیر بار آن نمی‌رفت اما ما شجاعانه پذیرفتیم و آن را با مردم در میان گذاشتیم که ملت نیز به دلیل هوشمندی خود دولت را یاری کرد.

وی با اشاره به گاز سوز کردن خودروها یادآور شد: زمانی که ما این کار را شروع کردیم برخی صحبت از نبودن قطعه، سوخت و وسایل آن می‌کردند که ما ایستادیم و امروز خودمان به صادرکننده تجهیزات آن تبدیل شده‌ایم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه در کل دنیا 15 میلیون خودروی گازسوز وجود دارد که 3 میلیون آن متعلق به ایران است، گفت: ما یک میلیون و 350 هزار خودروی فرسوده را خارج کردیم که خود این نیز پروژه بزرگی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای اولین‌بار در کشور پس از هدفمندی و مدیریت سوخت مصرف خانگی کاهش پیدا کرد و مصرف صنعت کشاورزی افزایش یافت، افزود: این همان چیزی بود که ما می‌خواستیم سوخت به تولید برود.

وی با تأکید براینکه هنوز کار تمام نشده است، تصریح کرد: هدفمندی باید به صورت کامل اجرا تا حلقه‌های مدیریت بر سوخت تکمیل شود؛ این باعث شد که خیلی از خودروسازان استانداردهای خود را اصلاح کردند و کیفیت را افزایش دادند. در حالی که اگر آن را به صورت صددرصد اجرا کرده بودیم سرعت اصلاح تکنولوژی در کشور بیشتر می‌شد.

رئیس جمهور در خصوص اقدامات فرهنگی دولت اظهار داشت: دولت متولی همه امور فرهنگی نیست و ملت فرهنگ را حفظ کرده و از این به بعد هم ملت آن را حفظ می‌کند.

احمدی‌نژاد افزود: دولت باید موانع را بردارد و فعالان حوزه فرهنگ را تشویق کند که ما سعی کردیم این کار را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه، وقتی در حوزه فرهنگ تخصصی می‌شویم، اختلاف‌نظر به وجود می‌آید چرا که عوامل گوناگون در تصمیم‌گیری دخالت دارد، در عین حال اقدامات فرهنگی دولت را قابل قبول توصیف کرد.

رئیس جمهور گفت: امروز خودباوری ملی در سطح بالاتر از سال 84 قرار دارد و می‌توان در این راستا به محصولات علمی و صنعتی و تکنولوژی اشاره کرد که ناشی از خودباوری ملی است.

احمدی‌نژاد گفت: امروز میزان امید در کشورمان خیلی بالاست و شجاعت و آگاهی نسبت به مسائل جهان و همچنین همبستگی ملی در اوج قرار دارد و کار دولت در این سطح است.

وی در عین حال تصریح کرد: دولت باید کارهایی را مورد حمایت قرار دهد که این کار انجام شده و امروز در حوزه فیلم و سینما، می‌بینیم که فیلم‌های خوبی ساخته شده و در سطح جهان جایزه می‌گیرند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه همه این کارها را دولت انجام نداده، خاطرنشان کرد: دولت تلاش کرده موانع ساختاری و فرهنگی و تعصباتی را بردارد و می‌بینیم با وجود خودخواهی و رقابت‌های نامناسب، کارها خوب پیش می‌رود.

*در 8 سال گذشته چند برابر 26 سال قبل کتاب چاپ شد

رئیس جمهور گفت: در حوزه کتاب با وجود موانعی که من برخی از ‌آنها را قبول ندارم، در هشت سال گذشته به اندازه چند برابر 26 سال گذشته کتاب چاپ شده است.

احمدی‌نژاد افزود: در حوزه موسیقی، نقاشی و هنر نیز کارهای عملیاتی خوبی انجام شده که البته ما به هیچ وجه از حجم مجموعه فعالیت‌هایی که انجام شده راضی نیستیم چرا که ایران پایگاه هنر است.

وی ادامه داد: ما باید جریان‌ساز فرهنگی در دنیا باشیم اما باید برخی حوزه‌ها که تعریفی روشنی ندارد و نسبت به آ‌ن هجوم و ممانعت می‌شود، تعریف شود و اجازه دهیم هنرمندان پرواز کنند.

رئیس جمهور گفت: در فرهنگ عمومی کارهای خوبی انجام شده و امروز می‌بینیم که اعتماد به نفس و عشق به ایران و سرزمین در ملت افزایش یافته و ایرانیان به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند که اینها خیلی مهم است.

احمدی‌نژاد یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه فرهنگ را توجه به فرهنگ کار و تلاش عنوان کرد و متذکر شد: در این عرصه موفقیت‌های زیادی به دست آمده و فرهنگ اشرافی‌گری از سیستم خارج و ساده‌زیستی و پاک‌دستی مسئولان جایگزین آن شده و فرهنگ کار و تولید در مقابل مصرف قرار گرفته است.

وی ادامه داد: پیش از این میراث ملموس کشور ما ثبت جهانی می‌شد اما اکنون میراث معنوی که یک نرم‌افزار است مانند نوروز، تعزیه و خطبه حضرت زهرا (س) برای اولین بار به ثبت جهانی رسید که یک کار بزرگ فرهنگی است.

رئیس جمهور گفت: ما برای اولین بار سند مهندسی فرهنگی کشور را تصویب کردیم که از کارهای زیرساختی و نگاه مبتنی بر قانون‌مداری است و ساعت کار زنان سرپرست خانوار را در حمایت از نظام خانواده کاهش داده‌ایم.

*خطر اضمحلال نسل را اولین بار من مطرح کردم

احمدی‌نژاد افزود: اولین بار خطر اضمحلال نسل را من مطرح کردم اما برخی که فکر می‌کنند جمعیت عنصری مکانیکی است که هرگاه بخواهند شیر آن را باز کنند و ببندند و اصلاً متوجه نمی‌شوم که یک ملت موجود زنده است.

وی ادامه داد: وقتی یک ملت به پیری رسید دیگر قدرت تولید و بازسازی ندارد و مصرف‌کننده صرف می‌شود و شکست خورده قطعی است در حالی که جمعیت باید زایش داشته باشد.

احمدی‌نژاد گفت: ما آمدیم و منحنی‌های جمعیتی را ترسیم و تحلیل کردیم و دیدیم که به نقطه خطر نزدیک می‌شویم که من فریاد زدم اما خیلی‌ها اعتراض و حتی مسخره کردند چون نمی‌دانستند موضوع چیست.

وی ادامه داد: بحث جمعیت و تحلیل آن بسیار پیچیده است و ما بعد از آنکه تحلیل کردیم نسبت به انقراض نسل هشدار دادیم که البته حالا تازه برخی‌ها متوجه موضوع شدند که انقراض نسل شدند که انقراض نسل شوخی نیست.

رئیس جمهور به طرح بحث فرهنگ امامت نیز اشاره کرد و گفت: ما فرهنگ امامت را در سطح وسیع مطرح کردیم و گفتیم که اخلاق، فرهنگ، انسانیت، عزت و پیشرفت همه در سایه فرهنگ امامت است.

احمدی‌نژاد افزود: ما گفتیم که امامت و انسان کامل حلقه اتصال انسان به آسمان است و هر کس به این حلقه متصل شد بالا می‌رود و الا راهی برای رفتن به سمت بالا ندارد و معنویت و کمال در سایه این فرهنگ است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: فرهنگ امامت در ایران پیش از اسلام سابقه دارد و منحصر به بعد از اسلام نیست و بعد از اسلام مصداق آن به خوبی پیدا شد و الا ملت ایران قبل از آن هم به این ایده باور داشت.

رئیس جمهور به نتایج حاصل از توجه و گسترش فرهنگ امامت اشاره کرد و گفت: در عرصه ورزش که بحثی فرهنگی است برای اولین بار در والیبال و بسکتبال به جام جهانی صعود کردیم که در همین دولت اتفاق افتاد.

احمدی‌نژاد افزود: در المپیک مقام آوردیم و در آسیا اول شدیم و در مسابقات جهانی هر روز مدال می‌آوریم و برای اولین بار مقام چهارم المپیاد و المپیک مهارت را کسب کردیم که هم علم و هم فرهنگ و هم تکنولوژی را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ عمومی اتفاقات خوبی رخ داده تصریح کرد: در حوزه فرهنگ خاص کارهای زیادی شده اما به نظرم باید کارهای بیشتری انجام دهیم.
احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه با توجه به تخصص شما در حوزه حمل و نقل و ترافیک انتظار می‌رفت در این 8 سال کار ویژه‌تری نسبت به سایر بخش‌ها اتفاق بیافتد. به نظر شما ما امروز وضعیت بهتری داریم، اظهار داشت: این را باید از مردم بپرسید و اینکه وضع جاده‌ها را چطور می‌بینند.
*بیشترین سرمایه‌گذاری را دولت در بخش حمل و نقل عمومی انجام داد
رئیس‌جمهور تصریح کرد: به نظر من وضع جاده‌ها خیلی عوض شده است. هم در شهرها و هم در جاده‌ها چرا که بیشترین سرمایه‌گذاری را دولت در بخش حمل و نقل عمومی در شهرها انجام داد که 9 برابر کل دولت‌های قبل بود.
وی اضافه کرد: همچنین بیشترین سرمایه‌گذاری را در اصلاح برخی جاده‌های برون‌شهری و کنترل آنها انجام داد؛ در سال 84 تعداد کشته‌های کشورمان در جاده‌ها نزدیک به 28هزار نفر بود و مجروحین را تقریباً ضرب در 10 کنید که از مجروحیت‌های جزئی تا دائمی را شامل می‌شود که هزینه‌های آنها نیز وجود دارد.
احمدی‌نژاد افزود: البته منظور از هزینه فقط هزینه مادی نیست و هزینه انسانی هم منظور است، چرا که 28 هزار نفر کشته می‌شوند. یعنی حداقل 28هزار خانواده یک خلأ بزرگ پیدا می‌کنند و یک پدر، مادر، فرزند و یا چند نفر از یک خانواده می‌روند و آثار عاطفی آن تا نسل‌های طولانی باقی می‌ماند و مسائل اقتصادی و اجتماعی دارد که بنده به آن وارد نمی‌شوم.
رئیس‌جمهور گفت: از همان ماه اول و دوم که بنده آمدم اولین جلسه را گذاشتیم که باید برای این قضیه فکری کرد. بیمه، نیروی انتظامی، هلال احمر،‌ راهداری و اورژانس همه باید در این زمینه حضور داشته و هماهنگ شوند.
وی ادامه داد: سالانه بین 10 تا 12درصد رشد کشته داشتیم و اگر آن 28 هزارتا در 12 درصد ضرب شود الآن به بالای 60هزار نفر هم می‌رسید. که اینها بحث‌های آماری روشن است وقتی یک روندی طی 10 تا 15 سال با یک درصد خاص ادامه داشته باشد. اگر با همان شرایط حفظ کنیم جلو خواهد رفت.
احمدی‌نژاد یادآور شد: در حال حاضر 8 سال گذشته است و تعداد خودروها سه برابر شده‌اند و تردد هم تقریباً همین است نه اینکه سه برابر و ممکن است کمتر باشد اما بیش از 2.5 برابر تردد شده است. اما تعداد کشته‌ها در سال 91 زیر 19هزار نفر بوده است، بالاترین سرعت کاهش نرخ کشته‌ها را ایران در دنیا کسب کرده است.
*بالاترین سرعت کاهش نرخ کشته‌ها را ایران در دنیا کسب کرده است
رئیس‌جمهور گفت: 19هزار خیلی زیاد است اما به نسبت تردد حساب کنیم؛ در حال حضار نُرم ما یعنی کشته بر میزان تردد یا خودرو معادل بهترین‌های آسیا و متوسط دنیاست و دو گام دیگر برداریم جزو کشورهای پیشرفته خواهیم شد و این کار خیلی وسیعی بود.
وی افزود: جاده‌ها را اصلاح کنیم، تجهیزات کنترلی نصب کنیم، پایگاه‌های هلال‌احمر و اورژانس با یکدیگر ارتباط داشته باشند و بیمارستان‌های مجهزی پشتیبانی کنند. پلیس کنترل و دوربین نصب شود و استاندارد خودروها کنترل شود. مقداری سخت‌گیری شود، کیسه هوا و ترمز ABS کار گذاشته شود و در واقع بیش از 100 فعالیت انجام شده که محصول آن کاهش کشته‌هاست.
احمدی‌نژاد یادآور شد: در واقع ما اکنون باید 60هزار کشته داشتیم که در حال حاضر 19هزار تاست و در واقع این اقداماتی که انجام شده موجب این امر است.
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که ما همیشه در کتاب‌های درسی می‌خواندیم که مساحت ایران یک میلیون و 648 هزار و خورده‌ای کیلومتر مربع است. شما عددی را چند بار گفتید که با این نمی‌خواند و اینکه به هر خانواده ایرانی هزار تا دوهزار متر زمین می‌دهید. این اعداد از کجا آمده است؟ گفت: اگر ما به هر خانواده ایرانی هزار متر بدهیم 2 میلیون و 100هزار هکتار می‌شود.
وی گفت: وسعت ایران با همان رقم قبلی که شما مطرح کردید که رقم قلابی است 165میلیون هکتار و این دو میلیون هکتار است و می‌بینیم جمعیت تا چقدر هم که زیاد شود، باز هم جا داریم پس کم نمی‌آید اما در این دولت سازمان جغرافیایی مأمور شد که یک نقشه‌برداری دقیق کند.
احمدی‌نژاد افزود: نقشه‌برداری هوایی و از طریق عکس‌های ماهواره‌ای، کنترل‌های زمینی با دستگاه‌های بسیار دقیق. الآن اندازه‌گیری بسیار دقیق انجام شده که با نرم‌های جهان قابل قبول و پذیرش است. ما یک میلیون 873هزار و خورده‌ای که باید در کتاب‌های درسی درست شود و بچه‌ها هم به یادشان باشد و نزدیک به 225هزار کیلومتر مربع به لحاظ رسمی است.
وی گفت: زمانی شما یک سرزمین در اختیار دارید که سند درست نیست برای مثال زمینی دارید که هزار متر سند است اما 600 متر است و این ضعف بوده و بعداً دعوا به وجود می‌آید. از این رو ما الآن سند را درست کرده‌ایم و داریم در جهان ثبت می‌کنیم و در کتاب‌های جغرافیایی و رسمی ثبت شود که یک میلیون 873 هزار کیلومتر ایران عزیز ماست.
ادامه دارد ...
برچسب ها:
آخرین اخبار