امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29412
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۴
تعداد بازدید: 200
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ بخشی از کارهای «شیرینعلی گلمرادی» کارهای گزینشی است و یکی از این کتاب‌هایش ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ بخشی از کارهای «شیرینعلی گلمرادی» کارهای گزینشی است و یکی از این کتاب‌هایش «لاله‌ها و لاله‌ها» نام دارد؛ لاله اول نام فرد است و لاله دوم، استعاره مصرحه از شهداست. با این شاعر دفاع مقدس در مورد این اثر و آثار دیگرش گفت و گویی انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد.
 
* تصور نمی‌کنم جُنگی به اندازه این کتاب قوت داشته باشد

- جناب گلمرادی!  از شکل‌گیری این کتاب برایمان بگویید.

می‌گویند در حوزه دفاع مقدس حدود شش هزار و پانصد عنوان کتاب چاپ شده است. من در حد و اندازه شهدای بزرگوارمان این کارها را چه از لحاظ کمیت و چه از لحاظ کیفیت کم می‌دانم چرا که این عزیزان کارهای عظیمی کردند که واقعاً تاریخ را دگرگون ساختند؛ از وطن دفاع کردند تا این مملکت و این انقلاب با آبرو بماند. منظور من از این گونه انتخاب‌ها این است که اولاً سعی می‌کنم برجسته‌ترین کارها را انتخاب کنم و یک تجلی‌ای به شعر دفاع مقدس داده باشم و آن برجستگی‌های هنری‌اش را نشان داده باشم و بخش دیگر هدفم این است که چون اکثر این شاعران جوان هستند -چه آن کتاب‌هایی که از آقایان گزینش کرده‌ام و چه آن آثاری را که از خانم‌ها انتخاب کرده‌ام اکثراً شاعران جوان هستند- در عین جوان بودن، کارهای برجسته‌ای دارند.
دلیل سوم من از این کار -«لاله‌ها و لاله‌ها»- این است که برجسته‌ترین کارهای خانم‌ها را در این اثر آورده‌ام. البته قبلاً با دوستان یک اثری را با نام «مریم‌ها و شقایق‌ها» چاپ کرده بودیم که آن هم به آثار خانم‌ها تعلق داشت ولی از لحاظ قوت به این کتاب نمی‌رسید و الان هم تصور نمی‌کنم که جُنگی به اندازه این کتاب قوت داشته باشد.

* نشان دادن شخصیت هنری شاعر

- چرا این صحبت را با اطمینان کامل عنوان می‌کنید؟ منظورتان این است که برای این کتاب خیلی زحمت متقبل شده‌اید؟

بالاخره انسان برای هر کاری زحمت متقبل می‌شود ولی نتیجه کار را باید دید. طرف ممکن است دوازده سال درس بخواند و آخرش به جایی نرسد، ولی یکی ممکن است شش سال تحصیل کند و خیلی مسایل را بیاموزد و برای جامعه‌اش مفیدتر باشد. دقتی که در انتخاب این قبیل کارها دارم نشان دادن شخصیت هنری طرف (شاعر) است. چه بسا ممکن است آن شاعر در هیچ مجلسی تقدیر نشده باشد و شاعر سال و شاعر ماه نشده باشد. ولی برجستگی‌های شعر ایشان نشان می‌دهد که در چه حد و اندازه‌ای قرار دارند.

یک مجموعه غزل دیگری با عنوان «باغ ارغوان» دارم که آن هم به چاپ دوم رسیده است. «آینه در کربلاست» که گردآوری شعر عاشوراست. الان در بازار نایاب است که برگرفته شده از آن بیت جانانه بیدل است ...

- «کیست در این انجمن محرم راز غیور/ ما همه بی‌غیرتیم! آینه در کربلاست»

بله، یک بار اهل قلم این کتاب را چاپ کرد و دو بار نشر سروش منتشر کرد و الان دیگر نایاب است. منظورم این است که کتاب خوب چه در حوزه آیینی باشد چه در حوزه دفاع مقدس، اگر جنبه‌های هنر در آن دیده شود همه مردم آن را می‌خرند و اثر خودش را در جامعه می‌گذارد.

* گزینش سزاواری در عرصه شعر دفاع مقدس از خانم‌های شاعر انجام نشده

- وقتی کتاب «لاله‌ها و لاله‌ها» را ورق می‌زدم به حس زنانگی، خواهرانگی، مادرانگی که به طور طبیعی نشان دهنده احساس دقیق شاعران در برابر شهادت‌ها و جراحت‌هاست بر می‌خورم و این دسته شعرهای زیبا را شما در کتابی دویست و شانزده صفحه‌ای گردآوری کرده‌اید. مثل آن غزل زیبای خانم «پروانه نجاتی» که می‌گوید؛

پسرم -این بسیجی کوچک-/ دوست دارد بزرگ‌تر باشد/ چفیه‌ای و پلاک و تسبیحی/ دوست دارد چون پدر باشد/ جنگ را او ندیده است آری/ ولی آن را چه خوب می‌فهمد/ دوست دارد کمین کند جایی/ آتشستان شعر و شر باشد/ پشت پشتی پناه می‌گیرد/ گاه هم ایست می‌دهد ما را/ اسم شب: کاروان خورشید/ بگذرد هر که باخبر باشد/ شب که خوابید زیر بالش خود/ می‌گذارد تفنگ بازی را/ یعنی این مرد کوچک خانه/ دائم آماده خطر باشد/ باز پوشید چکمه‌های پدر/ می‌تکاند غبار خاطره را/ آب و قرآن و عود و آیینه/ مرد آماده سفر باشد

کارهای خوب ضمن این که گردآوری می‌شود باید کنارش تجزیه و تحلیل صورت بگیرد و در جامعه‌ فرهنگی - هنری ما و در سطح دانشگاه‌ها شناخته شود که این شاعر در مورد موضوعاتی که در حوزه دفاع مقدس و آیین و مذهب و اعتقادات ما دارد، این برجستگی‌های هنری را هم دارد. جماعت کتاب‌خوان هم بیشتر متمایل هستند کارهای هنری را بخوانند. ما شاعران دفاع مقدسی که به نظام اعتقاد داریم باید این مسئولیت را بپذیریم که با در نظر گرفتن جنبه‌های هنری اثر وارد میدان شویم و به سادگی از کنار آثار رد نشویم. مثلاً یک شعری از خاتم شاعر چهارده ساله‌ای است به نام خانم «گریزپا» که بسیار زیباست:

«بوی باروت و بغض خیست را روی دوش تفنگ آوردند/ آمدی با تنی پر از تاول، هی برایت سرنگ آوردند»

باید با تحقیق آثار را گزینش کرد. کار سزاواری در عرصه شعر دفاع مقدس از خانم‌های شاعر انجام نشده است، چون رقت زنانه این شاعران از مردان نیرومندتر است و واقعاً گزینش‌های خوبی به آن معنا انجام نشده است.

- جناب گلمرادی! مقداری هم راجع به شعر خودتان صحبت کنیم؛ شعرهای شما تا به حال ترجمه شده است؟

نه متأسفانه، فقط یک بار یک کاری از من را «آقای موسی بیدج» ترجمه کرده است.

- به عربی ترجمه کردند؟
بله
- انعکاس این شعر که به عربی ترجمه شد چه بود؟

در کشورهای عربی باید انعکاس مطلب را بپرسید!

- خود شما ترجمه شعر شاعران عربی را خوانده اید؟
بله.
* یکی از خصوصیات هنر «تفکرآمیز» بودنش است

- بیشتر کار چه شاعرانی را خواندید و به اشعار کدام یک از ایشان علاقه‌مند هستید؟

بیشتر کارهای «محمود درویش». البته چند سال پیش «آدونیس» در خانه شاعران شعری خواند و دوستان تازه یک ساعت دیگر متوجه شدند که وی چه می‌گوید. یکی از خصوصیات هنر «تفکرآمیز» بودنش است. آدونیس در آن مراسم گفت: «مردان بزرگ شب/ چون صبح فراز آید/ کوچک می‌شوند» آدم در تاریکی خودش را خیلی بزرگ حساب می‌کند اما وقتی در معرض قضاوت مردم قرار می‌گیرد کوچک می‌شود.

* اگر گذشته‌مان را در ادبیات رها کنیم، آینده را رها کرده‌ایم!

- جناب گلمرادی! با جوان‌های شاعر ارتباط دارید؟

بله، جوان‌های شاعر را خیلی دوست دارم و خیلی فعال هستند، منتها بعضی هایشان وقتی یک کتاب چاپ می‌کنند غرور ایشان را می‌گیرد و بعضی تشویق و تعریف‌های بی‌جهت و اغراق‌هایی که می‌شود اینها را گمراه می‌کند. داخل این جماعت جوان شاعران خوبی قرار دارد که من به ایشان احترام زیادی می‌گذارم، منتها باید وقتی کتاب چاپ کردند دست از مطالعه بر ندارند. اگر گذشته‌مان را در ادبیات رها کنیم، آینده را رها کرده‌ایم! بزرگانی مثل مولانا، نظامی، سعدی، حافظ و کمی جلوتر می‌آییم افرادی مثل عبدالقادر بیدل دهلوی، صائب تبریزی و ... اگر ریزه‌کاری‌های ایشان را بخوانیم با عظمت کارهای ایشان روبرو خواهیم شد. خلاصه با جوان‌ها در ارتباط هستم و پیشنهاد می‌کنم که کارهای گذشتگان را مطالعه کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها