امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29694
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۳
تعداد بازدید: 223
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، مردم مصر بعد از ظهر روز جمعه گذشته با تاکید بر تفویض اختیار به نیروهای مسلح ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، مردم مصر بعد از ظهر روز جمعه گذشته با تاکید بر تفویض اختیار به نیروهای مسلح و ارتش این کشور برای رویارویی و مقابله با خشونت‌ها و حوادث تروریستی که مصر از زمان برکناری «محمد مرسی»، از سمت ریاست جمهوری این کشور با آن مواجه است، به میدان آمدند.

به میدان آمدن مردم مصر امری غیر قابل پیش‌بینی نبود، بلکه پس از آن صورت گرفت که «عبد الفتاح السیسی»، وزیر دفاع مصر مردم این کشور را به حضور در میدان‌ها و خیابان‌های شهرها و مناطق مختلف مصر دعوت کرد.

اما در تحولی جدید در زمینه روابط مصر با کشورهای غربی و برای اولین بار تظاهرات کنندگان میدان التحریر، تصاویری از وزیر دفاع مصر و همچنین تصاویری از «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه در دست داشتند و شعارهایی علیه سفیر آمریکا در قاهره و دولت «باراک اوباما» سر می‌دادند و خواستار اخراج سفیر آمریکا از قاهره و قطع رابطه قاهره با واشنگتن و تحکیم روابط با طرف روسی به جای طرف آمریکایی شدند که هدف آن تنها تامین منافع دولت صهیونیستی است.

اگرچه این اولین باری نیست که مصر شاهد سر دادن شعارهایی علیه آمریکا است، اما اولین بار است که این شعارها با چنین گستردگی و وسعت و تاکید از سوی تظاهرات کنندگان سر داده می‌شود و این امر پس از ایستادن دولت آمریکا در کنار جماعت «اخوان المسلمین» پس از برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری و سرنگونی حکومت اخوانی‌ها روی داد که موجب بروز تنش میان دولت جدید مصر و با دولت آمریکا و به وجود آمدن حالتی از تنفر به دنبال اقدام «آن پترسون»، سفیر آمریکا در قاهره در میان مردم این کشور به دلیل دخالت‌هایش در امور داخلی مصر در این اواخر شد که به خروج پترسون از قاهره و برکناری وی از سمت سفیری آمریکا در مصر منجر شد و لطمه‌ای بزرگ به روابط مصر و آمریکا وارد کرد.  

در خصوص مسائل داخلی جاری در مصر باید گفت که گروه‌های میلیونی طرفدار نیروهای مسلح و ارتش این کشور روز جمعه به جشن و شادمانی در تمامی میدان‌های مصر و پخش سرودهای ملی در میدان التحریر و کاخ اتحادیه  پرداختند، هواپیماها و بالگردهای وابسته به نیروهای مسلح و ارتش مصر نیز بر فراز این میدان‌ها به پرواز درآمدند و روی جمعیت پرچم‌های مصر را فرو ریختند.

با وجود اینکه در استان «اسکندریه» خبری از تظاهرات کنندگان نیست، اما درگیری‌هایی مقابل مسجد «قائد ابراهیم» میان هواداران مرسی و مخالفان آن به وقوع پیوست که به کشته شدن 5 نفر و مجروح شدن نزدیک به 160 نفر دیگر منجر شد. در این درگیری‌ها که میان طرفداران و مخالفان مرسی روی داد، نیروهای امنیتی اسکندریه شماری از از اخوانی‌ها و هواداران آنها که سلاح در دست داشتند، را بازداشت کرد.

در ساعت یک بامداد روز یک‌شنبه، منطقه‌ای در نزدیکی میدان «رابعه العدویه» شاهد خشونت و درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و طرفداران رئیس جمهوری برکنار شده مصر بود که نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور به سوی آنها تلاش کردند، معترضین را متفرق کنند که به تیراندازی‌هایی میان دو طرف و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضین منجر شد. این درحالی است که این درگیری‌ها تا ساعات آغازین صبح امروز نیز ادامه داشت.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار