امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29721
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۴
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، بیش از چهل هزار شهروند تونسی روز گذشته، یک‌شنبه پیکر «محمد البراهمی» که نام ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، بیش از چهل هزار شهروند تونسی روز گذشته، یک‌شنبه پیکر «محمد البراهمی» که نام «شهید سیاسی تونس» را بر وی گذاشته‌اند، تشییع کردند.

«محمد البراهمی» که رهبر جریان مردمی تونس به شمار می‌آید، سه روز پیش به ضرب چهارده گلوله ترور شد.

در مراسم تشییع پیکر «محمد البراهمی» شهروندان، سیاستمداران و رهبران احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف تونش شرکت داشتند که شعارهایی در محکومیت حکومت تونس و درخواست برای سرنگون کردن آن و منحل کردن مجلس ملی مؤسسان این کشور و همچنین تشکیل دولت نجات ملی و هیئتی برای نظارت بر این مرحله انتقالی ‌سر دادند. 

«عمیرة الصغیر»، تحلیلگر امور سیاسی و کارشناس جنبش‌های ملی تونس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس در سخنانی اظهار داشت، پیکر «محمد البراهمی» بیانگر اراده و خواست مردم تونس برای ادامه زندگی و حیات و احترام آنان به این افراد است.

الصغیر در ادامه افزود: چنین اتفاقاتی باعث می‌شود تا ملت تونس بیش از پیش گرد هم آمده و با نزدیک شدن به یکدیگر بار دیگر با هم متحد شوند.

در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که احزاب و جریان‌های سیاسی تونس تا چه اندازه در برابر اوضاع سیاسی بحرانی و حساسی که این کشور با آن مواجه است، مسئولیت دارند، صغیر گفت: احزاب و جریان‌های سیاسی تونس باید با مطالبات و خواسته‌های مردم این کشور برای انحلال و سرنگونی حکومت همراه شوند.

وی افزود: جنبش النهضة مشروعیت خود را هم اکنون در تونس از دست داده و جبهه مخالفان امروز باید جایگزین سیاسی خود را ارائه دهد که در تشکیل حکومت نجات ملی نمود پیدا می‌کند تا این دولت اداره امور تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را برعهده بگیرد.

در این میان شماری از شهروندان تونسی از خشم خود از حوادثی که در کشور درحال روی دادن است، سخن گفتند. از جمله یکی از شهروندان تونسی گفت که حکومت این کشور به خصوص پس از ترورهای سیاسی اخیر صورت گرفته و ادامه خشونت‌ها در کشور نخواهد توانست به فعالیت خود ادامه دهد.

این شهروند تونسی و بسیاری از شهروندان دیگر این کشور از تمام احزاب و گروه‌های سیاسی تونسی خواستند که به مسئولیت‌های خود در قبال خشونت‌ها و اقدامات تروریستی که امروزه در کشورشان در حال روی دادن است، عمل کنند و این مسئولیت را به طور مساوی بر عهده بگیرند. 

شمار دیگری از شهروندان تونسی که در مراسم تشییع پیکر البراهمی شرکت کرده بودند، نیز گفتند که تونس در شرایط خطرناک و حساسی به سر می برد که ممکن است به ظهور حکومت دیکتاتوری در این کشور بیانجامد.

این گروه از شهروندان تونسی بر این باور هستند که جنبش النهضة و حامیان آن تلاش دارند، بر افکار و اندیشه‌های افراد جامعه و جامعه مدنی تونس حاکم شوند و تسلط پیدا کنند.

آنان تاکید کردند، ملتی که پیش از این نظام دیکتاتوری «زین العابدین بن علی» را سرنگون کرده، امروز نیز یارای رویارویی با هرگونه اقدام و توطئه علیه مردم این کشور و تونس را دارد. 

اما «بلقیس البراهمی»، دختر محمد البراهیمی در سخنانی گفت: خانواده البراهمی تا این لحظه هرگونه پیام تسلیت داده شده از سوی احزاب و گروه‌های مطنون به دست داشتن در این فاجعه ترور را رد کرده است.

وی افزود: ما امروز درحالی پیکر یک شهید را بدرقه کردیم که مردم تونس چندی قبل پیکر یک شهید دیگر را بدرقه کرده بودند. ما هرگونه پیام تسلیت از سوی جنبش‌هایی که تسلیم حکومت شده‌اند و از سوی اخوان المسلمین که دستشان به خود اعراب و مسلمانان آلوده شده است، را نمی‌پذیریم.

بلقیس البراهمی گفت: نزدیکان و دوستان البراهمی حکومت فعلی را مسئول سیاسی این ترور دانسته و بر این باور هستند که عاملان این جنایت گروه‌های تندرو ویا حتی گروه‌های چپگرا هستند که به زودی ماهیت آنها آشکار خواهد شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها