امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29504
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست «معنویت در هنر خوشنویسی» با حضور «علی تن» هنرمند خوشنویس و نقاش ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست «معنویت در هنر خوشنویسی» با حضور «علی تن» هنرمند خوشنویس و نقاش و معاون مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی بخش «آیه‌های هنر» بیست‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم شب گذشته 6 مردادماه برگزار شد.

«علی تن» با اشاره به تعریف هنر گفت: در یکی از تعریف‌های هنر گفته شده که هنر شامل کلیاتی است که بخشی از آن احساساتی است که هنرمند برای خلق آن به کار می‌برد؛ برخی هم می‌گویند که هنر خلق زیبایی است اما این تعریف کامل نیست.

* هدف هنر در اسلام تنها زیبایی نیست 

وی با بیان اینکه دیدگاه جامعه اسلامی در هنر به محتوا توجه بیشتری دارد، ادامه داد: بسیاری از تعاریف هنر از محتوا خارج است و تنها به زیبایی می‌پردازد اما هدف هنر در اسلام تنها زیبایی نیست بلکه هدفی که اسلام برای هنر مشخص کرده کمال انسانیت است.

این هنرمند خوشنویس با اشاره به اینکه خداوند جهان را بر سه پایه «نظم»، «هنر» و «خلاقیت» استوار کرده است، تصریح کرد: خداوند با خلاقیت به خلقت جذابیت بخشید و هنگامی که روح خود را بر انسان دمید، محتوا و کمال را به او منتقل کرد که این همان کمالاتی است که انسان باید به آن دست یابد.

تن با بیان اینکه یک اثر هنری دارای دو بعد است، یکی جسم که همان ظاهر و دیگری روح که همان محتوای آن است، اظهار داشت: هنری که فقط به ظواهر متکی باشد، مضراتی دارد و فرد پس از گرایش به آن خلق‌وخوی خاصی می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هنرمند با تکیه بر خودبرتربینی، منیت وجود خود را گسترش می‌دهد، ادامه داد: زمانی که هنرمند حس برتری نسبت به دیگران داشته باشد، روحیه تحقیر آثار دیگران در فرد قوت می‌گیرد و به تدریج گناهانی چون غیبت و تهمت کوچک شمرده می‌شود. 

* رسیدن به کمال باعث کمرنگ شدن خواسته‌های نفسانی می‌شود

معاون مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مواردی که ممکن است هنرمند را دچار خطا کند غرور و تکبر عنوان کرد و گفت: اگر هدف هنرمند رسیدن به کمال الهی باشد از خواسته‌های نفسانی جلوگیری می‌کند و روحیه گذشت و ایثارگری در وی متجلی می‌شود.

این هنرمند خوشنویس با اشاره به اینکه خوشنویسان معاصر به هنر به عنوان راهی برای امرار معاش می‌نگرند، خاطرنشان کرد: هنرمندان باید از راه‌های دیگر امرار معاش کنند تا نبودن بودجه مالی و مشکلات اقتصادی باعث تغییر مسیر آن‌ها و غلبه مشکلات اقتصادی بر معنویت نشود.

تن با بیان اینکه هنرمندان الگویی برای جامعه هستند، افزود: خداوند گناه یک عالم را چندین برابر یک نادان محسوب می‌کند به همین دلیل هنرمند باید مواظب رفتار خود باشد چرا که با خطای هنرمندی که الگوی جامعه است بسیاری از افراد منحرف می‌شوند. 
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها