امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29736
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، معارضان تونسی امروز رایزنی‌های خود برای تشکیل دولت نجات ملی را در این کشور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، معارضان تونسی امروز رایزنی‌های خود برای تشکیل دولت نجات ملی را در این کشور آغاز کردند و مسئولیت آن برعهده گرفتن اداره مرحله آینده و فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی اعلام شده است، در حالی‌که بسیاری از شهرها و استان‌های تونس در حالتی از تنش و خفقان به سر می‌برد.

در این راستا احزاب جبهه مردمی و ائتلاف برای تونس نشست‌هایی را برگزار کردند تا زمینه اجرای طرح «جبهه نجات ملی» تونس را فراهم کنند که هدف آن انحلال مجلس ملی موسسان و براندازی دولتی است که هدایت آن را جنبش اسلامگرای النهضه برعهده دارد.

«المنجی الرحوی»، یکی از رهبران جبهه مردمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس تاکید کرد که دولت نجات ملی که معارضان تونسی در صدد تشکیل آن هستند، دولتی محدود و کوچک است که اعضای آن برای انتخابات آینده پارلمانی و ریاست جمهوری مصر کاندید نخواهند شد.

وی همچنین افزود: قرار است ریاست این دولت را یک شخصیت مستقل ملی برعهده داشته باشد که درباره او میان احزاب و جریان‌های معارض اتفاق نظر وجود داشته باشد.

الرحوی درباره برنامه این دولت نیز گفت: مقرر شده این دولت مجموعه تدابیر فوری و آنی برای رسیدگی به اوضاع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و امنیتی کشور اتخاذ کند و تونس را برای برگزاری انتخابات پاک و شفاف و دمکراتیک آماده کند.

از سوی دیگر «شکری یعیش»، یکی از اعضای مجلس ملی موسسان تونس که از این مجلس استعفا داده است، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس گفت: ما پیوستن و ملحق شدن به مردم و ریختن به خیابان‌ها در کنار آنها را برای تکمیل روند انقلاب خود انتخاب کردیم.

وی در ادامه افزود: تصمیم آنها در تشکیل دولت نجات ملی به خاطر تعامل و برخورد منفی حکومت با حوادث و اعتراض‌های مردمی در قبال فجایعی است که کشور هر روزه با آن مواجه است.

اما در خصوص اینکه کاندیدای جبهه نجات ملی تونس برای تصدی پست نخست وزیری دولت نجات ملی این کشور چه کسی خواهد بود، بسیاری از منابع موثق از کاندیداتوری «رشید عمار»، ژنرال سابق ارتش تونس برای این منصب خبر می‌دهند.

در مقابل دولت تونس این اقدام جریان‌ها و گروه‌های معارض تونسی را رد کرده و آن را کودتایی ملاحظه می‌کند که برخی طرف‌ها از طریق آن تلاش دارند، بر خواست و اراده مردم غلبه کنند.

«صحبی عتیق»، رئیس فراکسیون جنبش النهضه در مجلس ملی موسسان تونس در سخنانی که آن را مقابل یاران و هواداران حزبش ایراد کرد، گفت: تلاش برای کودتا علیه مشروعیت در روز تشییع پیکر «محمد البراهمی» به لطف اقدام حرفه‌ای ارتش با شکست مواجه شد.

درحال حاضر اکثر مناطق و شهرهای تونس از زمان ترور محمد البراهمی در پنج‌شنبه گذشته در تنش و بحران به سر می‌برد و شهر سیدی بو زید روز گذشته شاهد درگیری‌های گسترده میان نیروهای پلیس با صدها تظاهرات کننده خشمگین بود که اوضاع حاکم بر کشور اعتراض داشتند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها