امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2958
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 183
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ مهدی خدایی: 13 اردیبهشت‌ماه 1392 روزی است که بناست دو آزمون به صورت همزمان برای حافظان قرآن کریم ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ مهدی خدایی: 13 اردیبهشت‌ماه 1392 روزی است که بناست دو آزمون به صورت همزمان برای حافظان قرآن کریم برگزار شود یکی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگری توسط سازمان اوقاف و امورخیریه، اولی با جمعیت آماری 20 هزار نفر و دومی نیز با شرکت 200 هزار نفر.

واضح است که تعداد نفرات شرکت‌کننده در آزمون سازمان اوقاف و امورخیریه 10 برابر تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از آزمون ملی حفظ و مفاهیم قرآن کریم است.

آزمون ملی حفظ قرآن کریم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از میان قرآن‌آموزان «مؤسسات فرهنگی و هنری قرآن و عترت» و تعدادی از داوطلبان آزاد برگزار می‌شود، آزمونی که دو مرتبه در سال یک‌بار در اردیبهشت‌ماه و بار دیگر در مهرماه برگزار می‌شود و اردیبهشت ماه امسال یازدهمین دوره آن برگزار خواهد شد.

استخفاف فعالیت دیگران چرا و با چه هدفی؟

آزمون ملی حفظ و مفاهیم قرآن کریم همانگونه که از نام آن پیداست شامل دو رشته حفظ و مفاهیم قرآن کریم است و به گفته «مرتضی خدمتکار» رئیس اداره آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، در طول برگزاری یازده دوره مذکور که شامل بیش از پنج سال برگزاری می‌شود 170 هزار نفر در آن شرکت کرده‌اند؛ در حالی که طرح حفظ سازمان اوقاف و امورخیریه در اولین سال برگزاری خود توانسته است 234 هزار نفر را جذب و 200 هزار نفر از آنها را آماده آزمون مرحله نخست کند.

اما رئیس محترم اداره آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به بهانه همزمانی دو آزمون مذکور با یکدیگر و استخفاف علنی طرح تربیت حافظان قرآن کریم سازمان اوقاف و امورخیریه این آزمون را فقط شامل یکی از عناوین هفده‌گانه‌ای دانسته که توسط وزارت ارشاد از قرآن‌آموزان اخذ می‌شود، حال اینکه واضح است سازمان اوقاف با یک برنامه‌ریزی منسجم و ویژه و با دریافت کمترین میزان حمایت مالی از سوی ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن، توانسته در یک سال بیش از عملکرد پنج ساله وزارت ارشاد را در موضوع تربیت حافظان قرآن کریم ارائه دهد.

از سوی دیگر فعالیت قابل تقدیر سازمان اوقاف، سازمان صدا و سیما در طرح 1446 و تربیت حافظ قرآن توسط سازمان دارالقرآن‌الکریم، در قالب طرح ملی حفظ قرآن کریم با ارقام چندصد هزار نفری برگزار شده است درحالی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز نتوانسته عملکردی از ستاد سایر اقشار طرح ملی حفظ قرآن کریم ارائه دهد و با اینکه ارگان‌های مذکور عضو این ستاد هستند، مأموریت‌های خود را به طور کامل از دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی دریافت و به اجرا رسانده‌اند.

این مسئول پیش از این نیز با اذعان به غیرفعال بودن ستاد سایر اقشار طرح ملی حفظ قرآن کریم که مسئولیت آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شده است، نرسیدن بودجه به این ستاد از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی را دلیل این موضوع عنوان کرده و گفته است تا بودجه نداشته باشیم نمی‌توانیم کاری کنیم.

استخفاف فعالیت‌های ارزنده دستگاه‌های قرآنی از سوی وی در حالی صورت می‌پذیرد که عنوان داشته است: هیچ سازمان و دستگاه قرآنی کشور از حیث برنامه‌ریزی، حمایت و پشتیبانی محتوایی و مالی همانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول چند سال گذشته عمل نکرده است و با قاطعیت می‌توان گفت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحث ترویج حفظ، حمایت و پشتیبانی از بحث حفظ قرآن کریم در طول سال‌های گذشته بسیار پررنگ بوده است.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها