امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29608
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۴
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی رمضانی مدیر عامل انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی به تشریح فعالیت‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی رمضانی مدیر عامل انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی به تشریح فعالیت‌های انجام شده توسط این انتشارات در سال جاری، مشکلات ناشران و انتظاراتی که از دولت آینده می‌رود پرداخته است. در ادامه گزیده‌ای از این گفت‌وگو را می‌آوریم:
 

**بی‌توجهی مسئولان فرهنگی کام ناشران را تلخ‌تر کرد

لطفا کمی از فعالیت‌های انتشارات در این چند ماه اخیر بفرمایید؟

درابتدا باید بگویم سال گذشته به دلیل تحولاتی که در حوزه‌های مختلف به وجود آمد سال تلخی برای ناشران بود و این تلخی به دلیل بی توجه مسولان فرهنگی دو چندان شد. لذا فرایند روبه رشدمان در حوزه‌ چاپ،با منتشر نشدن کتاب‌های چاپ اول هم برای ما و هم برای سایر ناشران متوقف شد. با ورود به سال 92 و انتهای سال 91 ما سعی کردیم با انجام اقدامات لازم در نمایشگاه کتاب دست خالی وارد نشویم؛ لذا با فعالیت‌های فشرده توانستیم حدود 10 و یا دوازده عنوان کتاب جدید را به چاپ برسانیم و در نمایشگاه عرضه کنیم که با استقبال خوبی هم مواجه شد. که پرفروش‌ترین کتاب هم کتاب ماه بندان بود که 2 چاپ را در نمایشگاه تجربه کرد.

یک بحث دیگری که ما در چند ماه اخیر با آن مواجه بودیم بحث انتخابات بود. مجموعه‌ای از کتاب‌ها را به فضای انتخابات رساندیم و بخشی از آن‌ها را هم برای انتخابات آماده کردیم مثل: «مردم سالاری دینی از منظر مقام معظم رهبری» را داشتیم که یک کار مبنایی به حساب می‌آید یا کتاب «اصول گرایی در اندیشه‌ امام خمینی» را داشتیم که بحث مبنایی در انتخابات به شمار می‌رود و یا در بحث تبیین فتنه، جلد سوم مجموعه «اعترافات فتنه» را منتشر کرده‌ایم.
 

**خاطرات صوتی ناطق نوری از رادیو پخش می‌شود

تولید کتاب‌های صوتی موسسه به کجا رسید؟

ما در گام اول هستیم و برای مثال کتاب آقای ناطق را آماده انتشار نیز کردیم و حتی مقدمات رونمایی آن هم فراهم شد ولی در مرحله نهایی وقتی ایشان فایل کتاب را که گوش دادند، نکاتی برای بهتر شدن کار و ارتقای کار به ذهنشان رسید و به خاطر همین انتشار فایل صوتی را متوقف کردیم ولی انشاء الله با انجام اصلاحات، بر روی فایل صوتی، کتاب صوتی خاطرات ایشان منتشر خواهد شد و تلاشمان این است که با توافق یکی از شبکه‌های رادیویی، فایل صوتی کتاب را در قالب یک برنامه رادیویی پخش کنیم. کتاب دیگر، کتاب خاطرات آیت الله مهدوی کنی است که مقدمات آن فراهم شده است.  کتاب صوتی خاطرات آقای سلیمانی از محافظان امام هم منتشر شده و بر روی سایت مرکز اسناد قرار گرفته است.

**امید اهل فرهنگ به انتصاب‌های خوب است

وضعیت چاپ و نشر را در سطح کشور چگونه می‌بینید؟ و آیا با استقرار دولت جدید تغییراتی هم به وجود می‌آید؟

یکی از نکات مورد تاکید همه نامزدها بحث کار فرهنگی بوده است. یکی از مهم‌ترین شاخه های فرهنگی حوزه‌ کتاب است که در واقع پر تیراژترین کالای فرهنگی است و بسیار اهمیت دارد. در دولت دهم معاونت فرهنگی وزیر ارشاد که متصدی کتاب هست،3 بار تغییر کرد و بی ثبات و تزلزل در جایی که نیاز به ثبات دارد، نتایج ناگواری را به وجود می‌آورد. در کنار این‌ها، بحث تحولات اقتصادی و فراز و فرود های نشر اتفاق افتاد که با افزایش قیمت کارگر و پایه‌های هزینه‌ها روبرو شدیم و همه اینها به صنعت نشر ضربه زد و افزایش قیمت کتاب، مخاطب را تحت فشار قرار داد. به هر حال از دولت فعلی که به قول رئیس جمهور منتخب دولت همه‌ مردم است، امید داریم به حوزه‌ فرهنگ بسیار توجه کند. امید بخش بودن بستگی به انتصاب‌های رئیس جمهور دارد. یعنی کسی که قرار است وارد عرصه‌ی فرهنگ شود باید دردمند و دارای انگیزه و تفکر اسلامی باشد. و دولت جدید باید از ظرفیت‌های فرهنگی به خوبی استفاده کند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها