امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2949
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 203
به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از «خبرگزاری آوا»، «یان کوبیش» نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان روز گذشته در جلسه وزرای خارجه ناتو در بروکسل از ...

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از «خبرگزاری آوا»، «یان کوبیش» نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان روز گذشته در جلسه وزرای خارجه ناتو در بروکسل از افزایش 30 درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان خبر داد.

یان کوبیش به وزرای خارجه ناتو گفت که از ماه ژانویه تا مارس سال 2013 (در جریان 3 ماه) 475 غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند و 872 تن دیگر زخمی شده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: بار دیگر از گروه‌های مخالف دولت تقاضا داریم که از حمله به مردم غیرنظامی، استفاده از کودکان در حملات انتحاری و حمله به مناطق عمومی از جمله عبادتگاه‌ها، پایان دهند.

یان کوبیش گفت: حمله طالبان به دادگاه و تأسیسات دولتی ولایت فراه که در نتیجه آن بیش از 100 تن کشته و زخمی شدند، کمتر از «جنایت جنگی» نیست.

به گفته وی، اعلامیه‌های طالبان مبنی بر این که دادگاه‌ها و کارمندان بخش‌های قضایی هدف حملات آنها است، بسیار نگران کننده است.

یان کوبیش از اقدامات نیروهای بین‌المللی و دولت افغانستان برای کاهش تلفات غیرنظامیان استقبال کرد و گفت که این تلفات هنوز هم ادامه دارد.

وی از نیروهای ناتو و افغان خواست که به تلاش‌های خود برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان ادامه دهند و درخصوص خشونت علیه مردم غیرنظامی تحقیق کنند.

طالبان مسئولیت حمله به دادگاه و ساختمان‌های دولتی ولایت «فراه» را در تاریخ سوم آوریل به عهده گرفتند.

طالبان در این حمله 46 تن از جمله 36 فرد غیرنظامی را کشتند و 95 تن دیگر را زخمی کردند.

طالبان ادعا کردند که این حمله را برای آزادسازی اعضای گروهشان که در اتاق دادگاه حضور داشتند، انجام دادند.

مقامات محلی اظهار داشتند که در این حادثه، طالبان اتاق به اتاق رفته و هر فردی را که دیدند، به قتل رساندند.

آمارهای ارائه شده در خصوص تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال 2012 میلادی نشان دهنده کاهشی 12 درصدی بود.

بر اساس تحقیق «دفتر مصونیت NGO» در افغانستان، در مجموع حملات طالبان در فصل اول سال جاری میلادی 47 درصد افزایش یافته است، که وزارت کشور افغانستان این آمار را رد کرد.

به اعتقاد کارشناسان ادامه جنگ و درگیری، بن بست در روند صلح و ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان از جمله مهم‌ترین عوامل ادامه کشتار غیرنظامیان در افغانستان است که مسئولیت آن به طور مستقیم بر عهده نیروهای اشغال‌گر است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار