امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29496
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، «آکیتاکا سایکی» معاون وزیر خارجه ژاپن امروز دوشنبه و فردا سه شنبه به منظور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، «آکیتاکا سایکی» معاون وزیر خارجه ژاپن امروز دوشنبه و فردا سه شنبه به منظور مذاکره با مقامات ارشد چینی به پکن سفر خواهد کرد. این آخرین تلاش شینزو آبه نخست وزیر ژاپن برای بهبود روابط با کشور همسایه است.

حزب شینزو آبه که اخیرا با پیروزی در انتخابات مجلس علیای ژاپن حائز اکثریت در هر دو مجلس نمایندگان این کشور شده است پیش از این سیگنالهایی به چین برای بهبود روابط خود با پکن ارسال کرده بود.

شینزو آبه روز جمعه خواستار دیدار بدون شرط و شروط با رهبران چین شد. به دنبال این درخواست، یک مشاور ارشد نخست وزیر ژاپن از نشست قریب الوقوع رهبران چین و ژاپن خبر داد و اضافه کرد که این دیدار در سفر محرمانه یک مقام چینی به توکیو برنامه ریزی شده است.

روابط توکیو و پکن از سال گذشته بر سر مجموعه جزایر سنکاکو(به ژاپنی) که چینی‌ها به آن دیائویو می‌گویند شکننده شده است. این تنشها زمانی به اوج رسید که دولت سابق ژاپن این مجموعه جزایر را از مالکان خصوصی آن خرید و آن را ملی اعلام کرد. دولت چین نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و آن را اقدامی غیر قانونی برای تصاحب جزایر تحت حاکمیت پکن خواند.

به دنبا افزایش تنش، موجی از اعتراضات مردمی در چین و ژاپن علیه کشورهای همسایه به راه افتاد و بسیاری از شرکتهای ژاپنی فعال در چین مجبور به تعطیلی موقت کارخانه‌های خود شدند و سطح روابط تجاری دو کشور به پایین ترین سطح رسید.

رهبران دو کشور از زمان روی کار آمدن با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو نداشته‌اند.

«یوشیهیده سوگا» معاون نخست وزیر ژاپن نیز ضمن تایید دیدار رئیس جمهوری چین و نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که هنوز زمان دقیق این نشست تعیین نشده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها